Rusko-ukrajinská válka? Za den bychom vás vyhnali, říká kyjevský generál. Rusko hned reaguje

Kyjev/Moskva - Ukrajinský vojenský expert Oleg Ždanov v rozhovoru s časopisem Observer mluvil o tom, že jak by vypadal potenciální vojenský střet mezi Ruskem a Ukrajinou. Jeho slova upoutala ruská média, podle kterých expert šokoval nejen „ruské vojenské úředníky, ale jejich protějšky v mnoha jiných zemích“.

Přidejte svůj názor 129 komentářů

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajinský vojenský analytik v rozhovoru mluvil o tom, že Rusko „není schopno vést totální válku s Ukrajinou." Kromě toho Ždanov řekl, že Rusko by bylo schopno odolat síle ukrajinské armády pouze jeden den, než by „stateční ukrajinští vojáci ruskou armádu vyhnali". Jeho slova cituje ruský server Pravda.ru.

„Rusko není připraveno k totální válce, dokonce ani s Ukrajinou. To, co můžeme vidět na jihovýchodě země, je maximum, čeho je Ruská federace schopna. Rusko může zahájit provokativní útočnou operaci, ale nevydrží víc než jeden den, pak by Rusové museli běžet zpátky,“ tvrdí Oleg Ždanov. „Rusové budou ustupovat tak dlouho, až je ukrajinské ozbrojené síly vytlačí pryč," dodal.

Podle jeho názoru v této situaci musí Kyjev přijmout zákon o okupovaných územích. „To neznamená, že zítra půjdeme do boje, do útoku. Prostě dodáme těmto územím právní status. Aby celý svět věděl, co se tam děje a uvedl do provozu příslušné mechanismy,“ dodal odborník.

Server Pravda také cituje generála Christopha Gomarta, šéfa francouzské rozvědky, který v roce 2015 uvedl, že Rusko žádnou invazi na Ukrajinu nechystá ani nechystalo. Kromě toho připomíná i slova ukrajinského generálplukovníka Viktora Muženka, který také v roce 2015 uvedl, že na území Ukrajiny nejsou nasazeny regulérní ruské jednotky. Kromě toho Muženko médiím řekl, že ukrajinské ztráty v případě skutečné války s Ruskem by byly obrovské. Ukrajina by podle něj musela rekrutovat všechny lidi, aby byla schopna se nějak bránit.

Franz Klintsevich, místopředseda výboru Rady federace pro obranu a bezpečnost, také uvedl, že „v poslední době američtí vojenští experti překvapili celý svět, když prohlásili na základě svých výpočtů, že ruská armáda by mohla dobýt Tallinn do 60 hodin“. Bývalý mluvčí Státní dumy prohlásil, že pokud by Rusko muselo bojovat se zemí, jejíž potenciál byl srovnatelný s Ukrajinou, konflikt může trvat maximálně čtyři dny.

Vysloužilý generál NATO Harald Kujat už dříve připustil, že kdyby na Donbasu byly ruské pravidelné jednotky, válka skončí do 48 hodin. Při popisu scénáře případné války mezi Ruskem a Ukrajinou američtí analytici z Ron Paul Institute uvedli, že ukrajinské dělostřelectvo by téměř okamžitě utichlo. Rusko by zničilo dělostřelecké jednotky na Ukrajině leteckými údery. Ukrajinská armáda by masově mizela, vojáci a důstojníci by prý sundali uniformy a odhodili své zbraně, aby se smísili s civilisty, aby přežili.

Ruský server Pravda.Ru si také požádal o komentář šéfa Asociace veteránů protiteroristické jednotky Alfa Sergeje Gončarova. „Já bych dávat pozor na to, co ukrajinští úředníci a odborníci říkají. Neexistuje žádná objektivní realita v tom, co říkají. V jejich prohlášení je vidět hněv a nacionalismus. Především nerozumí situaci ve své zemi. Říkají, že ruské ozbrojené síly nejsou připraveny na válku, že ruská armáda by vydržela jeden den. Je to fantazie. Máme dostatek všeho. Dokázali jsme to v Sýrii a v jiných lokálních konfliktech. Ukrajinci dělají takové odvážné prohlášení, protože ve skutečnosti (k jejich štěstí), na Ukrajině ruská armáda není. Kdyby tam byly ruské síly, Ukrajinci by neukazovali své zuby,“ dodal Rus.

Vstupte do diskuze (129)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajinská armáda tvrdě bojuje o Horlivku. Genocida a barbarství, tvrdí…

22.05.2018 17:20 Aktualizováno Kyjev - Zprávy o dalších mrtvých na donbaské frontě potvrzují výrazné zostření vojenské konfrontace…

Euroskeptická vláda v Itálii? Prý si zahrává s ohněm, ekonomové trnou…

22.05.2018 17:16 Milán - Vyhlídky na vytvoření euroskeptické vlády v Itálii vzbuzují u ekonomů, evropských partnerů…

Rusko-francouzské námluvy? Macron letí za Putinem, ten se lehce ošálit nedá

22.05.2018 16:53 Aktualizováno Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron podnikne ve čtvrtek a v pátek svou první oficiální…

Ruští umělci píšou Putinovi, žádají milost pro režiséra Sencova

22.05.2018 14:56 Moskva - Stovka ruských vědců a umělců se dopisem obrátila na prezidenta Vladimira Putina s žádostí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama