Pomník vraždění? Na ruský počin přichází ostrá reakce z USA

NÁZOR - Podobně jako v případě mnoha soch ve Spojených státech, o něž se vede v poslední době boj, je vztyčení pomníku Michaila Kalašnikovova, který byl v úterý odhalen na rušném místě v Moskvě, zřejmě z mnoha důvodů chybou. Tvrdí to alespoň editorial prestižního amerického serveru New York Times nazvaný "Moskevský pomník vraždění".

Přidejte svůj názor 100 komentářů

Michalil Kalašnikov

Guerilly, zločinci, teroristé, džihádisté

Sochu prosadil ruský ministr kultury Vladimir Medinskij, poukazuje vlivný deník. Připomíná, že jde o nacionalistu, který tráví většinu času glorifikací ruské vojenské historie a který za "pravou kulturní značku Ruska" označil právě známou útočnou pušku, jíž generál Kalašnikov vynalezl a jež je obecně známa pod jeho jménem.

"Jde zajisté o všeobecně známou značku, ať už coby Kalašnikov nebo coby AK-47," přiznává newyorský server. Deklaruje však, že nejde o něco, na co byl generál Kalašnikov nezbytně pyšný.

Kalašnikov, mechanik-samouk, který se narodil v rodině sibiřského rolníka, s touto zbraní přišel, když sloužil jako voják v druhé světové válce, vysvětluje New York Times. Dodává, že mělo jít o jednoduchou, kompaktní a spolehlivou automatickou pušku, kterou sovětští vojáci trpící nedostatkem palebné síly zoufale potřebovali.

Tento vynález nicméně Kalašnikova v posledních letech jeho života hluboce trápil, uvádí americký deník. Poukazuje, že od svého uvedení v roce 1947 se AK-47, nebo-li "puška", jak zbraň nazval ve své tematické knize publicista C. J. Chivers z New York Times, stala oblíbenou výzbrojí guerillových bojovníků, organizovaného zločinu, teroristů a džihádistů.  

Celosvětově bylo vyrobeno zhruba 100 milionů kusů AK-47, většina z nich jako kopie v zemích napříč planetou, podotýká vlivný server. "Byla použita k zabití nespočtu milionů lidí a její symbolika je tak mocná, že figuruje na vlajkách Mozambiku a islamistického hnutí Hizballáh, stejně jako státním znaku Zimbabwe a Východního Timoru," doplňuje editorial.      

Kalašnikovovo dědictví

Na slavnostním odhalení Kalašnikovova pomníku v ruské metropoli se projevil oficiální záměr, který je v souladu se snahou prezidenta Vladimira Putina vyzdvihovat symboly ruského vlastenectví a náboženství, konstatuje New York Times. Připomíná, že soše dokonce požehnal kněz a pokropil ji svěcenou vodou.

Generál Kalašnikov "stvořil tuto zbraň, aby chránil vlast", cituje prestižní deník knězova slova. To je sice pravda a konstruktér byl na daný aspekt svého vynálezu skutečně pyšný, ale fakt, že AK-47 hojně používají teroristé, ho následně pronásledoval, doplňuje komentář.     

"Moje duševní bolest je nesnesitelná," vyložil Kalašnikov své pochybnosti v dopisu ruskému pravoslavnému patriarchovi Kirillovi krátce před svou smrtí, která ho zastihl v roce 2013 ve věku 94 let, píše New York Times. Dodává, že generál se církevního představitele ptal, zda ve skutečnosti nenese vinu za smrt, včetně nepřátel, když jeho automatická puška usmrtila tolik osob.

Patriarcha odpověděl, že zbraně používané na obranu země církev schvaluje, pokračuje americký deník. Vyjadřuje naději, že tato reakce snad ulevila utrápené duši starého muže, jelikož neexistuje důkaz, že by Kalašnikova ke konstrukci AK-47 vedlo cokoliv jiného, než snaha poskytnout lepší zbraň vojákům, s nimiž prožíval brutalitu druhé světové války.

"Doufejme také, že socha generála Kalašnikova převede některé kolemjdoucí přes Putinovy nacionalistické záměry k bolestivým otázkám, s nimiž vynálezce nejrozšířenější zbraně ve světě zápasil," píše New York Times. Deklaruje, že právě v tomto by mělo spočívat Kalašnikovovo dědictví.

Vstupte do diskuze (100)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml považuje volební výsledky za ideální

19.03.2018 20:17 Moskva - Kreml po interní analýze považuje výsledky nedělních prezidentských voleb za ideální,…

Proti výsledkům voleb demonstrovalo v Rusku pár desítek lidí

19.03.2018 19:02 Moskva - Jen pár desítek lidí přišlo dnes do širšího centra Moskvy protestovat proti výsledkům…

Sobčaková předala Putinovi seznam politických vězňů

19.03.2018 18:46 Moskva - Prezidentská kandidátka za ruské liberální hnutí Občanská iniciativa Xenija Sobčaková dnes…

Uvalí EU sankce i na Schrödera? Prý zmutoval v Putinova propagandistu

19.03.2018 17:06 Aktualizováno Berlín/Kyjev - Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin se domnívá, že by EU měla vzhledem k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama