Putin rozdělil maďarskou akademickou sféru, v Debrecínu se protestuje proti jeho ocenění

Debrecín/Moskva - Debrecínská univerzita řeší spor mezi stoupenci vyznamenání ruského Prezidenta Vladimira Putina a jeho odpůrci. Kritikům se nelíbí, že by autokrat měl získat čestné občanství za roli v modernizaci jediné maďarské jaderné elektrárny.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Vladimír Putin

"Oceňování autokratů je pro nás nepřijatelné, jde to proti všemu, co reprezentuje naše profesionální akademická práce," stojí v dopise, který odmítá udělení čestného občanství (Civis Honoris Cause) ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dopis sepsali akademici z maďarské univerzity v Debrecínu. 

Univerzitní senát se totiž rozhodl čestné občanství udělit právě ruské hlavě státu. Protestující akademici se účastnili setkání, které na čtvrtek svolal rektor univerzity Zoltán Szilvássy. Informovala o tom maďarská televize ATV. Akademici chtějí prozkoumat okolnosti, za jakých bylo o udělení titulu Putinovu rozhodnuto. Pod protestní dopis se podepsal také děkan Fakulty přírodních věd a technologie. 

Nejprve se ozvalo oddělení ústavního práva Právnické fakulty proti rozhodnutí univerzitního senátu udělit Putinovi Cenu Civis Honoris Causa ve veřejném prohlášení, které zní: "Oceňování autokratů je pro nás nepřijatelné, jde proti všemu, co reprezentujeme skrze naši odbornou práci," k dopisu se postupně přidaly katedry anorganické a analytické chemie, oddělení analýzy a oddělení fyzikální chemie Fakulty přírodních věd a technologie.  

Rektor Szilvássy význam opozice vůči udělení titulu umenšuje. "Vždycky jsem zdůrazňoval, že existuje mnoho názorů," uvedl pro ATV. "Je velmi dobré, že máme mnoho názorů, protože se díváme na mnoho věcí z různých hledisek skrze různé brýle," dodal diplomaticky.

O schůzi, která měla osvětlit proces rozhodnutí o udělení titulu, neměli pozvaní akademici mnoho informací. Neznali předem agendu ani její účel. Jeden z pedagogů pro ATV sdělil, že rektor by se měl omluvit za své vystupování v televizi. 

Rozhodnutí univerzity o ocenění Putina nevyvolalo rozruch jen mezi vyučujícími, ale zejména mezi studenty. Ti už zorganizovali několik protestů a očekává se, že přibudou další. Putin cenu obdržel v souvislosti s "uznáním hlavní role Ruské federace a Maďarska" směrem k debrecínské univerzitě v modernizaci jaderné elektrárny Paks. Paks je jedinou atomovou elektrárnou v Maďarsku. 

Modernizaci elektrárny o další dva reaktory mají uskutečnit Rusové. Dostavbu si Budapešť nechala schválit také Evropskou komisí.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důkaz o tom, kdo sestřelil let MH17 nad Ukrajinou? Tato fotografie má vše…

23.10.2017 22:20 Aktualizováno Vědecký tým Bellingcat se domnívá, že nová fotografie Buku, zveřejněná ve čtvrtek 19. října…

Zpráva o zmaření atentátu na Porošenka je falešná, říká SBU

23.10.2017 22:03 Kyjev - Ukrajinská tajná služba dementovala falešnou zprávu o údajném zmaření atentátu na…

Důstojník ruské gardy zastřelil v Čečensku čtyři další vojáky

23.10.2017 20:24 Moskva - Nadporučík ruské národní gardy v kasárnách v autonomním Čečensku na neklidném severním…

Ruští pohraničníci po přestřelce zadrželi Ukrajince

23.10.2017 16:44 Moskva - Ukrajinec (31) se dnes pokoušel nezákonně překročit ruské hranice. Po přestřelce ho ruská…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama