Ruský jaderný arzenál: USA se bojí velkých změn. Chystá Moskva překvapení?
Moskva – V posledních měsících vyvolala v Pentagonu paniku zpráva, podle které Kreml údajně snižuje počet svých nukleárních zbraní. Zatímco Mezinárodní smlouva o nešíření jaderných zbraní zavazuje některé signatáře k tomu, aby se postupně zbavovali svých taktických raket, takové radikální snížení v krátkém čase nikdo od Ruska nečekal.
doporučujeme
Svět je v krizi už od roku 1947. Už Einstein varoval před hrůzami, které nás čekají
Exprezident George Bush starší byl hospitalizován kvůli infekci, onemocněl den po pohřbu manželky
Krveprolití v Torontu: Řidič dodávkou vjel na chodník, zabil deset lidí
Vše ovládá lež. Z dnešní doby je mi na zvracení. Proč chce Alain Delon opustit svět bez lítosti?
Šokující zjištění! Nejlevnější německý salám je kvalitnější než český
Zničil vám krtek zahrádku? Vyžeňte ho ze zahrady jednou provždy
Denně ujít alespoň deset tisíc kroků. Kde se tato teorie vzala?
Co přesně má Rusko v plánu? Důvodem paniky je i fakt, že zprávu nelze ověřit, ale jisté je, že k nějakým změnám v ruském arzenálu dochází. Problémem je, že žádný ze státu nechce dobrovolně prozradit počet svých jaderných hlavic, přesná čísla tak neexistují. U Moskvy se předpokládá kolem 7300 raket, o tři stovky méně pak mají Spojené státy.
Počet dnešních hlavic je jen zlomkem toho, kolik měly státy během studené války. Sklady tehdy mohly přetékat až desítkami tisíc kusů nebezpečných zbraní. I přes vysoký počet raket je však zásadnější otázkou, kolik z nich je nasazeno do potenciálního boje, tedy jaké hlavice jsou aktivní a jaké jen leží v regálech nepovšimnuti. Odborníci na jadernou bezpečnost se domnívají, že Moskva má nainstalované na lodích, letounech nebo ponorkách kolem skoro 1800 hlavic, což je zhruba o 150 méně než USA.
Je však méně pravděpodobné, že by tyto stroje momentálně kroužily s jaderným nákladem po světě, zatím nic na světě nenasvědčuje tomu, že by se Rusko nechalo v blízké době zatáhnout do jaderné války. V dobách mírů se proto zbraně pohybují buď na ruském území, nebo v jeho nejbližším okolí.
Přestože Smlouva o nešíření jaderných zbraní zavazuje státy k jadernému odzbrojení, nikdo k tomu nedošlo bez předchozí domluvy s dalšími státy, které disponují podobným arzenálem. Američtí odborníci se proto domnívají, že pokud by Rusko počet svých hlavic skutečně snížilo, nedochází k tomu na základě snah o světový mír, ale protože jsou připraveni část svých taktických zbraní nahradit něčím jiným.
Mnozí mají za to, že kvůli negativnímu vnímání světa, se Rusko nechce spoléhat jen na možnost jaderných hlavic. Zatímco mezikontinentální rakety pořád platí za jedny z nejnebezpečnějších a nejničivějších zbraní na světě, jejích přímé nasazení by vyvolalo obrovské protesty po celém světě. Rusové tak nejspíše testují přesnost svých jiných konvenčních zbraní, jejichž užití není v rozporu se žádnou mezinárodní smlouvou.
Hans Kristensen, který řídí organizaci na informování ohledně jaderných projektů po celém světě, se domnívá, že Moskva svou jadernou politiku kopíruje po vzoru Washingtonu. USA už dlouhá léta hledá způsob, jak vylepšit svůj arzenál bez vývoje další nukleární technologie, a přesně to samé teď Kreml dělá. O nukleárním zbrojení tak státy nerozhodují jen v souvislosti na svoje možnosti, ale snaží se tak především dohnat svého největšího rivala.
Jaká bude nová generace Rusů? Na Východě se dějí velké změny
24.04.2018 08:25 Moskva - V Rusku především mezi mladými lidmi, roste hrdost na svojí zemi. Mladí lidé jsou často…
Vesnicí se řítil okřídlený pirát silnic, policie je bezmocná
24.04.2018 08:07 Bern - Kamera radaru hlídajícího dodržování rychlosti ve švýcarské obci v kantonu Bern zachytila …
Panama Papers: Gangsteři z Ukrajiny investovali peníze do bytů v Londýně
23.04.2018 21:34 Londýn - Zločinecký gang z ukrajinského přístavního města Oděsa, jehož členem byl i současný…
Rusko proti vstupu balkánských států do NATO
23.04.2018 20:57 Sarajevo - Rozšíření NATO o balkánské státy ohrožuje bezpečnost a stabilitu na Balkáně. Ve svém…