Rok 2019 může být pro Ukrajinu krizový

Kyjev - Není to žádná novinka, vědí to v Rusku, na Ukrajině i v Evropské Unii. A přesto s tím nikdo nic nedělá. Moskva už několik let hrozí, že přestane používat Ukrajinu jako tranzitní zemi, přes kterou dodává zemní plyn do zbytku Evropy. Stát by se tak mělo v roce 2019, kdy Rusko dokončí výstavbu nového plynovodu a vyprší platnost obchodní smlouvy mezi zeměmi.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Plynovod, ilustrační foto.

Pokud se tak skutečně stane, pak vznikne v ukrajinské ekonomice obrovská díra, kterou Evropská unie ani Spojené státy nedokážou zaplnit. Západní mocnosti už nějakou dobu počítají s Ukrajinou jako se sférou svého bezpečnostního vlivu, a přesto předpokládají, že ekonomické vazby na Moskvu zůstanou neporušené.

To by mělo smysl ještě v 90. letech, kdy Rusko nemělo jinou možnost, než používat infrastrukturu Sovětského svazu. Bývalý prezident Viktor Janukovyč si byl dobře vědom důležitosti obchodních vztahů s Moskvou a byl ochoten ze prodloužení smlouvy udělat ledacos včetně dlouhodobého pronájmu přístavů na Krymu. Po válce na Ukrajině je všemu jinak, pro Rusko už Kyjev nepředstavuje výhodný obchod.

Pro Ukrajinu to nebude znamenat surovinovou krizi, protože je schopná nakupovat i z jiných zdrojů. Pro křehkou ekonomiku však i malé navýšení cen znamená obrovskou ránu. Konflikt na Ukrajině nepřestává a východní separatisté jsou stále rozhodní vybojovat si vlastní stát, nelze si však nepovšimnout, že boje se vyhýbají regionům, přes které vedou ruské plynovody. Pokud je obchod s Moskvou skutečně důvodem, proč se povstalci tomuto území vyhýbají, pak by ukončení dodávek plynu mohlo znamenat i nové rozšíření válečných polí.

Čím víc Ukrajina ztrácí zájem Moskvy, tím se upevňují rusko-turecké vztahy. Prezident Erdogan nemůže najít s Evropskou unií společnou řeč, ale s Vladimirem Putinem si rozumí velmi dobře. Nový plynovod by měl vést právě přes turecké území, což může být špatná zpráva pro Brusel. Pokud však Unie nechce připustit další krizi na Ukrajině, pak budou muset rychle připravit náhradní plán, jak díru na trhu zaplnit. Lhůta je přitom do roku 2019, pak už přes Ukrajinu nepoteče ani kapka plynu z Moskvy.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvojí standardy západních států? Případy Katalánska a Černé Hory

21.10.2017 01:16 Barcelona – Právo národů na sebeurčení považují mnohé státy za součást základních lidských práv a…

Politika jako ozdoba miliardářů? Ve světě je stále více bohatých hlav států

20.10.2017 13:49 Washinton/Praha - Jsou to muži, kteří mají za sebou úspěšnou kariéru byznysmena. Vlastní velké…

Sexuální predátor Weinstein má prý oběť i v Rusku. Žena po letech…

20.10.2017 13:44 Moskva - Skandály pronásledovaný americký producent Harvey Weinstein má svou oběť zřejmě i v Rusku.…

V Rusku je 2,6 milionu migrantů bez povolení. Teroristé mezi nimi loví…

20.10.2017 13:10 Moskva - V Rusku klesl počet přistěhovalců bez úředního povolení k pobytu na 2,6 milionu lidí.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama