Putin varuje před dodávkami amerických zbraní Ukrajině

Sia-men (Čína) - Rusko v Radě bezpečnosti OSN předloží rezoluci o vyslání mírových sil OSN do Donbasu, kde by měly chránit pozorovatele OBSE. Šéf Kremlu Vladimir Putin varoval před případnými dodávkami amerických zbraní Ukrajině.

Přidejte svůj názor 55 komentářů

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

"Dodávky zbraní do oblasti konfliktu nepomohou usmíření, ale situaci jedině zhorší," varoval Putin na závěr summitu v čínském městě Sia-men. Americké zbraně podle něj nijak nezmění situaci na východě Ukrajiny, jen zvětší počet obětí.

Upozornil také, že povstalci v Doněcku a Luhansku mají zbraní dost, a to i ukořistěných u nepřítele - a je možné, že tyto zbraně pošlou i do jiných konfliktních oblastí.

Rusko předloží v RB OSN návrh rezoluce o vyslání mírových sil OSN na frontovou linii oddělující znepřátelené strany v Donbasu. "Přítomnost mírotvůrců, dokonce lze říci, že nikoliv mírotvůrců, ale lidí, kteří zajistí bezpečnost mise OBSE považuji za naprosto vhodnou a nevidím tu nic špatného," řekl.

Myšlenku pozvání mezinárodních mírových jednotek do Donbasu nastolil před dvěma lety ukrajinský prezident Petro Porošenko. Ovšem s tím, že na misi by se podle něj samozřejmě nemohli podílet ruští "agresoři".

Místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková dnes uvedla, že Putinův návrh je nepřijatelný, protože se pokouší změnit pojetí mírových sil, jak je původně navrhla Ukrajina. "Putin se v nejlepších tradicích hybridní války pokouší pokazit myšlenku ukrajinského vedení o mírotvůrcích v Donbasu, převrátit ji vzhůru nohama," uvedla.

O pozvání mírotvůrců do Donbasu má ukrajinský prezident Petro Porošenko hovořit ještě tento měsíc na Valném shromáždění OSN, uvedla dnes Porošenkova zástupkyně v parlamentu Iryna Lucenková. Podle ní se však uvažuje o mírové misi OBSE, která by však měla působit "na celém okupovaném území Doněcké a Luhanské oblasti, v šedé zóně a na nekontrolovaném úseku hranic s Ruskem".

Vstupte do diskuze (55)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přijedou znovu tanky? Rok 1968 se letos může zopakovat

21.02.2018 17:20 Aktualizováno NÁZOR - V roce 1968 proběhla v celém západním prostoru včetně tehdejšího Československa série…

Srbský prezident odmítá dělbu Kosova

20.02.2018 17:26 Bělehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučić odmítá návrhy na rozdělení Kosova. Řekl to v rozhovoru…

Moskva přiznala ztráty: Desítky mrtvých a raněných Rusů v Sýrii

20.02.2018 16:59 Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí dnes přiznalo, že při bojích v Sýrii před dvěma týdny…

Sarajevo se obává návratu až desetitisíců migrantů

20.02.2018 13:21 Sarajevo - Sarajevo vyjádřilo obavu, že by zpět do Bosny a Hercegoviny mohly být deportovány tisíce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama