Londýnská mešita, kde došlo k teroristickému útoku, má znepokojivou historii. Našli se v ní zbraně a falešné pasy

V Londýně došlo k dalšímu teroristickému útoku. Tentokráte ale proti muslimům, jak oficiálně přiznala britská premiérka Theresa Mayová. Muž vjel do davu lidí opouštějících mešitu Finsbury Park. Podle bezpečnostních složek se jedná o zneklidňující důkaz vzrůstajících protimuslimských nálad a násilností. Muslimští představitelé i politici už vyzvali k lepšímu zabezpečení mešit.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Dodávka najela do chodců před londýnskou mešitou (19.6.2017)

Již čtvrtý teroristický útok na britské půdě za pouhé tři měsíci má za následek jednoho mrtvého a osm zraněných, z nichž dva jsou velmi vážném stavu. Jedná se o nejdéle trvající období teroristického násilí v generaci, píše The Daily Beast. Na rozdíl od předchozích útoků uskutečněných muslimskými radikály, tento byl zaměřen proti muslimům. Pachatel, bílý muž ve věku 48 let, byl zadržen a předán úřadům. Muž měl údajně křičet, že „zabije všechny muslimy“ a ohánět se pěsti, než se jej podařilo zpacifikovat.

Podle Toufika Kacimiho, výkonného ředitele Muslim Welfare House, místní imám Mohammed Mahmoud zabránil davu v lynčování útočníka. „Lidé ho odtáhli ven a začali ho bít," řekl televizi Sky. „Náš imám, Mohamed Mahmoud, tam šel a zachránil ho. V podstatě mu zachránil život. Imám mešity zachránil život útočníkovi." Neil Basu, národní koordinátor pro boj proti terorismu, chválil dav za jeho zdrženlivost, zatímco se policisté starali o oběti. Basu uvedl, že útok měla „všechny znaky teroristického incidentu" a byl podobný předchozím londýnským útokům. „Byl to útok na Londýn proti všem Londýňanům a my bychom měli všichni stát proti extrémistům bez ohledu na jejich důvod."

Londýnský starosta Sadiq Khan odpověděl na výzvy ohledně většího zabezpečení mešit. „Vzhledem k tomu, že se blížíme ke konci měsíce ramadánu a oslavě Eidu (svátek přerušení půstu) s mnoha muslimy, kteří se vydávají do místních mešit, očekáváme, že úřady zvýší bezpečnost před mešitami jako záležitost (značné) naléhavosti." Mnozí muslimové se však i přesto zdráhají jít do mešit, protože se obávají kopírování útoku a myslí si, že jsou „terčem" terorismu. Někteří z nich si taktéž myslí, že incident nebude řešet s takovou vážností jako jiné teroristické incidenty, protože se jedná o muslimy.

Mešita v Finsbury Park je poměrně kontroverzním místem, podotýká The Daily Beast. Kdysi byla vedena radikálním kazatelem Abu Hamzem, který byl v roce 2014 odsouzen za jeho spojení s teroristickými útoky 11.9. Jeho stoupenci byl jeden ze strůjců 11.9. a člen Al-Káidy Zacarias Moussaoui nebo Richard Reid, známý jako Shoe Bomber („botní bombový atentátník“). Na mešitu byl v roce 2003 uskutečněn policejní zátah, při kterém ozbrojená policie našla zbraně, padělané pasy a ukradené kreditní karty. Mešita byla znovu otevřena v roce 2005 pod novým vedením a v roce 2014 získala cenu za svou přeměnu.

 

Krajně pravicový bílý terorismus

The Telegraph upozorňuje, že incident v Finsbury Park sleduje křivku nebývale ostré vlny protimuslimských nálad, která následovala po nedávných teroristických útocích v Londýně, především po útoku na Londýnském mostě spáchaném muslimskými radikály, jehož následkem bylo osm mrtvých. Londýnská policie zaznamenala po něm vyšší počet islámofóbních incidentů. 6. června jich zaznamenala 20 ve srovnání s denním průměrem, který je 3,5. Jedná o nejvyšší denní hodnotu pro rok 2017 a o vyšší počet než jaký byl zaznamenaný po pařížských útocích v listopadu 2015 a vraždě Leeho Rigbyho (britský voják zabitý muslimskými radikály v Londýně) v květnu 2013.

Od odsouzení Thomas Maire za vraždu labouristky Jo Coxové v loňském roce se začaly objevovat varování před vzrůstajícím trendem krajně pravicového terorismu. Ačkoliv protiteroristická policie tuto hrozbu zatím nepovažuje za stejně závažnou jako tu představovanou islámským terorismus, upozorňuje však na existenci extrémně pravicových skupin, které se pokoušejí vyprovokovat násilí a vyvolat spory.

Údaje o zatčeních souvisejících s terorismem ukazují na vzrůstající počet bílých podezřelých. Do konce března bylo zatčeno 113 bělochů. V minulém roce to bylo jen 68, což představuje nárůst o 66%. Bílá etnická skupina představovala 37% všech zatčeních souvisejících s terorismem, oproti 26% v předchozím roce. Statistika o etnicitě jednotlivců není rozdělena podle typu podezření na extremismus.

Co na to říká Donald Trump?

Sílící pravicový bílý terorismus není záležitost jen Británie. V lednu mladý bílý muž zastřelil šest věřících v mešitě v Quebecu. 26. května v Portlandu v Oregonu byl zavražděn 53letý veterán Ricky John Best a 23letý Taliesin Myrddin Namkai-Meche a třetí muž byl vážně zraněn, když bránili dvě dívky, z nichž jedna nosila hidžáb, před verbálními útoky na jejich etnickou a náboženskou identitu.

Magazín Vox upozorňuje, že americký prezident Donald Trump o útoku v Portlandu referoval až po tom, co se na jeho hlavu snesla vlna kritiky. Trump vyjádřil soustrast nikoliv na svém domácím Twitterovém účtu, ale na méně sledovaném oficiálním účtu (18,5 milionu oproti 31,6 milionu). Vox poukazuje na to, že ignorace útoků spáchanými bílými radikály je u Trumpa konstantním jevem. K londýnskému útoku se Trump zatím nevyjádřil.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina ohlásila další sankce proti ruským médiím, blokuje jim weby

24.05.2018 13:52 Kyjev - Ukrajina zablokovala webové produkty ruské mediální skupiny Rossija Segodňa a agentury RIA…

Ruská armáda je pořád jen sbírka sovětského harampádí, tvrdí Američané

24.05.2018 13:52 Aktualizováno Názor - Na přehlídce 9. května se sice na Rudém náměstí v Moskvě objevily supermoderní zbraně jako…

Skripalová mluvila pod nátlakem? Kreml podezřívá Brity, ambasáda žádá o…

24.05.2018 10:15 Moskva/Londýn - Ruské velvyslanectví v Londýně žádá o přístup k Juliji Skripalové, dceři dvojitého…

Čínské nebe budou strážit stíhačky Su-35, Rusko jich letos dodá deset

24.05.2018 09:55 Moskva/Peking - Ruská strojírenská a zbrojní společnost Rostech v průběhu letošního roku dodá do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama