Stalingrad, Volgograd, Petrohrad, Leningrad... Proč ruská města mění názvy jako na běžícím pásu?

Jen málokteré město se může chlubit tím, že si za posledních sto let několikrát změnilo jméno. V případě těch ruských jde už ale takřka o rutinu. Stojí za tím zejména obliba některých vůdců pojmenovávat města po sobě, případně jejich nástupců vracet městům původní pojmenování. Není proto výjimkou, že některá města svá jména měnila minimálně třikrát.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Volgograd, dříve Stalingrad

Jedním z takových měst je Caricyn, později Stalingrad a následně Volgograd. Město bylo založeno roku 1589 jako pevnost Caricyn na soutoku řek Carica a Volha a jeho účel bylo hlídat často nestálou hranici mezi Tatarstánem a ruským impériem. 

V 19. století se Caricyn stal významným přístavem a důležitou dopravní křižovatkou. Během Říjnové bolševické revoluce to bylo ale zároveň místo těžkých bojů. Stalin, Kliment Vorošilov a Semjon Buďonnyj následně v roce 1918 město obsadili, v roce 1920 v něm byla ustanovena sovětská moc a bylo přejmenováno na Stalingrad.

Další boje se ve městě odehrály mezi srpnem a listopadem 1942, kdy Stalingrad dobývala německá vojska a téměř celý jej obsadila. Pak ale byla nacistická armáda obklíčena a později zničena. Konflikt vstoupil do dějin jako Bitva o Stalingrad, kterou nakonec vyhrála Rudá armáda. Dodnes jde o jeden z bodů obratu v bojích na východní frontě.

O několik let později, 10. listopadu 1961, se Stalingradu vrátilo jméno Volgograd. Stalo se tak v rámci procesu destalinizace, v době, kdy tehdejší vůdce Sovětského svazu Nikita Chruščov odhalil kult osobnosti bývalého sovětského diktátora Josifa Stalina a jeho zločiny. 

Zejména veteráni druhé světové války ale přejmenování nesli těžce a dodnes se objevují výzvy k návratu jména, ruským parlamentem však tato změna zatím neprošla. Město se proto rozhodlo k alespoň dočasnému návratu titulu "Město hrdinů Stalingrad", který může užívat šest dní v roce během významných výročí.

Jak přesně se z původního Caricynu stal Stalingrad je ale dodnes předmětem diskuzí. Podle jedné z verzí mu chyběly peníze na rekonstrukci. Moskva je však odmítala vyčlenit a představitelé města se vždy vraceli domů s prázdnou. Nakonec se nad nimi v Kremlu někdo slitoval a poradil, aby pojmenovali město po velkém vůdci. Od té doby už žádné problémy neměli.

Podobnými peripetiemi si prošel Petrohrad, druhé největší ruské město, které po založení dostalo název Sankt-Pitěr-Burch. Po několika letech se ale ujal poněmčený název Sankt-Petěrburg. a během první světové války se město jmenovalo Petrograd. Po smrti V. I. Lenina bylo 26. ledna 1924 přejmenováno na Leningrad.

Tím to ale neskončilo. Po rozpadu Sovětského svazu byl městu po referendu 6. září 1991 vrácen jeho dřívější oficiální název Sankt-Petěrburg. České označení Petrohrad zřejmě pochází z Jungmannova Slovníku česko-německého z roku 1837, kde Jungmann nabízí jako ekvivalenty Petersburgu jména Petrohrad nebo Petrov.

Vstupte do diskuze (35)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z hrobu v Bosně už exhumovali 65 těl, jde o pozůstatky masakru v roce 1992

19.09.2017 17:02 Sarajevo - Ostatky už nejméně 65 obětí exhumovali forenzní experti z hromadného hrobu v centrální…

Strůjce legendární pušky Kalašnikov má v Moskvě sochu, na demonstranta se…

19.09.2017 15:02 Moskva - Ruský ministr kultury dnes odhalil v Moskvě památník Michailu Kalašnikovovi, tvůrci…

Senát USA schválil dodávku smrtících zbraní pro Ukrajinu, oznámil Porošenko

19.09.2017 13:55 Aktualizováno New York/Moskva - Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil, že Senát USA schválil návrh zákona…

Nehoda na cvičení Západ 2017? Rakety omylem vlétly do novinářů, Moskva…

19.09.2017 13:10 Moskva - Mluvčí Kremlu dnes odmítl komentovat nehodu na vojenských manévrech Západ 2017, kde na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama