Získal atentátník z Petrohradu výcvik IS? Mohl být použit jako "živá bomba"

Petrohrad - Akbaržon Džalilov, hlavní podezřelý z pondělního teroristického útoku na petrohradské metro, dle vyšetřovatelů patrně prošel výcvikem v jednotkách Islámského státu v Sýrii.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Akbardžon Džalilov, pravděpodobný terorista z Petrohradu

Informace vyšetřovatelů hovoří o tom, že Džalilov odletěl v listopadu 2015 z Petrohradu do Istanbulu, odkud se mohl vydat do Sýrie k jednotkám Islámského státu. Po odletu z Ruska se prý dlouho v této zemi neobjevil.

Podle petrohradského serveru Fontanka pro verzi o výcviku atentátníka u IS svědčí zejména komponenty podomácku zhotovené nálože, které jsou příznačné pro Sýrii. Vyšetřovatelé posuzují i verzi, že Džalilov coby strůjce krveprolití neměl v úmyslu sehrát roli sebevražedného útočníka, avšak byl použit jako "živá bomba".

"Spousta faktů svědčí o tom, že předpokladný sebevražedný terorista se nejspíše nechystal vyhodit se do povětří, ale měl v úmyslu bomby umístit na dvou místech metra a uprchnout. Ale jeho společníci se rozhodli jej použít jinak a poslali ho na smrt, aniž by to tušil," řekl agentuře Interfax nejmenovaný zdroj z řad vyšetřovatelů. "Jeho chování v posledních chvílích, jakož i okolnost, že k radikálnímu islámu přestoupil teprve nedávno, nezapadá do scénáře klasického sebevražedného atentátníka. Ti mívají za sebou zvláštní a dlouhou přípravu," dodal. Lze podle něj připustit, že Džalilovovým úkolem bylo zhotovovit a nastražit dvě bomby, které měly být odpáleny na dálku mobilním telefonem.

Podle Interfaxu jiný informovaný zdroj potvrdil, že Džalilov měl spolupachatele: v jeho bydlišti sice kriminalisté nenašli součástky pro výrobu bomb, nicméně objevili stopy trhaviny a otisky prstů několika lidí.

Mluvčí vyšetřovacího výboru Světlana Petrenková řekla, že už byli vyslechnuti Džalilovovi rodiče. Policie podle ní našla v Džalilovově bytě materiál, který byl i na zajištěné náloži. "Při prohlídce bytu byly nalezeny předměty (lepicí páska, hliníková folie a další), které byly poslány na expertízu. Podle předběžného vyšetřování odpovídají tomu, co bylo na náloži, jež se našla na Náměstí povstání. Závěr bude učiněn podle výsledku expertního šetření," řekla Petrenková.

Kriminalisté také prohledali bydliště sedmi podezřelých a zabavili extremistickou literaturu. Chystá se také vznesení obvinění a vzetí do vazby.

Kazašské velvyslanectví v Rusku oznámilo, že mezi zatčenými není žádný občan Kazachstánu. Jeho ministr zahraničí Kajrat Adbrachmanov řekl, že Kazachstán je připraven pomoci při vyšetřování. Jednou z obětí je kazašský občan a ministr řekl, že úřady nyní pomáhají jeho rodině a umožní také přepravu těla.

Na stanici petrohradského metra Náměstí povstání se v pondělí našla nálož, kterou pyrotechnici včas zneškodnili. Druhou nálož útočník odpálil v jedoucí soupravě metra. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že tři z asi 50 zraněných jsou ve velmi vážném stavu. Podle serveru Fontanka.ru nejmladší ze třinácti obětí sebevražedného atentátníka bylo 17 let a nejstarší 71. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvojí standardy západních států? Případy Katalánska a Černé Hory

21.10.2017 01:16 Barcelona – Právo národů na sebeurčení považují mnohé státy za součást základních lidských práv a…

Politika jako ozdoba miliardářů? Ve světě je stále více bohatých hlav států

20.10.2017 13:49 Washinton/Praha - Jsou to muži, kteří mají za sebou úspěšnou kariéru byznysmena. Vlastní velké…

Sexuální predátor Weinstein má prý oběť i v Rusku. Žena po letech…

20.10.2017 13:44 Moskva - Skandály pronásledovaný americký producent Harvey Weinstein má svou oběť zřejmě i v Rusku.…

V Rusku je 2,6 milionu migrantů bez povolení. Teroristé mezi nimi loví…

20.10.2017 13:10 Moskva - V Rusku klesl počet přistěhovalců bez úředního povolení k pobytu na 2,6 milionu lidí.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama