Ovládnou Evropu muslimové? Expert varuje před demografickou hrou

MAGAZÍN - Turecko rozehrálo v Evropě politické hry, varuje Michael Rubin, bývalý blízkovýchodní analytik Pentagonu. Mezinárodněpolitický expert z think tanku American Enterprise Institute v komentáři pro server Commentary Magazine v té souvislosti konstatuje, že v posledním desetiletí bylo napsáno mnoho o evropské kultuře, jejím náboženském složení a možnosti, že by se islámská menšina v zemích Evropské unie jednou mohla stát většinou.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Vlajka EU a Turecka

Extrémy vs. legitimní polemika

Kniha Londonistán od Melanie Phillipsové je podle Rubina snad nejznámějším dílem, které tvrdí, že budoucí charakter Evropy je závislý na demografii. "Ačkoliv je kniha Phillipsové pečlivě podložena a dobře sepsána, mnoho těch, kdo hovoří o vzestupu islámu v Evropě polemičtěji, je odmítáno coby islamofobů či extrému, a to jak ze strany expertů, tak mainstreamovými politiky," konstatuje analytik.

Někteří si takové označení skutečně zaslouží, ale jiní mu čelí v rámci strategie establishmentu, která má zastavit legitimní debatu, varuje odborník. Soudí, že tento rozpor v hodnocení a představách je zřejmě jedním z důvodů, proč je evropská krajní pravice schopná získávat stále větší podporu, což platí i o Nizozemsku, kde se sice v nedávných volbách nepodařilo dostat k moci Geertu Wildersovi, ale i tak jeho strana získala mnoho mandátů v parlamentu.

Pozadí nedávno vypuknuvší vyumělkované roztržky mezi Tureckem a Nizozemskem, kterou údajně zažehlo odmítnutí holandských úřadů povolit vystoupení tureckých ministrů na místních shromážděních na podporu strany tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, pak podle experta poskytlo argumenty všem, kdo tvrdí, že existuje demografické spiknutí proti Evropě.  

Erdoğan totiž dle jednoho z posledních napůl nezávislých tureckých deníků Hurriyet Daily News vyzval turecké občany žijící v Evropě, aby měli pět dětí, tedy o dvě více než doporučuje obyvatelům Turecka, připomíná Rubin. Doplňuje, že koncept předpokládá posílení počtu Turků na kontinentu, kteří se tak stanou "budoucností Evropy".  

Demografická hra

"Obracím se na své občany, své bratry a sestry v Evropě. Nemějte tři, ale pět dětí [...] místo, kde žijete a pracujete je nyní vaší domovinou a novou vlastí. Nárokujte si ho. Otevírejte více firem, posílejte své děti do lepších škol, ať vaše rodiny žijí v lepších čtvrtích, řiďte nejlepší auta, žijte v nejkrásnějších domech [...] To proto, že jste budoucnost Evropy. Bude to nejlepší odpověď na vulgaritu, nepřátelství a nespravedlnost vůči vám," cituje odborník slova tureckého prezidenta pronesená 17. března na shromáždění ve středoanatolijské provincii Eskişehir.

Erdoğanovo poselství přišlo během současných politických tensí, které vypukly poté, co se turečtí ministři pokoušeli setkat na veřejných shromážděních s příslušníky turecké komunity žijící v Evropě, poukazuje expert. Vysvětluje, že tyto záměry zamítlo hned několik evropských států, navíc krátce po verdiktu Evropského soudního dvora, který umožnil zaměstnavatelům zakázat svému personálu nosit viditelné náboženské symboly, včetně islámských šátků.

"Erdoğanovi není demografická hra cizí," deklaruje Rubin. Podotýká, že turecký prezident již dříve nabádal ženské obyvatelky své země, aby zůstávaly v domácnosti a měly alespoň tři děti, zatímco souběžně vyjádřil názor, že porod císařským řezem jde proti boží vůli.

Za tím, že turecký prezident volá k demografické bitvě, v níž má jít o uchvácení srdce Evropy, však podle experta ve skutečnosti stojí cynická snaha Erdoğana alespoň přiživit evropské konspirační teoretiky. Situace může také vrhnout stín tureckou menšinu, která žije v poklidu v Evropě po dlouhá desetiletí, varuje závěrem Rubin.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Ovládnou Evropu muslimové? Expert varuje před demografickou hrou

Vstupte do diskuze (33)

Doporučujeme

Americké drony opět likvidovaly Al-Káidu v Jemenu

30.04.2017 11:03 Aden - V Jemenu bylo dnes ráno zabito pět lidí, zřejmě bojovníků teroristické organizace Al-Káida.…

Krize eskaluje: Jestli se pohnete, potopíme vaši jadernou ponorku,…

30.04.2017 11:01 Pchjongjang - Situace kolem KLDR se stále neuklidnila. Severní Korea nově pohrozila, že potopí…

Hradem nenáviděný Američan se chlubí svými 100 dny ve funkci. Čechům…

30.04.2017 10:35 Washington/Praha – Americký prezident Donald Trump je ve funkci právě 100 dní. On sám své působení…

Volby v Německu? Merkelová zvyšuje náskok, v parlamentu by bylo víc stran

30.04.2017 10:31 Berlín - Do Spolkového sněmu by se po volbách na konci září dostalo šest stran oproti současným…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama