Volby v Kosovu vyhrála středopravá PDK. Vztahy se Srbskem se ještě víc zkomplikují?

Priština/Bělehrad - V předčasných parlamentních volbách v Kosovu vyhrála koalice vedená středopravou Demokratickou stranou Kosova (PDK). Tato formace navrhuje na premiéra bývalého velitele kosovských povstalců Ramushe Haradinaje, kterého sousední Srbsko viní z válečných zločinů.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Volby

Po sečtení 91 procent má koalice 35 procent všech hlasů. Na druhém místě je opoziční strana Sebeurčení s 27 procenty a na třetím koalice vedená Demokratickým svazem Kosova (LDK) bývalého premiéra Isy Mustafy s asi 26 procenty hlasů.

Obyvatelé Kosova mohli volit do nedělního večera. Volební účast byla 41,4 procenta. Oficiální vyhlášení výsledků se očekává později v tomto týdnu. Dvacet křesel ze 120členného parlamentu je rezervováno pro kosovské Srby a další národnostní menšiny.

Volební účast byla 41,4 procenta. Oficiální vyhlášení výsledků se očekává později v tomto týdnu. Dvacet křesel ze 120členného parlamentu je rezervováno pro kosovské Srby a další národnostní menšiny.

PDK byla podle průzkumů považována za favorita voleb. Haradinaj v rámci předvolebních slibů prosazoval méně vstřícný postoj nejen k Srbsku, ale i k Černé Hoře. Při půlnočním setkání stoupenců PDK, které se uskutečnilo po uzavření volebních místností v neděli, Haradinaj řekl:"Vím, že před námi je hodně práce. Spolu to však dokážeme."

Druhé místo oslavovala opoziční strana Sebeurčení, která podle předběžných výsledků získala dvojnásobek hlasů oproti posledním volbám. Poslanci Sebeurčení v parlamentu několikrát v roce 2015 použili slzný plyn, aby zabránili schválení kontroverzní dohody o hranicích s Černou Horou a vytvoření nezávislé asociace obcí, ve kterých kosovští Srbové tvoří většinu.

Výsledek voleb ovlivní řešení komplikovaných sporů se sousedními státy. V sázce je i pokračování rozhovorů se Srbskem. Tamní prezident Aleksandar Vučić uvedl, že zvolení zastánců tvrdé linie bude mít za důsledek "mnoho těžkostí a problémů" a dodal, že členové PDK patří "k těm, kteří nejvíce vyhrožují Srbům".

Bývalá jihosrbská provincie Kosovo vyhlásila s podporou Západu jednostrannou nezávislost na Srbsku v roce 2008. Bělehrad ji ale nikdy neuznal a snaží si zachovat vliv zejména na severu země, kde žije početná srbská menšina.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Ukrajině zatkli Čečence hledaného za vraždu novináře v Moskvě

18.11.2017 17:05 Kyjev - Ukrajinská tajná služba SBU dnes oznámila, že zadržela ruského občana, původem z Čečenska,…

Co na to Okamura? Člen protimuslimské strany odešel bojovat za IS

18.11.2017 15:29 Castelfranco Veneto - Fabrizio Pozzobon, instalatér z Benátek, řekl těsně před Vánoci své rodině,…

Ukrajinská armáda pátrá po nových vojácích i v barech a kavárnách

18.11.2017 14:53 Aktualizováno Kyjev - Ukrajinská armáda začíná trpět nedostatkem vojáků. Po nových rekrutech proto pátrá kde se…

Rus otřásl internetem. Udělal si vlastního Putina

18.11.2017 09:58 Moskva - Astrachaňský sochař-samouk dokázal doslova otřást ruským internetem, a to vlastnoručně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama