Skupina konzervativních katolíků viní papeže z šíření kacířských názorů

Vatikán - Část skalních římskokatolických konzervativců se zlobí na papeže Františka. Obvinila jej ze šíření kacířských názorů a vyzvala ho k tomu, aby svá kontroverzní stanoviska odvolal.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.

Obvinění sedmi desítek signatářů se týká loňského dokumentu o rodině nazvaném Amoris Laetitia (Radost lásky), který se stal od samého začátku předmětem kontroverzí například kvůli vstřícnějšímu postoji vůči rozvedeným.

Ve výzvě podepsané skupinou teologů a kněžích v srpnu, která se ale dostala mezi širší veřejnost až v těchto dnech, je papež podle agentury ANSA obviněn ze sedmi kacířských návrhů ohledně manželství, mravního života a přijetí svátosti". Tím František zapříčinil rozšíření kacířských názorů napříč římskokatolickou církví, uvádí se v pětadvacetistránkovém dokumentu. 

Signatáři dopisu, podle nichž jde o výzvu tohoto typu poprvé použitou od 14. století, požadují se "synovskou úctou, ale také naléhavě", aby papež svoje postoje veřejně odvolal. Nejde podle nich o přímé obvinění Františka z "hříchu kacířství", ale "o zdůraznění toho, jak je propagace některých herezí upřednostňována".

S obsahem Radostí lásky polemizovali již loni čtyři kardinálové, kteří veřejně vyzvali Františka, aby vyjasnil zejména ty části, které se týkají rozvedených osob. S pochybami se například ptali, zda se svatého přijímání skutečně mohou ve výjimečných případech zúčastnit i rozvedení, kteří znovu uzavřeli manželství.

Pod výzvou je například podpis bývalého prezidenta vatikánské banky Ettoreho Gottiho Tedeschiho. Na petiční stránce jsou podepsaní také dva Češi - Petr Dvořák z Filozofického ústavu české akademie věd a Lukáš Novák z Filozofické fakulty univerzity Karlovy.

"Je mi smutno, když pozoruji, jak někteří souvěrci u nás i ve světě včetně svěcených osob šíří nelibost vůči papeži Františkovi a obviňují ho dokonce z hereze. Jejich malost vítězí nad snahou pochopit Františkovo upřímné úsilí o církev otevřených dveří. Svědčí to o jejich touze zastavit čas a redukovat evangelium na etiku a právní normy," okomentoval kauzu na sociálních sítích česká biskup Václav Malý. 

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko se obává navrátilců z Islámského státu, agenti odhalili…

12.12.2017 11:11 Aktualizováno Moskva - Ruská tajná služba FSB odhalila teroristickou buňku, která chystala na silvestra a během…

Saakašvili se označil za válečného zajatce, u soudu zpíval ukrajinskou a…

11.12.2017 21:12 Aktualizováno Kyjev – Před kyjevským soudem dnes stanul gruzínský exprezident a odvolaný oděský gubernátor…

Pravda o smrti polského prezidenta? Již brzy bude odtajněna, ubezpečil…

11.12.2017 15:02 Aktualizováno Varšava - Letecká tragédie ve Smolensku, která se stala osudnou pro velkou část vysokých polských…

Továrna na dezinformace: Troll popsal, jak se Rusko pokouší narušit…

11.12.2017 11:24 Moskva/New York - Ruští "trollové" se pokoušejí narušit prostřednictvím sociálních médií stabilitu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama