USA chtějí zkompromitovat Rusko? Podstrčili nám závadné dokumenty, jsou to bandité, zní z Moskvy

Moskva – Diplomatická roztržka mezi Ruskem a Spojenými státy se dál vyostřuje. Mluvčí ruského ministra zahraničí Maria Zacharovová obvinila FBI, že na ruském konzulátu v San Francisku umístila materiály, které mají sloužit k následné kompromitaci Ruska. Informuje o tom server The Moscow Times.

Přidejte svůj názor 57 komentářů

Ruská vlajka

Mluvčí ruské diplomacie uvedla, že agenti FBI vstoupili do budovy konzulátu bez žádosti o povolení ze strany Ruska. „Jaký byl jejich cíl?" zajímá ji. „Nejedná se o pokus amerických zvláštních služeb zařídit protiruskou provokaci? Možná do budovy nastrčili kompromitující materiály, které náhodou najdou později." 

Ruské ministerstvo zahraničí na své facebookové stránce zveřejnilo videozáznam, který údajně ukazuje, jak úředníci FBI prohledávají ruský konzulát v San Francisku. Také uvedlo, že bezpečnostní služby hrozily rozbitím dveří konzulátu.

Americké ministerstvo zahraničních věcí obvinění odmítlo . „Personál ruského velvyslanectví byl o víkendu pozván, aby se připojil k oficiálním osobám ministerstva zahraničí USA a obešel spolu s nimi tři budovy v San Francisku, New Yorku a Washingtonu, o jejichž zavření požádaly USA,“ uvedla americká diplomacie.

Tyto inspekce se podle USA uskutečnily, aby byla zajištěna bezpečnost a ochrana budov a aby bylo potvrzeno, že ruská vláda tyto prostory uvolnila. „USA přísně dodržují Vídeňskou konvenci, americké zákony a dvoustranné dohody v těchto akcích, stejně jako ve svých požadavcích, aby Rusko zavřelo tyto diplomatické prostory." řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

Vztahy mezi zeměmi se zhoršily poté, co Rusko nařídilo Spojeným státům, aby v reakci na nové sankce omezily svůj diplomatický personál v Rusku. Washington poté uzavřel ruský konzulát v San Francisku a dalších svou městech.

„Diplomatický majetek… diplomatické úřady stály vždy mimo, dokonce i v ostré fázi konfliktu mezi státy," připomněla Zacharovová na pátečním brífinku. „Majetek mohou odcizit bandité. Tohle je jasné," kritizovala kroky USA. Zacharovová také řekla, že „americké bezpečnostní služby a FBI stojí za vším, co se nyní děje kolem ruských diplomatů“.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov úž minulý týden uvedl, že se Rusko připravuje na podání žaloby proti Spojeným státům za konfiskaci těchto tří nemovitostí.

Témata: USA | Rusko | FBI | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (57)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina nehodlá čekat na pomoc USA, vyvinula armádní dron

19.11.2017 13:23 Kyjev - Konec ukrajinského čekání na americkou vojenskou pomoc je tu. Spojené státy dosud zemi…

Rusko nemá peníze na výplaty důchodů, říká bývalý ministr

19.11.2017 04:53 Moskva - V ruském důchodovém účtu zeje ohromná díra, peněz na výplatu důchodů se nedostává. V…

Kyjev předvolal na kobereček polského velvyslance

18.11.2017 21:27 Kyjev/Varšava - Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí si dnes předvolalo polského velvyslance.…

Na Ukrajině zatkli Čečence hledaného za vraždu novináře v Moskvě

18.11.2017 17:05 Kyjev - Ukrajinská tajná služba SBU dnes oznámila, že zadržela ruského občana, původem z Čečenska,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama