Stalingrad, Volgograd, Petrohrad, Leningrad... Proč ruská města mění názvy jako na běžícím pásu?

Jen málokteré město se může chlubit tím, že si za posledních sto let několikrát změnilo jméno. V případě těch ruských jde už ale takřka o rutinu. Stojí za tím zejména obliba některých vůdců pojmenovávat města po sobě, případně jejich nástupců vracet městům původní pojmenování. Není proto výjimkou, že některá města svá jména měnila minimálně třikrát.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Volgograd, dříve Stalingrad

Jedním z takových měst je Caricyn, později Stalingrad a následně Volgograd. Město bylo založeno roku 1589 jako pevnost Caricyn na soutoku řek Carica a Volha a jeho účel bylo hlídat často nestálou hranici mezi Tatarstánem a ruským impériem. 

V 19. století se Caricyn stal významným přístavem a důležitou dopravní křižovatkou. Během Říjnové bolševické revoluce to bylo ale zároveň místo těžkých bojů. Stalin, Kliment Vorošilov a Semjon Buďonnyj následně v roce 1918 město obsadili, v roce 1920 v něm byla ustanovena sovětská moc a bylo přejmenováno na Stalingrad.

Další boje se ve městě odehrály mezi srpnem a listopadem 1942, kdy Stalingrad dobývala německá vojska a téměř celý jej obsadila. Pak ale byla nacistická armáda obklíčena a později zničena. Konflikt vstoupil do dějin jako Bitva o Stalingrad, kterou nakonec vyhrála Rudá armáda. Dodnes jde o jeden z bodů obratu v bojích na východní frontě.

O několik let později, 10. listopadu 1961, se Stalingradu vrátilo jméno Volgograd. Stalo se tak v rámci procesu destalinizace, v době, kdy tehdejší vůdce Sovětského svazu Nikita Chruščov odhalil kult osobnosti bývalého sovětského diktátora Josifa Stalina a jeho zločiny. 

Zejména veteráni druhé světové války ale přejmenování nesli těžce a dodnes se objevují výzvy k návratu jména, ruským parlamentem však tato změna zatím neprošla. Město se proto rozhodlo k alespoň dočasnému návratu titulu "Město hrdinů Stalingrad", který může užívat šest dní v roce během významných výročí.

Jak přesně se z původního Caricynu stal Stalingrad je ale dodnes předmětem diskuzí. Podle jedné z verzí mu chyběly peníze na rekonstrukci. Moskva je však odmítala vyčlenit a představitelé města se vždy vraceli domů s prázdnou. Nakonec se nad nimi v Kremlu někdo slitoval a poradil, aby pojmenovali město po velkém vůdci. Od té doby už žádné problémy neměli.

Podobnými peripetiemi si prošel Petrohrad, druhé největší ruské město, které po založení dostalo název Sankt-Pitěr-Burch. Po několika letech se ale ujal poněmčený název Sankt-Petěrburg. a během první světové války se město jmenovalo Petrograd. Po smrti V. I. Lenina bylo 26. ledna 1924 přejmenováno na Leningrad.

Tím to ale neskončilo. Po rozpadu Sovětského svazu byl městu po referendu 6. září 1991 vrácen jeho dřívější oficiální název Sankt-Petěrburg. České označení Petrohrad zřejmě pochází z Jungmannova Slovníku česko-německého z roku 1837, kde Jungmann nabízí jako ekvivalenty Petersburgu jména Petrohrad nebo Petrov.

Vstupte do diskuze (35)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejbohatší Norka dostala obří pokutu za řízení po vlivem alkoholu

17.11.2017 15:06 Oslo - Pokutou ve výši 250.000 norských korun (asi 661.000 Kč) a 18denním podmínečným trestem…

Čeká Evropu vánoční teror? Islámský stát zveřejnil svůj podlý plán

16.11.2017 22:48 Aktualizováno Mediální agentura Wafa Media Foundation, která podporuje Islámský stát, rozšířila plakát nazvaný…

Vyzývají děti Putina, aby šel do války? "Půjdeme s tebou, strýčko Vovo",…

16.11.2017 16:14 Volgograd/Moskva - Poslankyně ruské Státní Dumy Anna Kuvyčková přišla s originálním nápadem, jak…

Islámský stát má vliv i na Evropu. Jak mění nálady ve společnosti?

16.11.2017 10:39 Aktualizováno V posledních měsících a letech nebývale přibylo teroristických útoku, a to i v Evropě. Kontinent,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama