Rusko v zákulisí hledá řešení severokorejské krize, z Číny přišlo vážné varování

Moskva/Peking - Rusko se v zákulisí snaží nalézt politické řešení krize kolem Severní Koreje. Silový postup, který zvolily Spojené státy, podle Moskvy vede do slepé uličky. Čína dnes vyzvala KLDR a USA, aby ukončily svou slovní válku. Případný konflikt by dle Pekingu neměl řešení.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Severní Korea

Krize kolem KLDR nemá vojenské řešení, potvrdil diplomat Michail Uljanov dosavadní přístup Moskvy, který se Rusko snaží prosadit na půdě Rady bezpečnosti OSN.

Rusko se připojilo k sankcím, které RB OSN schválila po šestém severokorejském jaderném testu, jakékoli pokusy řešit problém silou ale opakovaně odmítá.

Vojenský konflikt na Korejském poloostrově by měl katastrofální následky, řekl novinářům Uljanov. O zákulisním jednání Moskvy neprozradil žádné podrobnosti. "Toto úsilí pokračuje, z pochopitelných příčin je neveřejné. Snažíme se aspoň o to, abychom situaci vyvedli do přijatelné polohy," konstatoval. Do Moskvy mezitím zamířila vysoce postavená severokorejská diplomatka Čo Son-ki, která má jednat se svými partnery na ruském ministerstvu zahraničí.

KLDR podle všeho posiluje svou obranu na východním pobřeží země poté, co americké bombardéry a bojové stíhačky o víkendu proletěly mezinárodním vzdušným prostorem nad mořem u východních břehů KLDR.

Spojené státy podobnými přelety u Korejského poloostrova opakovaně demonstrují svou sílu v reakci na jaderné a raketové zkoušky KLDR. Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho v pondělí řekl, že Pchjongjang si vyhrazuje právo sestřelit americké strategické bombardéry i mimo severokorejský vzdušný prostor, protože šéf Bílého domu Donald Trump vyhlásil KLDR válku. Trumpova mluvčí Sarah Sandersová toto tvrzení vzápětí popřela. "Nevyhlásili jsme KLDR válku. Ta poznámka je absurdní," řekla.

Americký ministr obrany James Mattis, který je nyní na návštěvě Indie, dnes prohlásil, že Spojené státy chtějí vyřešit krizi diplomatickou cestou.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang dnes varoval, že eventuální válka na Korejském poloostrově by neměla vítěze. "Doufáme, že američtí a severokorejští politici mají dostatek politické soudnosti, aby si uvědomili, že použití vojenské síly nikdy nebude účinným způsobem řešení krize na Korejském poloostrově," prohlásil Lu.

Vstupte do diskuze (25)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvojí standardy západních států? Případy Katalánska a Černé Hory

21.10.2017 01:16 Barcelona – Právo národů na sebeurčení považují mnohé státy za součást základních lidských práv a…

Politika jako ozdoba miliardářů? Ve světě je stále více bohatých hlav států

20.10.2017 13:49 Washinton/Praha - Jsou to muži, kteří mají za sebou úspěšnou kariéru byznysmena. Vlastní velké…

Sexuální predátor Weinstein má prý oběť i v Rusku. Žena po letech…

20.10.2017 13:44 Moskva - Skandály pronásledovaný americký producent Harvey Weinstein má svou oběť zřejmě i v Rusku.…

V Rusku je 2,6 milionu migrantů bez povolení. Teroristé mezi nimi loví…

20.10.2017 13:10 Moskva - V Rusku klesl počet přistěhovalců bez úředního povolení k pobytu na 2,6 milionu lidí.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama