Volby v Kosovu vyhrála středopravá PDK. Vztahy se Srbskem se ještě víc zkomplikují?

Priština/Bělehrad - V předčasných parlamentních volbách v Kosovu vyhrála koalice vedená středopravou Demokratickou stranou Kosova (PDK). Tato formace navrhuje na premiéra bývalého velitele kosovských povstalců Ramushe Haradinaje, kterého sousední Srbsko viní z válečných zločinů.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Volby

Po sečtení 91 procent má koalice 35 procent všech hlasů. Na druhém místě je opoziční strana Sebeurčení s 27 procenty a na třetím koalice vedená Demokratickým svazem Kosova (LDK) bývalého premiéra Isy Mustafy s asi 26 procenty hlasů.

Obyvatelé Kosova mohli volit do nedělního večera. Volební účast byla 41,4 procenta. Oficiální vyhlášení výsledků se očekává později v tomto týdnu. Dvacet křesel ze 120členného parlamentu je rezervováno pro kosovské Srby a další národnostní menšiny.

Volební účast byla 41,4 procenta. Oficiální vyhlášení výsledků se očekává později v tomto týdnu. Dvacet křesel ze 120členného parlamentu je rezervováno pro kosovské Srby a další národnostní menšiny.

PDK byla podle průzkumů považována za favorita voleb. Haradinaj v rámci předvolebních slibů prosazoval méně vstřícný postoj nejen k Srbsku, ale i k Černé Hoře. Při půlnočním setkání stoupenců PDK, které se uskutečnilo po uzavření volebních místností v neděli, Haradinaj řekl:"Vím, že před námi je hodně práce. Spolu to však dokážeme."

Druhé místo oslavovala opoziční strana Sebeurčení, která podle předběžných výsledků získala dvojnásobek hlasů oproti posledním volbám. Poslanci Sebeurčení v parlamentu několikrát v roce 2015 použili slzný plyn, aby zabránili schválení kontroverzní dohody o hranicích s Černou Horou a vytvoření nezávislé asociace obcí, ve kterých kosovští Srbové tvoří většinu.

Výsledek voleb ovlivní řešení komplikovaných sporů se sousedními státy. V sázce je i pokračování rozhovorů se Srbskem. Tamní prezident Aleksandar Vučić uvedl, že zvolení zastánců tvrdé linie bude mít za důsledek "mnoho těžkostí a problémů" a dodal, že členové PDK patří "k těm, kteří nejvíce vyhrožují Srbům".

Bývalá jihosrbská provincie Kosovo vyhlásila s podporou Západu jednostrannou nezávislost na Srbsku v roce 2008. Bělehrad ji ale nikdy neuznal a snaží si zachovat vliv zejména na severu země, kde žije početná srbská menšina.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stav lidských práv na Krymu se pod Ruskem výrazně zhoršil, varuje OSN

25.09.2017 22:10 Ženeva – Podle zprávy, kterou dnes zveřejnil Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva se…

Skupina konzervativních katolíků viní papeže z šíření kacířských názorů

25.09.2017 21:59 Vatikán - Část skalních římskokatolických konzervativců se zlobí na papeže Františka. Obvinila jej…

Nacisté opět u moci? Co znamená úspěch AfD pro německou politiku

25.09.2017 12:15 Berlín - Kancléřka Angela Merkelová a její Křesťanskodemokratická unie (CDU) opět zvítězila v…

Z dopravní nehody se stala detektivka: V kufru auta byla mrtvola

25.09.2017 07:36 Petrohrad - Dopravní nehoda nedaleko Petrohradu se změnila v thriller. Ukázalo se totiž, že v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama