Na Krymu se zavírá do věznic za politický názor, dokládá ukrajinista

Sevastopol - Ukrajinista Radko Mokryk poukazuje na vlnu nového politického pronásledování na Ruskem obsazeném poloostrově Krym. Popisuje případ pravicově orientovaného ukrajinského farmáře, který byl poslán do vězení za extremismus.

Přidejte svůj názor 84 komentářů

Krym, ilustrační foto

Ukrajinista Radko Mokryk si pro český internetový časopis Přítomnost všímá nového fenoménu, který se objevil na Ruskem obsazeném poloostrově Krym. Tímto fenoménem má být pronásledování občanů na základě jejich politické orientace a přesvědčení. Podle Mokryka nebývale přibývá lidí, kteří se dostanou do ruského vězení za to, že mají jiný politický názor.

Konkrétně zmiňuje i příběh ukrajinského farmáře Volodymyra Balucha. Ten žil na Krymu celý život a nikdy se netajil svým pravicovým politickým přesvědčením. "V prosinci 2013, kdy v Kyjevě probíhala proevropská revoluce, se na střeše Baluchova domu objevila ukrajinská vlajka. Nestáhl ji ani když byl po několika měsících jeho rodný Krym okupován a následně anektován Ruskem," píše Mokryk. Přijmout ruské občanství farmář razantně odmítl a ruskou federaci označil za okupanty.

"Poprvé k Baluchovi přišli s prohlídkou na konci dubna 2015. Prý z důvodu krádeže traktoru. Žádné náznaky toho, že by se farmář dopustil trestného činu nebyly nalezeny. Proběhla důkladná domovní prohlídka. Ukrajinskému aktivistovi sebrali pas a další dokumenty. Vlajku agenti ruských bezpečnostních složek strhli. Zakrátko ale nad farmářovým domem opět vlála žluto-modrá ukrajinská vlajka," popisuje farmářův příběh. 

Druhá prohlídka přišla v listopadu téhož roku, z níž farmář vyvázl s tím, že "urazil představitele vlády". 

"Když k vám domů v ranních hodinách vrazí skupina ozbrojených lidí, neukážou žádné papíry, převrátí vám dům vzhůru nohama, zkroutí vám ruce... Ano, řval jsme na ně, že jsou okupanti. Jo, mluvil jsem sprostě“, cituje Mokryk Balucha. Ten si za to odseděl 40 dní ve vazbě.

Třetí prohlídka přišla o pár měsíců později, záminkou pro zadržení Balucha se stal nález nábojů na půdě jeho domu.  "Farmář i jeho rodina popírají, že by někdy vlastnili nebo vyráběli jakékoliv náboje. Slovo proti slovu. Jenže ani soudní expertíza neprokázala žádnou spojitost mezi nalezenou municí a podezřelým Baluchem. Samotný farmář je přesvědčen, že mu byla tato munice podstrčena. Žádal soud o výslech na detektoru lži. Soud žádost zamítl," vysvětluje Mokryk. 

Farmářovi bylo nabídnuto vystěhování z Krymu, to ale odmítl. "Protože – co je hlavním úkolem okupační vlády? Abychom tady byli všichni zticha jako myši. Naprostá loajalita. Toho se ode mne ale nedočkají," stojí si farmář na svém. 

Na začátku letošního srpna tak byl Volodymyr Baluch odsouzen ke třem letům a sedmi měsícům vězení za extremismus. Ukrajinští politici vyzývají své západní kolegy, aby tlačili na Rusko ohledně propuštění Balucha a ukrajinský helsinský výbor označil farmáře za „vězně svědomí“. Podle údajů lidskoprávních organizací dnes prý v ruských a krymských vězeních zůstává 48 Ukrajinců, kteří jsou pronásledováni na základě politického přesvědčení.

Vstupte do diskuze (84)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Třetí světová válka už příští rok? 5 zemí, ve kterých hrozí vypuknutí…

16.12.2017 22:22 Aktualizováno Světu se v uplynulém roce podařilo překonat většinu konfliktů bez katastrofických následků. V…

Máme miliardy kulek, zabijeme vás! Srbský prezident dostal z Německa…

16.12.2017 13:49 Bělehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučić dostal výhrůžný dopis podepsaný, jako by ho poslali…

Atmosféra na Ukrajině houstne. Hrozí nový Majdan?

16.12.2017 00:01 NÁZOR - Je tomu čtyři roky, co Ukrajinci vyšli do ulic, aby volali po nezkorumpované demokratické…

Rusko Spojeným státům s KLDR nepomáhá, postěžoval si Trump

15.12.2017 19:22 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump prohlašuje, že by Rusko mělo Spojeným státům více…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama