Ukrajinský jazykový zákon popudil okolní státy. Vedle Ruska se ozvalo i Maďarsko

Moskva/Kyjev - Ukrajinský školský zákon, který upravuje výuku v mateřských jazycích národnostních menšin, dnes kritizovalo Rusko. Vadí ale také Polsku, Rumunsku, Moldavsku a Maďarsku.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ukrajina, ilustrační foto

Otázka jazyka je na Ukrajině mimořádně citlivá, protože se týká práv odbojných Rusů žijících v Donbasu.

Zákon, který čeká na podpis prezidenta Petra Porošenka, umožňuje výuku v mateřském jazyce menšin v předškolních zařízeních a v prvních čtyřech ročnících základních škol. Od pátého ročníku nastoupí jako vyučovací jazyk ukrajinština s tím, že souběžně budou mít žáci možnost vzdělávat se v mateřském jazyce. Změna má nastat v roce 2020.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin ujistil, že Kyjev bude zájmy národnostních menšin respektovat. Jeho slova ale nezabrala.

Podle Moskvy má ukrajinský zákon násilně zavést jednotný státní jazyk, což je v rozporu s ukrajinskou ústavou a mezinárodními závazky Kyjeva. Proti zákonu protestovala také ministerstva zahraničí Polska, Rumunska a hlavně Maďarska. V jazykově pestrém Zakarpatsku jsou Maďaři nejpočetnější národnostní menšinou. Ke zrušení zákona vyzval Kyjev i moldavský prezident Igor Dodon.

Budapešť zaslala protest úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva, generálnímu tajemníkovi OBSE a komisaři EU pro rozšíření Johannesi Hahnovi.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin nabídl ruskou pomoc při pátrání po pohřešované ponorce

23.11.2017 02:57 Moskva - Ruskou pomoc při pátrání po argentinské ponorce, která se již týden pohřešuje, nabídl…

Článek o roce 1968 je dílem šílence s vylízaným mozkem, tvrdí Zeman.…

22.11.2017 20:18 Aktualizováno Moskva - Hlavním bodem programu státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Rusku dnes bude česko…

Ratko Mladič dostal doživotí. Mezinárodní trestní tribunál ho uznal vinným…

22.11.2017 20:17 Aktualizováno Haag - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) dnes odsoudil bývalého velitele…

Zeman vyznamenal ruské válečné veterány

22.11.2017 19:06 Moskva - Prezident Miloš Zeman dnes v Moskvě předal vyznamenání čtyřem ruským osobnostem. Učinil…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama