Nové ruské tanky Armata? Budou prý umět dosud nepředstavitelné věci

Moskva – Jak se zdá, ruští konstruktéři a státní média věří, že jejich vojenské vybavení je téměř všemocné. Přestože zprávy přicházející z Moskvy zní velice neuvěřitelně, američtí odborníci přiznávají, že ruské technologie mohou být velice užitečné.

Přidejte svůj názor 97 komentářů

T-14 Armata (vývojové označení Objekt 148) je ruský tank nové generace postavený na základě platformy Armata. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství., autor: Vitaly V. Kuzmin

Jak poukazuje server Business Insider, Rusko tvrdí, že jeho nástupce letounu MiG-31 bude moci létat ve vesmíru. Zároveň tvrdí, že nejen jeho příští generace tanků T-14 Armata, ale i celá řada obrněných vozidel typu Armata bude moci teoreticky jezdit po Marsu. „Kouzelný startér: Armádní motory jsou vhodné i pro teplotu na Marsu," tvrdí ruská média.

„Ruské tanky Armata a obrněné vozy mají dostat mobilní zdroje energie, které zajistí bezprostřední a hladký start motoru při teplotách dokonce minus 50 stupňů Celsia," uvedl cituje Business Insider ruský server Sputnik.

Armata Universal Combat Platform je nová řada ruských pásových obrněných vozidel s vyměnitelnými trupy a dalšími částmi. Vozidla ještě nejsou vyráběna hromadně, ale řada, která byla představena v roce 2015, pravděpodobně bude zahrnovat tanky typu T-14 , T-15 (další generaci „Terminátora"), T-16 a možná i další.

„V podstatě Sputnik tvrdí, že motory Armata budou fungovat na Marsu, protože mají nové super-kondenzátory, podobné technologii start-stop, které umožňují motorům nastartovat v teplotách až -58 stupňů Fahrenheita (-50 stupňů Celsia). Avšak, jak poukázal server National Interest, nejen že průměrná teplota na Marsu je -80 stupňů Fahrenheita (-62 stupňů Celsia), a že se může dostat až na -195 Fahrenheita (-126 stupňů Celsia), ale také na to, že motor s vnitřním spalováním by pravděpodobně nebyl schopen zvládnout atmosféru na Marsu,“ píše server.

Sputnik na podporu svých tvrzení citoval mluvčího ruské společnosti Renova, která vyrábí motory. Ten pro list Izvestia tvrdil, že motory startují i v teplotách -50 stupňů. „Ani deník Izvestia, ani mluvčí společnosti Renova, které jsou soukromými ruskými společnostmi, na rozdíl od společnosti MiG, která je většinově vlastněná ruskou vládou, netvrdí, že motory nebo vozidla budou fungovat i na Marsu," připomíná Business Insider.

Propagandistický Sputnik si ale informace přebral po svém a vydal bombastickou zprávu o schopnostech ruských strojů. Server Yahoo News v pondělí napsal, že FBI vyšetřuje, zda je Sputnik „není nepřiznanou propagandistickou rukou Kremlu".

„Přesto, v reálném světě, mohou být tyto super-kondenzátory prospěšné, protože ve vozidlech Armata uvolní spoustu prostoru pro více munice a samozřejmě budou vhodnější pro chladné klima, jako je na Arktidě. A není úplně jasné, zda má motor amerického tanku M1 Abrams srovnatelnou technologii,“ dodal k tématu National Interest.

Vstupte do diskuze (97)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka s Ruskem muže začít dřív, než si myslíme, varuje britský generál

23.01.2018 22:12 Aktualizováno Londýn/Moskva - Ruská hrozba je pro Británii největší od dob "studené války". Tak to alespoň vidí…

Ve švýcarských městech se konaly demonstrace proti Trumpově účasti na fóru…

23.01.2018 21:54 Curych - V Curychu a dalších švýcarských městech dnes protestovaly tisíce stoupenců antikapitalismu…

Poplach v Belgii: Hrozí teroristický útok? Ztratil se kamion s výbušnými…

23.01.2018 14:03 Brusel - Protiteroristické složky v Evropě vyhlásily poplach. Na území Belgie se totiž ztratil…

Zeman prohrává v průzkumech proti Drahošovi, podpora akademika roste, píší…

23.01.2018 11:40 Praha/Sarajevo - Miloš Zeman v průběhu prezidentské kampaně ztrácí hlasy svých voličů. Alespoň tak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama