Získal atentátník z Petrohradu výcvik IS? Mohl být použit jako "živá bomba"

Petrohrad - Akbaržon Džalilov, hlavní podezřelý z pondělního teroristického útoku na petrohradské metro, dle vyšetřovatelů patrně prošel výcvikem v jednotkách Islámského státu v Sýrii.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Akbardžon Džalilov, pravděpodobný terorista z Petrohradu

Informace vyšetřovatelů hovoří o tom, že Džalilov odletěl v listopadu 2015 z Petrohradu do Istanbulu, odkud se mohl vydat do Sýrie k jednotkám Islámského státu. Po odletu z Ruska se prý dlouho v této zemi neobjevil.

Podle petrohradského serveru Fontanka pro verzi o výcviku atentátníka u IS svědčí zejména komponenty podomácku zhotovené nálože, které jsou příznačné pro Sýrii. Vyšetřovatelé posuzují i verzi, že Džalilov coby strůjce krveprolití neměl v úmyslu sehrát roli sebevražedného útočníka, avšak byl použit jako "živá bomba".

"Spousta faktů svědčí o tom, že předpokladný sebevražedný terorista se nejspíše nechystal vyhodit se do povětří, ale měl v úmyslu bomby umístit na dvou místech metra a uprchnout. Ale jeho společníci se rozhodli jej použít jinak a poslali ho na smrt, aniž by to tušil," řekl agentuře Interfax nejmenovaný zdroj z řad vyšetřovatelů. "Jeho chování v posledních chvílích, jakož i okolnost, že k radikálnímu islámu přestoupil teprve nedávno, nezapadá do scénáře klasického sebevražedného atentátníka. Ti mívají za sebou zvláštní a dlouhou přípravu," dodal. Lze podle něj připustit, že Džalilovovým úkolem bylo zhotovovit a nastražit dvě bomby, které měly být odpáleny na dálku mobilním telefonem.

Podle Interfaxu jiný informovaný zdroj potvrdil, že Džalilov měl spolupachatele: v jeho bydlišti sice kriminalisté nenašli součástky pro výrobu bomb, nicméně objevili stopy trhaviny a otisky prstů několika lidí.

Mluvčí vyšetřovacího výboru Světlana Petrenková řekla, že už byli vyslechnuti Džalilovovi rodiče. Policie podle ní našla v Džalilovově bytě materiál, který byl i na zajištěné náloži. "Při prohlídce bytu byly nalezeny předměty (lepicí páska, hliníková folie a další), které byly poslány na expertízu. Podle předběžného vyšetřování odpovídají tomu, co bylo na náloži, jež se našla na Náměstí povstání. Závěr bude učiněn podle výsledku expertního šetření," řekla Petrenková.

Kriminalisté také prohledali bydliště sedmi podezřelých a zabavili extremistickou literaturu. Chystá se také vznesení obvinění a vzetí do vazby.

Kazašské velvyslanectví v Rusku oznámilo, že mezi zatčenými není žádný občan Kazachstánu. Jeho ministr zahraničí Kajrat Adbrachmanov řekl, že Kazachstán je připraven pomoci při vyšetřování. Jednou z obětí je kazašský občan a ministr řekl, že úřady nyní pomáhají jeho rodině a umožní také přepravu těla.

Na stanici petrohradského metra Náměstí povstání se v pondělí našla nálož, kterou pyrotechnici včas zneškodnili. Druhou nálož útočník odpálil v jedoucí soupravě metra. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že tři z asi 50 zraněných jsou ve velmi vážném stavu. Podle serveru Fontanka.ru nejmladší ze třinácti obětí sebevražedného atentátníka bylo 17 let a nejstarší 71. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ženevské rozhovory se znovu točí kolem Asada, Sýrii hrozí rozpad

14.12.2017 18:58 Aktualizováno Ženeva/Damašek - I osmé kolo rozhovorů o Sýrii provázejí značné komplikace. Syrská vládní delegace…

Katastrofa na obzoru? Ukrajině hrozí další Černobyl, varují její…

14.12.2017 17:00 Aktualizováno Kyjev - Druhé největší evropské zemi hrozí nová ekologická katastrofa, která se dá srovnat s…

Z Putinovy bilanční tiskovky je fraška. Chybí údernost, odpovídal na…

14.12.2017 15:46 Moskva - Na bilanční tiskovou konferenci rueckého prezidenta Vladimira Putina přišlo dnes 1640…

Nové zjištění o ruském prezidentovi: Putin se dříve věnoval herectví

14.12.2017 15:27 Aktualizováno Moskva - Mají něco společného Vladimir Putin a Ronald Reagan? Podle svědků z Ruska je to víc než…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama