Ruský útok na NATO již v září? Expert poukázal na závažné souvislosti

NÁZOR - V Rusku a sousedním Bělorusku probíhají přípravy na velké vojenské cvičení "Zapad", které se má uskutečnit v září, poukazuje expert na Rusko Kier Giles. Ředitel instituce Conflict Studies Research Center v komentáři pro server CNN připomíná, že akce vzbuzuje obavy zemí, které na západě s oběma uvedenými státy sousedí.

Přidejte svůj názor 133 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Zkušenost z Gruzie a Ukrajiny

"Zapad" je ostatně ruským výrazem pro západ a ze všech velkých cvičení v kalendáři ruské armády vzbuzuje největší rozruch a obavy, jelikož je jedním z těch, které velmi připomínají nácvik invaze na území západních sousedů, vysvětluje odborník. Dodává, že v důsledku toho se této pravidelné akci dostává mnohem více pozornosti než jiným ruským manévrům o podobném rozsahu.

"Cvičení, konané každé čtyři roky, si dokonce vyvinulo vlastní mytologii," pokračuje Giles. Připomíná, že většina západních zpráv o akci z roku 2009 tvrdí, že končila simulací jaderného údaru na polskou Varšavu, byť pro to neexistuje jasný důkaz z utajovaných zdrojů.

Také dění okolo letošního cvičení "Zapad" je podle experta důležité. Podotýká, že Spojené státy, NATO a především státy přímo sousedící s Ruskem ho budou bedlivě sledovat, aby zjistily co nejvíce o aktuálních ruských schopnostech a vojenských procedurách. Další obavy pramení z toho, že Rusko dříve využilo přesunu velkého počtu vojáků na masivní cvičení k zahájení skutečných vojenských operací proti Gruzii a Ukrajině, uvádí Giles. Doplňuje, že v Polsku, Litvě a především na Ukrajině existuje jistý strach, že letošní "Zapad" by mohl poskytnout krytí přípravám dalšího ruského vojenského dobrodružství.

Na rozdíl od zmíněných manévrů však "Zapad" není ryze ruskou akcí a proběhne se spolupráci s Běloruskem, zdůrazňuje odborník. Konstatuje, že Bělorusko se nachází v obtížné pozici, jelikož je oficiálně ruským spojencem, ale zároveň nesdílí antagonismus Moskvy vůči Západu a raději by v konfrontaci mezi Ruskem a NATO zůstalo neutrální. Země zároveň chápe obavy Severoatlantické aliance z neúmyslného zažehnutí konfliktu v regionu a hledá cesty, jak se vznětlivé situaci vyhnout, míní Giles. Poukazuje, že Bělorusko tak tlačí na otevřenost vůči Západu během cvičení, která má rovněž pomoci zajistit, aby Rusko nevyužilo scénáře manévrů k zahájení nějaké nepřátelské akce.  

Minské úřady tak pozvaly vojenské pozorovatele a vojenské atašé z mnoha států NATO i třetích zemí, stejně jako zástupce mezinárodních organizací typu OBSE a Červený kříž, kteří mají přihlížet částem cvičení, uvádí expert. Dodává, že Bělorusko vede vlastní program včasného informování NATO a západních zemí o průběhu cvičení, který běží paralelně s poskytováním informací ze strany Ruska.    

Hysterici z minulého století

"Jsou předkládány různé teorie, jak může Rusko využít 'Zapad' k zisku nějaké vojenské výhody," píše Giles. Za nejextravagantnější označuje ty, které hovoří o možném skutečném vojenském útoku Ruska na sousední země NATO a dočasném navýšení vojáků a vojenských specialistů USA i jiných členů aliance v Pobaltí v rámci preventivních opatření. Méně dramatické jsou podle odborníka teorie naznačující, že ruská vojska účastnící se cvičení zůstanou po jeho skončení na území Běloruska.

Veřejná debata se nicméně již moc nevede o tom, jak by takový "prodloužený pobyt" mohl v reálu vypadat, poukazuje expert. Ačkoliv setrvání velkých ruských jednotek na běloruském území považuje za vzdálenou možnost, odkazuje na další zmiňovanou variantu, dle které v Bělorusku zůstane ruské vojenské vybavení bez vojáků, coby součást předsunutého postavení pro budoucí ruskou vojenskou akci proti sousedním státům, jako jsou Polsko a Litva v oblasti spojující Bělorusko s Kaliningradskou oblastí.

"Takový krok by Rusko mohlo líčit jako obranné opatření v reakci na dodatečné rozmístění malého počtu vojsk NATO v baltských státech a Polsku v rámci programu rozšířené předsunuté přítomnosti - argumentem by bylo, že NATO předsunuje své síly do hraničních států, tudíž Rusko nyní činí to samé," soudí Giles. Zdůrazňuje, že i toto by vyžadovalo spolupráci a souhlas Minsku, které nekorespondují se sérií běloruských pokusů bránit rozšiřování ruské vojenské infrastruktury v zemi.  

Momentálně má Rusko zároveň dobrý důvod konflikt tlumit, namísto zahájení nového vojenského dobrodružství, domnívá se expert. Připomíná, že Moskva má velký zájem na odvolání sankcí, které na ni uvalily USA a EU, a tak může jednat klidně, aby tlumila protiruskou rétoriku a oslabovala pozice těch, kteří varují před agresivními záměry Kremlu. V důsledku toho Rusko nyní mísí výhružný jazyk určený k odstrašení Západu s jiným, protichůdným poselstvím, tvrdí Giles. To podle něj zní, že ti, kdo se bojí ruské armády, jsou "hysterici žijící v minulém století" bažící po studené válce.  

"Při současné míře západního znepokojení z možného vývoje nadcházejícího cvičení - pokud to skončí bez incidentu - může Moskva velmi dobře tvrdit: My jsme vám to říkali," uzavírá odborník.

Vstupte do diskuze (133)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Najděte té náně chlapa!" Ruská poslankyně žádá trest pro karikaturistu,…

24.05.2018 07:29 Moskva - Soustem pro ruský bulvár se stal skandál kolem poslankyně Natalje Poklonské, bývalé…

Sestřelení letu MH17: Pozůstalí po obětech apelují na ruskou veřejnost

24.05.2018 04:37 Moskva - Příbuzní obětí z malajsijského boeingu, který v létě 2014 sestřelila nad východní…

V Británii provedli zátah proti otrokářům

23.05.2018 21:17 Londýn - Při zátahu proti novodobému otroctví na pracovištích, od myček aut po pečovatelské domy,…

Julia Skripalová poprvé promluvila do médií: Léčba byla bolestivá

23.05.2018 21:05 Aktualizováno Londýn - Dcera otráveného ruského exagenta Sergeje Skripala poprvé od březnového incidentu v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama