Strůjce legendární pušky Kalašnikov má v Moskvě sochu, na demonstranta se vrhli "kosmonauti"

Moskva - Ruský ministr kultury dnes odhalil v Moskvě památník Michailu Kalašnikovovi, tvůrci legendární útočné pušky AK-47. Konstruktér před čtyřmi lety zemřel. Ne každý ale se sochou souhlasí. Policie dvakrát zadržela osamělého demonstranta, který proti odhalení sochy protestoval s plakátem "Konstruktér zbraní je konstruktér smrti".

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Michalil Kalašnikov

"Kalašnikov je opravdová, dá se říci kulturní firemní značka Ruska," prohlásil ministr Vladimir Medinskij v narážce na věhlas, která si zbraň s charakteristickým zakřiveným zásobníkem ve světě vysloužila.

Šéf státního průmyslového a zbrojního konglomerátu Rostech Sergej Čemezov prohlásil, že kalašnikov zůstane v dějinách jako symbol spolehlivosti, díky které se tato zbraň tak obrovsky rozšířila po celém světě. A sám Kalašnikov, bezmezně oddaný své práci a vlasti, představuje nejlepší příklad pro mladou generaci Rusů.

Tvůrcem pomníku je Salavat Ščerbakov, mimo jiné tvůrce kontroverzní obří sochy svatého Vladimira, který se v zbrojířově pomníku podle svých slov pokusil zobrazit i věčný boj dobra se zlem.

zdroj: YouTube

"Přilítlo šest 'kosmonautů', bez vysvětlování ho popadli a odvlekli do antonu," vylíčila zásah proti demonstrantovi očitá svědkyně; "kosmonaut" je přezdívka pro policejního těžkooděnce. Demonstranta policisté zakrátko propustili - aby jej po čase v okolí sochy zase zadrželi, protože se hned vydal zpátky k pomníku. Novinářům se svěřil, že z principu protestuje proti propagandě militarismu a vojenské síly v Rusku v jakékoliv podobě.

Server připomněl, že Kalašnikov se krátce před smrtí v dopise hlavě ruské pravoslavné církve ptal, zda na něm spočívá vina za vraždy spáchané zbraní, kterou sestrojil. Patriarcha Kirill mu odpověděl, že zbraň zkonstruoval v dobrém úmyslu a že odpovědnost za zabíjení spočívá nikoliv na konstruktérovi, ale "na zlovolných lidech, kteří úspěchy technického pokroku obracejí ke škodě bližním".

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přijedou znovu tanky? Rok 1968 se letos může zopakovat

21.02.2018 17:20 Aktualizováno NÁZOR - V roce 1968 proběhla v celém západním prostoru včetně tehdejšího Československa série…

Srbský prezident odmítá dělbu Kosova

20.02.2018 17:26 Bělehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučić odmítá návrhy na rozdělení Kosova. Řekl to v rozhovoru…

Moskva přiznala ztráty: Desítky mrtvých a raněných Rusů v Sýrii

20.02.2018 16:59 Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí dnes přiznalo, že při bojích v Sýrii před dvěma týdny…

Sarajevo se obává návratu až desetitisíců migrantů

20.02.2018 13:21 Sarajevo - Sarajevo vyjádřilo obavu, že by zpět do Bosny a Hercegoviny mohly být deportovány tisíce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama