Rusové budou mít do pět let jedinečnou zbraň. Takový systém může zničit celé lidstvo, varují experti

Moskva – Rusko se snaží modernizovat svou armádu,. Díky tomu prý bude mít do pěti let „roj dronů“, které se budou moci v konkrétních situacích samy rozhodovat. Informuje o tom agentura TASS: Tyto stroje prý budou provádět bojové operace i průzkum.

Přidejte svůj názor 109 komentářů

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Rusko do pěti let vytvoří celé hejno bezpilotních letounů, které budou schopny pracovat samostatně nebo jako tým a rozhodovat se podle dané situace. Tvrdí to ruská agentura TASS, která cituje slova prvního zástupce generálního ředitele ruského koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimira Michejeva.

„Postupně se postupujeme směrem k dálkově ovládanému letectvu. V budoucnu bude moci hejno dronů - nebo i jednotlivé drony - schopno plnit různé úkoly,“ tvrdí Michejev. V nadcházejících pěti letech podle něj Rusko vytvoří inteligentní drony, které se budou rozhodovat samy, provádět bojové operace a průzkum a tak dále..

KRET v tuto chvíli provádí výzkum jednotlivých prvků umělé inteligence, která bude schopna samostatně se rozhodovat. Společnost už údajně vyrobila malá zařízení s hmotností asi jednoho nebo dvou kilogramů. Jejich účelem bylo ukázat funkce zaměřování zbraní nesených malými drony.

Ne všichni se však domnívají, že takové využití umělé inteligence je vhodné. Podobné zbraně totiž nohou vést až ke vzniku vražedných robotů, před kterými již varovaly i takové kapacity, jako je Stephen Hawking či Elon Musk. Vyvinutí vražedných robotů je nevyhnutelné, varují experti. Děsivá hrozba by se mohla vyplnit již před rokem 2050.

„Tato vědecká trajektorie je více než zřejmá, autonomní zbraně se stanou Kalašnikovem zítřka." upozorňují vědci. Problematika uměle inteligentních zbraní (Artificially Intelligent Weapons) byla dokonce tématem konference v Buenos Aires.

„Zahájení závodů ve zbrojení v oblasti uměle inteligentních zbraní je nebezpečný nápad. Existenci těchto zbraní by se mělo předejít prostřednictvím jejich celkového zákazu, který by byl kontrolován pečlivým lidským dohledem,“ uvádějí vědci i akademici v dopise, kteří před takovou technologií varuje.

Vstupte do diskuze (109)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko se obává navrátilců z Islámského státu, agenti odhalili…

12.12.2017 11:11 Aktualizováno Moskva - Ruská tajná služba FSB odhalila teroristickou buňku, která chystala na silvestra a během…

Saakašvili se označil za válečného zajatce, u soudu zpíval ukrajinskou a…

11.12.2017 21:12 Aktualizováno Kyjev – Před kyjevským soudem dnes stanul gruzínský exprezident a odvolaný oděský gubernátor…

Pravda o smrti polského prezidenta? Již brzy bude odtajněna, ubezpečil…

11.12.2017 15:02 Aktualizováno Varšava - Letecká tragédie ve Smolensku, která se stala osudnou pro velkou část vysokých polských…

Továrna na dezinformace: Troll popsal, jak se Rusko pokouší narušit…

11.12.2017 11:24 Moskva/New York - Ruští "trollové" se pokoušejí narušit prostřednictvím sociálních médií stabilitu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama