Američané se ve Východní Evropě snaží oprášit taktiku ze studené války, strategie z Iráku nestačí

New York - Americké jednotky se snaží vzbudit důvěru u svých východoevropských spojenců. Napomoci v tom jim mělo i nedávné cvičení v Černomoří společně s Rumuny, Bulhary a Maďary. Američané se ale potýkají s omezeními, která například v Iráku nebo v Afghánistánu nemuseli řešit.

Přidejte svůj názor 65 komentářů

Konvoj jednotek U.S. Army

Více než po deseti letech bojů s islamisty v Iráku a v Afghánistánu si teď americká armáda oprašuje dovednosti z období studené války . Chystá se tak na potencionální konfrontaci s hrozbou zvanou Rusko. Cvičení armád probíhá v prostoru bývalého sovětského bloku ve Východní Evropě. 

Cvičení si žádá mnohé "vylepšováky". Podle deníku The New York Times musí být stovky tanků přemalovány do tmavě zeleného zbarvení, které je bližší evropskému terénu. Vojáci, kteří jsou z bojů v Afghánistánu a Iráku zvyklí vyrážet na své miste z velkých a bezpečných základen, se teď musí naučit využívat rozsáhlou kamuflážní síť, aby zakryli své postavení a rozptýlili se do menších skupin. Vyhnou se tak sofistikovanému dohledu, na základě kterého by mohlo dojít k raketovému útoku na větší koncentraci vojáků nebo na ústřední základnu. 

Američtí vojáci v Evropě nemají volný vzdušný prostor jako měli v iráckých a afghánských prostorech. Američany čeká v Evropě mnoho omezení, příkladem může být i přesun několika vozidel armády, které měly na starost zásoby munice. Pro vojenský konvoj platila pro přesun mezi Rumunskem a Německem omezení, k tomu nastaly i komplikace s dálničním provozem o letních měsících. 

Desetidenní cvičení z minulého měsíce se účastnilo na 25 tisíc Američanů a pomáhali jim vojáci ze zemí bývalé Varšavské smlouvy (Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko). Snažili se tak "aktualizovat" taktiku a strategii, která měla původně sloužit k porážce Sovětů.

"Musíme zjistit, jak se adaptovat tomuto novému prostředí," říká pro deník velitel Clair Gill. "Myslím, že se nám to ještě nepodařilo," dodal. Americké jednotky v Iráku a v Afghánistánu jsou stále potřeba, ale Američané ve spolupráci s NATO posilují i v evropském prostředí. Nedávno tak došlo k umístění spojeneckých jednotek v Pobaltí. V Estonsku, Lotyšsku, Polsku a Litvě tak operuje 4 500 vojáků. Další jednotky jsou připravené k přesunu, pokud by došlo na ruskou agresi. 

Moskva v odpověď na tato cvičení pořádá vlastní výcvikové akce na svých západních hranicích. Svou sílu ukazuje také v Sýrii a na východě Ukrajiny. Podle USA se tak Rusko snaží dokázat světu svou důležitost po letech ekonomické stagnace. Moskva už oznámila, že velké cvičení chystá v září. Účastnit by se ho mělo na 100 tisíc mužů. Američané a NATO odpovídají podobnou mincí, své síly se snaží z oblasti Baltského moře přesunou také do oblasti Černého moře. 

New York Times cituje generála Fredericka Hudgese, který má na starosti americké síly v Evropě. Ten říká, že válka mezi Západem a Ruskem je velmi málo pravděpodobná, spíše se bude jednat o dílčí vyvažování sil mezi východem a západem. Dodal, že Putin je vytrvalým politikem a že "je odolný proti převratu". 

Američané tak bedlivě pozorují taktiku Rusů všude po světě. Ať už se jedná o Sýrii, Krym nebo Ukrajinu, důležité je analyzovat, jak ruské jednotky postupují a především jaké jsou jejich schopnosti a dovednosti. Podobně americké síly "špehovaly" Rusy v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. 

Přítomnost amerických sil se zatím nedá srovnat s tou, kterou Evropa zažila za doby studené války, kdy na jejím území figurovala 300 tisíc jednotek. V současnosti je to desetkrát méně. Cvičení v hodnotě 40 milionů dolarů, nazvané Sabre Guardian, které je zároveň největším v Evropě v letošním roce, zahrnovalo více než 1000 vojáků a stovky vozů, které najely kolem 1 200 kilometrů po celé Evropě, což odpovídá jízdě ze Saint Louis do Miami.

Cílem cvičení mělo být zejména posílení koordinace a důvěry mezi Američany a jednotkami východoevropských zemí, které často používají ruské vybavení. "Získali jsme jistou důvěru, že zde nejsme na východním boku NATO sami," uvedl rumunský  brigádní generál Theo Toader.

Cvičení odhalila některé nedostatky, zejména co se týče logistiky. Američané by uvítali větší svobodu pohybu na území Evropy. 

Vstupte do diskuze (65)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bič na uprchlíky: Německo chce zavést velká zadržovací centra, neziskovky…

21.05.2018 09:25 Berlín - Ministr vnitra Horst Seehofer přichází s novým plánem, který by měl usnadnit deportace …

Putin je na vrcholu? Expert promluvil o ruském "zázraku"

21.05.2018 00:01 NÁZOR - Při otevření Kerčského mostu minulý týden Vladimir Putin užil k popisu nové stavby…

Dáme facku teroristům i zahraničí. Erdogan v Bosně zkritizoval EU, domáhal…

20.05.2018 19:35 Sarajevo - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes v Sarajevu na svém jediném předvolebním…

Djukanović oficiálně nastoupil do funkce černohorského prezidenta

20.05.2018 16:32 Cetinje (Černá Hora) - Dlouholetý vedoucí politik Černé Hory Milo Djukanović složil dnes v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama