Skupina konzervativních katolíků viní papeže z šíření kacířských názorů

Vatikán - Část skalních římskokatolických konzervativců se zlobí na papeže Františka. Obvinila jej ze šíření kacířských názorů a vyzvala ho k tomu, aby svá kontroverzní stanoviska odvolal.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.

Obvinění sedmi desítek signatářů se týká loňského dokumentu o rodině nazvaném Amoris Laetitia (Radost lásky), který se stal od samého začátku předmětem kontroverzí například kvůli vstřícnějšímu postoji vůči rozvedeným.

Ve výzvě podepsané skupinou teologů a kněžích v srpnu, která se ale dostala mezi širší veřejnost až v těchto dnech, je papež podle agentury ANSA obviněn ze sedmi kacířských návrhů ohledně manželství, mravního života a přijetí svátosti". Tím František zapříčinil rozšíření kacířských názorů napříč římskokatolickou církví, uvádí se v pětadvacetistránkovém dokumentu. 

Signatáři dopisu, podle nichž jde o výzvu tohoto typu poprvé použitou od 14. století, požadují se "synovskou úctou, ale také naléhavě", aby papež svoje postoje veřejně odvolal. Nejde podle nich o přímé obvinění Františka z "hříchu kacířství", ale "o zdůraznění toho, jak je propagace některých herezí upřednostňována".

S obsahem Radostí lásky polemizovali již loni čtyři kardinálové, kteří veřejně vyzvali Františka, aby vyjasnil zejména ty části, které se týkají rozvedených osob. S pochybami se například ptali, zda se svatého přijímání skutečně mohou ve výjimečných případech zúčastnit i rozvedení, kteří znovu uzavřeli manželství.

Pod výzvou je například podpis bývalého prezidenta vatikánské banky Ettoreho Gottiho Tedeschiho. Na petiční stránce jsou podepsaní také dva Češi - Petr Dvořák z Filozofického ústavu české akademie věd a Lukáš Novák z Filozofické fakulty univerzity Karlovy.

"Je mi smutno, když pozoruji, jak někteří souvěrci u nás i ve světě včetně svěcených osob šíří nelibost vůči papeži Františkovi a obviňují ho dokonce z hereze. Jejich malost vítězí nad snahou pochopit Františkovo upřímné úsilí o církev otevřených dveří. Svědčí to o jejich touze zastavit čas a redukovat evangelium na etiku a právní normy," okomentoval kauzu na sociálních sítích česká biskup Václav Malý. 

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saakašvili nesmí tři roky na Ukrajinu, rozhodla pohraniční stráž

22.02.2018 07:54 Kyjev - Ukrajinská pohraniční služba zakázala Michailu Saakašvilimu vstup do země do roku 2021.…

Sjednocení Albánie a Kosova? Výrok premiéra rozlítil EU i USA

22.02.2018 07:21 Tirana - Výrok albánského premiéra o sjednocení Albánie s Kosovem rozzlobil Spojené státy.…

Putinovy vrtochy? Video zavařilo ruským cenzorům i internetovým gigantům

22.02.2018 00:01 NÁZOR - "Co je dobrým, spolehlivým testem otevřené společnosti? Může občan postovat online něco a…

Přijedou znovu tanky? Rok 1968 se letos může zopakovat

21.02.2018 22:11 Aktualizováno NÁZOR - V roce 1968 proběhla v celém západním prostoru včetně tehdejšího Československa série…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama