Moskva smetla návrh USA: Mírové síly OSN na rusko-ukrajinské hranici nebudou

Moskva - Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková dnes rázně odmítla nedávný návrh USA. Podle něj mají být mírové síly OSN, které případně budou vyslány na Donbas, rozmístěny i na hranicích s Ruskem.

Přidejte svůj názor 70 komentářů

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

"Nevidím v tom návrhu žádnou logiku," řekla předsedkyně Rady federace novinářům v turkmenské metropoli Ašgabatu, kde je na návštěvě. Reagovala tak na prohlášení amerického ministerstva zahraničí, že Washington je pro rozmístění mírových sil OSN na celém území Donbasu, včetně hranic Ukrajiny s Ruskem, a pro poskytnutí širokého mandátu této misi.

"Jestliže činitelé OBSE nebudou pouze na frontové linii a budou se pohybovat na území Donbasu, pak mírové síly je budou přirozeně doprovázet na celém teritoriu a chránit je," uvedla dále Matvijenková. "Ti, kteří by chtěli obyvatele samozvané Doněcké a Luhanské republiky obehnat ostnatým drátem či je obklíčit, anebo je prostě zničit... neuspějí. Myslím, že to nikdo nemůže udělat, to se nestane," dodala podle Interfaxu.

Putin začátkem minulého týdne oznámil, že Rusko bude usilovat o vyslání mírových sil OSN na východoukrajinský Donbas, kde by tyto síly měly chránit evropské pozorovatele dohlížející na příměří. Podle něj by tyto síly měly být na frontové linii oddělující znepřátelené strany a chránit tam pozorovatele OBSE.

Myšlenku pozvání mezinárodních mírových jednotek na Donbas nastolil před dvěma lety ukrajinský prezident Petro Porošenko, avšak s tím, že na misi by se podle něj nemohli podílet ruští "agresoři" a že by bylo nejlepší, aby šlo o policejní misi Evropské unie. Rusko zareagovalo tehdy odmítavě, Evropská unie zdrženlivě.

Vstupte do diskuze (70)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ženevské rozhovory se znovu točí kolem Asada, Sýrii hrozí rozpad

14.12.2017 18:58 Aktualizováno Ženeva/Damašek - I osmé kolo rozhovorů o Sýrii provázejí značné komplikace. Syrská vládní delegace…

Katastrofa na obzoru? Ukrajině hrozí další Černobyl, varují její…

14.12.2017 17:00 Aktualizováno Kyjev - Druhé největší evropské zemi hrozí nová ekologická katastrofa, která se dá srovnat s…

Z Putinovy bilanční tiskovky je fraška. Chybí údernost, odpovídal na…

14.12.2017 15:46 Moskva - Na bilanční tiskovou konferenci rueckého prezidenta Vladimira Putina přišlo dnes 1640…

Nové zjištění o ruském prezidentovi: Putin se dříve věnoval herectví

14.12.2017 15:27 Aktualizováno Moskva - Mají něco společného Vladimir Putin a Ronald Reagan? Podle svědků z Ruska je to víc než…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama