Konečná bilance: Rusko nešetří, do armády sype další peníze. Objevil se ale nový problém

Moskva - Ruská armáda obdržela v loňském roce velké množství nových zbraní. Modernizace bude stejným tempem pokračovat i letos, navzdory hospodářskému poklesu, se kterým se musí země potýkat. Objevil se ale další problém, nové zbraně totiž nemá kdo obsluhovat. Armádě chybí vojáci.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Náměstek ministra obrany Dmitrij Bulgakov v nedávném rozhovoru pro list Izvestija bilancoval rok 2016 a přiznal, že armáda během něj totiž získala tisíce kusů nové výkonné techniky.

"Rok 2016 byl pro ruskou armádu velmi bohatý. Bylo uvedeno do provozu více než 6 tisíc kusů moderní obrněné tankové a automobilové techniky a tisíce moderních raketových a dělostřeleckých zbraní," pochlubil se Bulgakov. Ministerstvo obrany následně uvedlo, že mezi jinými byla armáda posílena o 41 mezikontinentálních balistických raket.

Bulgakov také deníku sdělil, že se loni uskutečnilo více než 240 různých cvičení, kterých se zúčastnilo na 3,5 tisíce vojáků. Zapojeno bylo také 1,5 tisíce kusů zbraní a vojenské techniky a 33 stíhaček a 25 lodí.

Rusku dochází peníze, přesto investuje dál

Ani tento úspěch však Rusy nedonutí investovat méně financí do dalšího vojenského výzkumu, naopak. Ruská armáda se totiž i přes modernizaci nachází v kritickém bodě a bude-li chtít konkurovat západním vojskům, musí co nejdříve zmodernizovat ne část, ale většinu svého vybavení. Uvedl to server National Interest.

To ostatně potvrzuje i šéf resortu obrany Sergej Šojgu, který poslance parlamentu informoval, že program modernizace armády bude vysokým tempem pokračovat i v tomto roce. Navzdory hospodářskému poklesu tak ruská vláda v době napjaté komunikace se Západem a pokračujícího konfliktu na východě Ukrajiny vynakládá trvale vysoké výdaje na armádní cvičení a modernizaci zbraní, napsala agentura AP.

Ne všechny zbraně ale slouží k útoku, některé jsou defenzivního rázu. Rusko například podle ministra rozmístilo radary nového systému včasného varování před raketami dlouhého doletu, které budou monitorovat vzdušný prostor podél celé hranice Ruské federace.

Tím ale zbrojení Ruska nekončí. Armáda právě dokončuje sestavování tří nových divizi, které budou nasazeny na západě a jihozápadě Ruska. Další divizi vyšle na tichomořské ostrovy, které si nárokuje Japonsko. Řeší navíc další problém, a tím je nedostatek personálu. Ruské armádě dochází vojáci, což potvrdil i ministr. Armáda bude například potřebovat nejméně 1300 nových pilotů.

Vojenský gigant? Ani náhodou

Britský magazín Jane's Defence Weekly vydává každoročně žebříček států, které v uplynulém roce nejvíce posílily svou armádu. Ačkoliv by se mohlo zdát, že Rusko se bude nacházet na předních místech žebříčku, zdaleka tomu tak není.

Ve výdajích na obranu jednoznačně vedou Spojené státy. Za armádní vybavení utratily až třikrát více, než Čína, která je v žebříčku Jane 's Defence Weekly magazínu druhá. Zatímco Spojené státy utratily v letošním roce 622 miliard dolarů, Čína "pouze" 191 miliard.

Na dalších místech došlo oproti loňskému roku k rapidním změnám. Na třetím místě se nachází Velká Británie, která do modernizace armády a nového vybavení investovala necelých 54 miliard dolarů.

Čtvrtou příčku zaujímá Indie. Do armády letos vložila na 50 milionů dolarů. První pětku uzavírá Saudská Arábie s investicí čítající více než 48 miliard dolarů. Magazín uvádí, že celkové výdaje byly v roce 2016 vyšší než v roce předchozím.

Zajímavé jsou výdaje Ruska, které investuje do obrany tolik, co Francie. Ačkoliv stát pod vedením Vladimira Putina budí dojem vojenského giganta, realita je ve skutečnosti jiná. Ruská federace totiž investovala do zbrojení a armády 48 miliard dolarů.

Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan vyrazí agitovat do Evropy, první volební mítink bude v Sarajevu

25.04.2018 14:10 Sarajevo - První zahraniční volební shromáždění tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho…

Jerevanská policie má pohotovost, strany se připravují na volby

25.04.2018 13:52 Jerevan - Do centra Jerevanu byly dnes povolány zesílené oddíly policie, která chrání budovy…

Rusko posílí syrskou raketovou obranu, potvrdil generál

25.04.2018 13:44 Damašek - Ruská armáda dodá Sýrii moderní protivzdušnou obranu. Oznámil to dnes generál Sergej…

Arménie ve slepé uličce? Prezident ohlásil konzultace o krizi v zemi

25.04.2018 11:19 Aktualizováno Jerevan - Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil zahájení politických konzultací, jejichž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama