Konec amerického světového řádu. Jak je to se "lživými zprávami" v USA?

MAGAZÍN - Ve Spojených státech se hodně hovoří o "lživých zprávách", jelikož toto obvinění vytahuje prezident Trump k diskreditaci nepohodlných článků, či "alternativních faktech", nebo-li frázi, kterou Trumpova poradkyně Kellyanne Conway ospravedlňovala zveličování počtu lidí přihlížejících prezidentské inauguraci a další nepřesná tvrzení Bílého domu. Vojenský historik a komentátor Max Boot v komentáři pro server Commentary Magazine považuje za důležité zmínit, že tyto praktiky nemají původ v USA a neomezují se na tuto zemi, ale jejich světovým průkopníkem a hlavním propagátorem je Rusko.

Přidejte svůj názor 60 komentářů

Ilustrační foto

Dvojité myšlení v praxi

Moskva má dlouhou tradici v šíření propagandy, známé v sovětských časech pod pojmem "dezinformace", poukazuje historik. Připomíná, že nástupce Rudé armády, ruské ozbrojené síly, vytvořily jednotky pro informační válku a pomocí tajných služeb šíří informace - občas pravdivé, občas nikoliv - s cílem ovlivnit politický vývoj v USA a Evropě.  

"Sovětská, míněno ruská zpravodajská strategie se ukázala 18. února na mnichovské bezpečnostní konferenci, kde lstivý a cynický (ruský) ministr zahraničí Sergej Lavrov přednesl projev, který byl mistrovským kouskem orwellovského dvojitého myšlení," pokračuje Boot. Považuje za důležité ministrova slova ocitovat, kvůli jejich obratné manipulaci a mrazivému podtextovému poselství.

Lavrov podle komentátora nemluvil do větru, když tvrdil, že svět zažívá vzestup "post-západního světového řádu", ve kterém se každá země vyvíjí podle svých "kulturních, historických a civilizačních identit". To je pouze šetrný způsob, jak sdělit, že státy jako Rusko a Čína mají dlouhou tradici diktatur a omezená zkušenost s demokracií se zde bude nadále ubírat po neliberálních liniích, zatímco bude pokračovat podpora jiných diktatur, například Sýrie a Íránu, které si podmaňují vlastní občany, myslí si historik. Dodává, že šlo také o naléhavou výzvu k ukončení "Pax Americana", nebo-li mezinárodního řádu po druhé světové válce vedeného a hájeného Spojenými státy.

"V této analýze je mnoho objektivní pravdy, jelikož Spojené státy obětovaly svou vůdčí pozici obhájce svobody nejprve za prezidenta Obamy a nyní, dokonce ještě rozhodněji, za Trumpa," kritizuje Boot. Varuje, že predátoři jako Rusko a Čína tak sílí více než kdy předtím, byť Lavrov pochopitelně věci takto nevidí, nebo to alespoň předstírá.

Ruský ministr tak viní z nebezpečí v Evropě nikoliv ruskou invazi do Gruzie a na Ukrajinu, ale expanzi NATO, která podle Lavrova vytváří míru napětí, kterou Evropa neviděla posledních 30 let, poukazuje odborník. Dodává, že jako kontrast k "proradnosti" Severoatlantické aliance šéf ruské diplomacie zmínil ruskou "předvídatelnost a dobrou vůli ve vztazích se všemi zeměmi, především pak sousedy, která údajně vždy charakterizovala politiku Moskvy.  

Mír je válka, pravda je lež

"To zajisté bude novinka pro země od Finska po Ukrajinu, které v průběhu let napadla ruská vojska," uvádí sarkasticky historik. Doplňuje Lavrovovo tvrzení, že miliony sovětských lidí položily životy za svobodu Evropy, které zase bude znít jako novinka Východoevropanům zotročeným na půlstoletí Rudou armádou po porážce nacistického Německa.

Lavrov také hořekoval nad neochotou EU uvolnit sankce uvalené na Rusko, které nespojoval s ruskou invazí na Ukrajinu, ale s rusofobními předsudky, na jejichž úkor jsou obětovávány "základní a pragmatické zájmy" členů osmadvacítky, konstatuje expert. Připomíná, že podobně ruský ministr kritizoval neschopnost plně realizovat minské dohody o příměří na Ukrajině, za kterou zkratkovitě nevinil svou zemi, která nedávno vystupňovala svou agresi prostřednictvím svých spojenců, ale naopak ukrajinské síly mající tu drzost" bránit své území.

"Po této smršti hatmatilky nebylo překvapivé slyšet Lavrova tvrdit, že USA a Rusko jsou předurčeny k přátelství, jelikož tyto dvě země koneckonců nikdy nevstoupily do vzájemné přímé konfrontace," píše Boot a ptá se, co potom byla studená válka. Šéf ruské diplomacie se přirozeně přidal k Donaldu Trumpovi v jeho odmítání obvinění, že Rusko se vměšovalo do amerických prezidentských voleb, a namísto toho přisadil nové obvinění, že americká CIA prováděla kyberšpionáž během voleb hlavy státu ve Francii v roce 2012.    

Lavrovovy poznámky tak historikovi připomínají cestu do světa Orwellovy knihy 1984, kde mír znamená válku a pravda znamená lež. Stále větší část světa však bohužel podle odborníka ovládá "alternativní" realita, k níž se kloní i mnoho Američanů naslouchajících klamavým slovům prezidenta Trumpa a jeho poradců.

"Zdá se, že samotný koncept pravdy je nyní pod palbou na obou stranách Atlantiku," uzavírá kriticky Boot.   

Vstupte do diskuze (60)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan vyrazí agitovat do Evropy, první volební mítink bude v Sarajevu

25.04.2018 14:10 Sarajevo - První zahraniční volební shromáždění tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho…

Jerevanská policie má pohotovost, strany se připravují na volby

25.04.2018 13:52 Jerevan - Do centra Jerevanu byly dnes povolány zesílené oddíly policie, která chrání budovy…

Rusko posílí syrskou raketovou obranu, potvrdil generál

25.04.2018 13:44 Damašek - Ruská armáda dodá Sýrii moderní protivzdušnou obranu. Oznámil to dnes generál Sergej…

Arménie ve slepé uličce? Prezident ohlásil konzultace o krizi v zemi

25.04.2018 11:19 Aktualizováno Jerevan - Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil zahájení politických konzultací, jejichž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama