V ruském dole, v němž se pohřešuje osm horníků, stoupá voda

Moskva - V diamantovém dole na Sibiři, kde se od průsaku vody z minulého pátku stále pohřešuje osm horníků, znovu stoupá voda. Pátrání po nezvěstných se tím komplikuje.

Přidejte svůj názor

Důl, ilustrační foto

Společnost Alrosa, které důl patří, ve středu oznámila, že vyplatí příbuzným pohřešovaných horníků po dvou milionech rublů (asi 750.000 Kč), bez ohledu na výsledek záchranné operace.

"Hladina vody nadále stoupá. Podzemní voda postupně plní šachty," uvedla dnes ve společném komuniké Alrosa a sibiřská odbočka ministerstva pro mimořádné situace, pod které spadají záchranáři. V dole byly nainstalovány velmi výkonné pumpy, které však nestačí prosakující vodu odčerpávat.

"Situace je složitá. Objevilo se mnoho závalů, většina šachet je úplně zaplavená, ale pokračujeme v záchranné operaci," uvedl náměstek ministra pro mimořádné situace Vladlen Aksjonov.

V médiích se již dříve objevil záznam debaty zástupců společnosti a úřadů s příbuznými pohřešovaných horníků. Podle záznamu se kvůli stoupající vodě a hrozbě nových průsaků ani speciálně vyškolení záchranáři nemohou spouštět do nebezpečných oblastí v dole, protože šachty mohou být kdykoliv zatopeny. Záchranářům by tak hrozilo smrtelné nebezpečí.

Voda mezitím vystoupala na úroveň 145 metrů pod zemí, zatímco dříve se spekulovalo, že několik horníků by mohlo zůstat zablokováno závaly na úrovni 295 metrů pod zemí. Záchranáři odhadovali, že by horníci mohli přežít sedm až devět dnů.

Témata: Rusko | doly | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Separatisté pálí v Donbasu z těžkých zbraní, střela zabila mladou…

23.02.2018 11:50 Kyjev - Jeden ukrajinský voják byl zabit a další utrpěl zranění v palbě proruských separatistů z…

Kalašnikov dodá ruské armádě nové vybavení. A tentokrát nejde o samopaly

23.02.2018 08:33 Moskva - Zbrojařský koncern Kalašnikov dodá ruské armádě motocykly na elektrický pohon. První…

Putinovi zbývá rok, dva? Muž z Kremlu otevřeně promluvil

23.02.2018 00:01 NÁZOR - Koncem roku 2016 vše jen ne zapomenutý Alexej Navalnyj oznámil svou prezidentskou…

Zakázat mužskou obřízku? Muslimové a Židé se bouří. Hovoří o stěhování do…

22.02.2018 23:02 Aktualizováno Reykjavík – Islandský parlament se právě zabývá otázkou, jestli zakázat mužskou obřízku. Pokud by…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama