KLDR musí dodržovat rezoluce, ozvalo se Rusko. Čína viní USA z vojenského tlaku

Moskva/Peking - Rusko po nejnovějším severokorejském raketovém testu trvá na tom, aby se KLDR podřídila rezolucím Rady bezpečnosti OSN. Čína tradičně vyzvala všechny zainteresované strany ke zdrženlivosti.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Sergej Lavrov

KLDR v pondělí krátce před 23:00 SELČ odpálila z místa nedaleko Pchjongjangu raketu, která přeletěla sever Japonska a ve vzdálenosti asi 2700 kilometrů dopadla do Tichého oceánu zhruba 1180 kilometrů východně od ostrova Hokkaidó.

"Plníme všechny rezoluce Rady bezpečnosti OSN a vyzýváme, aby tak činili i naši severokorejští sousedé," řekl dnes šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. "To je zásada, které se držíme během zasedání Rady bezpečnosti OSN a kterou budeme následovat i při dalším jednání, které se bude týkat posledního odpálení severokorejské rakety," dodal.

Peking apeloval na všechny zúčastněné strany, které se zapojily do řešení krize na Korejském poloostrově, aby ukončily zhoubnou spirálu, která napětí dále vyhrocuje. Čínské ministerstvo zahraničí dále uvedlo, že zvýšený vojenský tlak ze strany Washingtonu a Soulu nutí KLDR provádět další raketové zkoušky, které pak dále vedou k dalšímu zvyšování vojenského tlaku na Pchjongjang.

"Čas prokázal, že nátlak a sankce nemohou vyřešit jádro sporu," sdělilo čínské ministerstvo zahraničí. Dodalo, že jedinou cestou jak vyřešit oprávněné bezpečnostní zájmy všech stran je dialog. Peking proto navrhl, aby americká a jihokorejská armáda zastavila své pravidelné vojenské cvičení, za což by KLDR na oplátku zmrazila vývoj jaderných zbraní a zároveň by se uskutečnila jednání.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko volí prezidenta: Má Putin vítězství jisté? Potíže jsou na Ukrajině

17.03.2018 21:35 Moskva - Rusové volí prezidenta, na výběr mají z osmi kandidátů. Na Čukotce a Kamčatce začalo…

Ruské volby na Krymu? Osm evropských zemí odmítlo uznat jejich platnost

17.03.2018 21:23 Aktualizováno Kyjev - K volebním urnám půjdou Rusové v neděli a na Krymu se očekává zvlášť vysoká podpora…

„Volím Putina, protože je pro islám a nečeká mě gulag.“ Kdo jsou zarytí…

17.03.2018 17:36 Aktualizováno Moskva - Jestliže je v politickém nejistém světě jedna konstanta, je jí zřejmě zítřejší vítězství…

Smrtící Novičok? Moskva označila Česko za jednoho z možných původců látky

17.03.2018 16:07 Aktualizováno Moskva/Praha/Londýn - Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes řekla, že ČR, Slovensko,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama