Rusové budou mít do pět let jedinečnou zbraň. Takový systém může zničit celé lidstvo, varují experti

Moskva – Rusko se snaží modernizovat svou armádu,. Díky tomu prý bude mít do pěti let „roj dronů“, které se budou moci v konkrétních situacích samy rozhodovat. Informuje o tom agentura TASS: Tyto stroje prý budou provádět bojové operace i průzkum.

Přidejte svůj názor 109 komentářů

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Rusko do pěti let vytvoří celé hejno bezpilotních letounů, které budou schopny pracovat samostatně nebo jako tým a rozhodovat se podle dané situace. Tvrdí to ruská agentura TASS, která cituje slova prvního zástupce generálního ředitele ruského koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimira Michejeva.

„Postupně se postupujeme směrem k dálkově ovládanému letectvu. V budoucnu bude moci hejno dronů - nebo i jednotlivé drony - schopno plnit různé úkoly,“ tvrdí Michejev. V nadcházejících pěti letech podle něj Rusko vytvoří inteligentní drony, které se budou rozhodovat samy, provádět bojové operace a průzkum a tak dále..

KRET v tuto chvíli provádí výzkum jednotlivých prvků umělé inteligence, která bude schopna samostatně se rozhodovat. Společnost už údajně vyrobila malá zařízení s hmotností asi jednoho nebo dvou kilogramů. Jejich účelem bylo ukázat funkce zaměřování zbraní nesených malými drony.

Ne všichni se však domnívají, že takové využití umělé inteligence je vhodné. Podobné zbraně totiž nohou vést až ke vzniku vražedných robotů, před kterými již varovaly i takové kapacity, jako je Stephen Hawking či Elon Musk. Vyvinutí vražedných robotů je nevyhnutelné, varují experti. Děsivá hrozba by se mohla vyplnit již před rokem 2050.

„Tato vědecká trajektorie je více než zřejmá, autonomní zbraně se stanou Kalašnikovem zítřka." upozorňují vědci. Problematika uměle inteligentních zbraní (Artificially Intelligent Weapons) byla dokonce tématem konference v Buenos Aires.

„Zahájení závodů ve zbrojení v oblasti uměle inteligentních zbraní je nebezpečný nápad. Existenci těchto zbraní by se mělo předejít prostřednictvím jejich celkového zákazu, který by byl kontrolován pečlivým lidským dohledem,“ uvádějí vědci i akademici v dopise, kteří před takovou technologií varuje.

Vstupte do diskuze (109)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvojí standardy západních států? Případy Katalánska a Černé Hory

21.10.2017 01:16 Barcelona – Právo národů na sebeurčení považují mnohé státy za součást základních lidských práv a…

Politika jako ozdoba miliardářů? Ve světě je stále více bohatých hlav států

20.10.2017 13:49 Washinton/Praha - Jsou to muži, kteří mají za sebou úspěšnou kariéru byznysmena. Vlastní velké…

Sexuální predátor Weinstein má prý oběť i v Rusku. Žena po letech…

20.10.2017 13:44 Moskva - Skandály pronásledovaný americký producent Harvey Weinstein má svou oběť zřejmě i v Rusku.…

V Rusku je 2,6 milionu migrantů bez povolení. Teroristé mezi nimi loví…

20.10.2017 13:10 Moskva - V Rusku klesl počet přistěhovalců bez úředního povolení k pobytu na 2,6 milionu lidí.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama