Rusko zvažuje odvetné sankce proti USA, Porošenko ocenil tlak EU na Moskvu

Moskva/Brusel - Americká vláda v úterý přidala na protiruský sankční seznam 38 osob a organizací. Moskva nyní jedná o podobě odvety. Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes v Bruselu ocenil, že se Evropská unie chystá prodloužit sankce.

Přidejte svůj názor 89 komentářů

Moskva, Kreml

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová popřela, že schůzku náměstků ministrů zahraničí Ruska a USA plánovanou na pátek Moskva zrušila právě v reakci na sankce. "To jsou dvě různé kategorie. Na sankce, jak víte, se odpovídá recipročně," řekla mluvčí.

Washington by podle Zacharovové měl jasně oznámit, zda jsou sankce součástí oficiální zahraniční politiky USA. Spojené státy totiž podle mluvčí jednají nelogicky, když současně tvrdí, že jsou otevřeny dialogu. "Nelze být otevřený dialogu a zároveň se snažit (Rusko) izolovat," dodala mluvčí.

Sankce proti Rusku chystá také EU

Summit EU by měl podle diplomatů dnes večer dát prodloužení sankcí zelenou, fakticky tak učiní v příštích dnech velvyslanci unijních zemí. "Rádi slyšíme, že Evropská unie má jednotnou pozici a je s Ukrajinou solidární. To je pro nás životně důležité," prohlásil dnes Porošenko, který ve středu jednal ve Washingtonu.

Evropskou radu má dnes německá kancléřka Angela Merkelová a nový francouzský prezident Emmanuel Macron informovat o posunu, či spíše jeho nedostatku, v implementaci mírové dohody z běloruského Minsku. Právě jejím plným prosazením EU podmínila ukončení svých sankcí, které představují zákaz vstupu a zmrazení majetku řady osob, zákaz exportu určitých kategorií výrobků a omezení přístupu ruských bank na finanční trhy. Rusko na evropské sankce reagovalo řadou vlastních omezujících opatření.

Donald Tusk dnes po schůzce s Porošenkem ocenil zavedení bezvízového styku s Ukrajinou. "Dokázali jste to přes složité překážky a válku na východě země... Za každý úspěch platíte nejen tvrdou prací, ale i vlastní krví," uvedl šéf unijních summitů.

Porošenko připomněl, že od 1. září začne po odkladech plně platit asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou. Spolu s bezvízovým cestováním je to podle něj "poslední sbohem Sovětskému svazu a ruskému impériu". Ukrajina a EU jsou si podle něj teď blíž než kdy jindy. Vrcholní představitelé unie se s ukrajinskou stranou v červenci sejdou v Kyjevě.

Vstupte do diskuze (89)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ratko Mladič dostal doživotí. Mezinárodní trestní tribunál ho uznal vinným…

22.11.2017 13:17 Aktualizováno Haag - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) dnes odsoudil bývalého velitele…

Článek o roce 1968 je dílem šílence s vylízaným mozkem, tvrdí Zeman.…

22.11.2017 10:14 Moskva - Hlavním bodem programu státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Rusku dnes bude česko…

Novináři jako zahraniční agenti? Rusko schválilo kontroverzní zákon

22.11.2017 10:09 Moskva - Horní komora ruského parlamentu dnes schválila novelu zákona, která vládním úřadům umožní…

Vatikán a Čína se snaží prolomit diplomatické ledy. Jdou na to přes umění

22.11.2017 08:11 Peking/Vatikán - Vztahy mezi Čínou a Vatikánem se mají zlepšit skrz umění. Na výstavy, jež se ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama