USA chtějí zkompromitovat Rusko? Podstrčili nám závadné dokumenty, jsou to bandité, zní z Moskvy

Moskva – Diplomatická roztržka mezi Ruskem a Spojenými státy se dál vyostřuje. Mluvčí ruského ministra zahraničí Maria Zacharovová obvinila FBI, že na ruském konzulátu v San Francisku umístila materiály, které mají sloužit k následné kompromitaci Ruska. Informuje o tom server The Moscow Times.

Přidejte svůj názor 57 komentářů

Ruská vlajka

Mluvčí ruské diplomacie uvedla, že agenti FBI vstoupili do budovy konzulátu bez žádosti o povolení ze strany Ruska. „Jaký byl jejich cíl?" zajímá ji. „Nejedná se o pokus amerických zvláštních služeb zařídit protiruskou provokaci? Možná do budovy nastrčili kompromitující materiály, které náhodou najdou později." 

Ruské ministerstvo zahraničí na své facebookové stránce zveřejnilo videozáznam, který údajně ukazuje, jak úředníci FBI prohledávají ruský konzulát v San Francisku. Také uvedlo, že bezpečnostní služby hrozily rozbitím dveří konzulátu.

Americké ministerstvo zahraničních věcí obvinění odmítlo . „Personál ruského velvyslanectví byl o víkendu pozván, aby se připojil k oficiálním osobám ministerstva zahraničí USA a obešel spolu s nimi tři budovy v San Francisku, New Yorku a Washingtonu, o jejichž zavření požádaly USA,“ uvedla americká diplomacie.

Tyto inspekce se podle USA uskutečnily, aby byla zajištěna bezpečnost a ochrana budov a aby bylo potvrzeno, že ruská vláda tyto prostory uvolnila. „USA přísně dodržují Vídeňskou konvenci, americké zákony a dvoustranné dohody v těchto akcích, stejně jako ve svých požadavcích, aby Rusko zavřelo tyto diplomatické prostory." řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

Vztahy mezi zeměmi se zhoršily poté, co Rusko nařídilo Spojeným státům, aby v reakci na nové sankce omezily svůj diplomatický personál v Rusku. Washington poté uzavřel ruský konzulát v San Francisku a dalších svou městech.

„Diplomatický majetek… diplomatické úřady stály vždy mimo, dokonce i v ostré fázi konfliktu mezi státy," připomněla Zacharovová na pátečním brífinku. „Majetek mohou odcizit bandité. Tohle je jasné," kritizovala kroky USA. Zacharovová také řekla, že „americké bezpečnostní služby a FBI stojí za vším, co se nyní děje kolem ruských diplomatů“.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov úž minulý týden uvedl, že se Rusko připravuje na podání žaloby proti Spojeným státům za konfiskaci těchto tří nemovitostí.

Témata: USA | Rusko | FBI | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (57)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islámský stát zabil u Dajr az-Zauru ruského generála

24.09.2017 22:56 Moskva - Při bojích v blízkosti východosyrského města Dajr az-Zaur přišel o život ruský…

WikiLeaks odhalil nové informace o ruské špionáži. Jen kouřová clona,…

24.09.2017 15:50 Moskva - Mediální společnost WikiLeaks v poslední době zveřejnila mnohé dokumenty, které vrhají na…

Špinavý obchod? Německé firmy systematicky skrývají dary politických…

24.09.2017 13:02 Berlín - Německé firmy strategicky darují peníze politickým stranám v malých částkách, aby se…

Proč Rusové nezasáhnou do německých voleb? Důvodů je několik

24.09.2017 11:04 Moskva/Berlín - Americký deník The New York Times se zabývá "tajemstvím německých voleb". Tím by…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama