Ruský bloger dostal trest za urážku Ázerbajdžánu, prezident ho omilostnil

Baku - Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev omilostnil ruského blogera, který byl letos v létě odsouzen ke třem letům vězení za nepovolenou návštěvu Náhorního Karabachu. O své cestě publikoval z enklávy informace, které podle soudu urážely ázerbájdžánský lid.

Přidejte svůj názor

Ázerbájdžán, vlajka

Spor o Náhorní Karabach rozděluje Ázerbájdžán a Arménii od konce 80. let. Krvavá válka, která vyústila ve faktické odtržení karabašské enklávy, skončila v polovině 90. let zastavením palby, ale klid na linii příměří prakticky nikdy nebyl.

Alexandr Lapšin má ruský a izraelský pas. Náhorní Karabach navštívil v letech 2011 a 2012 bez ázerbájdžánského povolení.

Lapšin byl loni v prosinci zadržen v Bělorusku na základě ázerbájdžánského zatykače. Rusko před jeho vydáním do Baku opakovaně varovalo s tím, že "únos" známého blogera poškodí rusko-běloruské vztahy. Moskva energicky protestuje proti vydávání svých občanů do třetích zemí.

Ázerbájdžánská agentura APA dnes oznámila, že pracovníci ázerbájdžánského ministerstva zahraničí dojednávají nyní s izraelským velvyslanectvím v Baku vyhoštění Lapšina do Izraele. Ruský bloger se podle ázerbájdžánských médií o víkendu před oznámením milosti neúspěšně pokusil o sebevraždu, nyní je v péči lékařů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlický skandál otřásá Německem, kdo se vlastně dostal do Evropy?

24.05.2018 22:22 Aktualizováno Berlín - Brémy by lo dobré město pro uprchlíky. Bylo to dokonce statisticky dokázáno. Zatímco šance…

Sankcemi zdevastovaný Rusal žádá stát o pomoc

24.05.2018 21:15 Moskva - Ruský hliníkárenský gigant Rusal, který zasáhla poslední várka sankcí Spojených států,…

Albánská opozice blokovala usnesení o jednáních s EU

24.05.2018 20:59 Tirana - Albánská opozice bojkotovala dnešní hlasování parlamentu o usnesení na podporu zahájení…

Turecký poslanec dostal u soudu 9 let za členství v teroristické organizaci

24.05.2018 19:24 Ankara - Turecký oblastní soud ve městě Gaziantep ve středu potvrdil trest vězení ve výši devíti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama