Strůjce legendární pušky Kalašnikov má v Moskvě sochu, na demonstranta se vrhli "kosmonauti"

Moskva - Ruský ministr kultury dnes odhalil v Moskvě památník Michailu Kalašnikovovi, tvůrci legendární útočné pušky AK-47. Konstruktér před čtyřmi lety zemřel. Ne každý ale se sochou souhlasí. Policie dvakrát zadržela osamělého demonstranta, který proti odhalení sochy protestoval s plakátem "Konstruktér zbraní je konstruktér smrti".

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Michalil Kalašnikov

"Kalašnikov je opravdová, dá se říci kulturní firemní značka Ruska," prohlásil ministr Vladimir Medinskij v narážce na věhlas, která si zbraň s charakteristickým zakřiveným zásobníkem ve světě vysloužila.

Šéf státního průmyslového a zbrojního konglomerátu Rostech Sergej Čemezov prohlásil, že kalašnikov zůstane v dějinách jako symbol spolehlivosti, díky které se tato zbraň tak obrovsky rozšířila po celém světě. A sám Kalašnikov, bezmezně oddaný své práci a vlasti, představuje nejlepší příklad pro mladou generaci Rusů.

Tvůrcem pomníku je Salavat Ščerbakov, mimo jiné tvůrce kontroverzní obří sochy svatého Vladimira, který se v zbrojířově pomníku podle svých slov pokusil zobrazit i věčný boj dobra se zlem.

zdroj: YouTube

"Přilítlo šest 'kosmonautů', bez vysvětlování ho popadli a odvlekli do antonu," vylíčila zásah proti demonstrantovi očitá svědkyně; "kosmonaut" je přezdívka pro policejního těžkooděnce. Demonstranta policisté zakrátko propustili - aby jej po čase v okolí sochy zase zadrželi, protože se hned vydal zpátky k pomníku. Novinářům se svěřil, že z principu protestuje proti propagandě militarismu a vojenské síly v Rusku v jakékoliv podobě.

Server připomněl, že Kalašnikov se krátce před smrtí v dopise hlavě ruské pravoslavné církve ptal, zda na něm spočívá vina za vraždy spáchané zbraní, kterou sestrojil. Patriarcha Kirill mu odpověděl, že zbraň zkonstruoval v dobrém úmyslu a že odpovědnost za zabíjení spočívá nikoliv na konstruktérovi, ale "na zlovolných lidech, kteří úspěchy technického pokroku obracejí ke škodě bližním".

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvojí standardy západních států? Případy Katalánska a Černé Hory

21.10.2017 01:16 Barcelona – Právo národů na sebeurčení považují mnohé státy za součást základních lidských práv a…

Politika jako ozdoba miliardářů? Ve světě je stále více bohatých hlav států

20.10.2017 13:49 Washinton/Praha - Jsou to muži, kteří mají za sebou úspěšnou kariéru byznysmena. Vlastní velké…

Sexuální predátor Weinstein má prý oběť i v Rusku. Žena po letech…

20.10.2017 13:44 Moskva - Skandály pronásledovaný americký producent Harvey Weinstein má svou oběť zřejmě i v Rusku.…

V Rusku je 2,6 milionu migrantů bez povolení. Teroristé mezi nimi loví…

20.10.2017 13:10 Moskva - V Rusku klesl počet přistěhovalců bez úředního povolení k pobytu na 2,6 milionu lidí.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama