Merkelová jako suverénní vůdce? Jen jeden jediný člověk může její chyby napravit, tvrdí ideolog

Schnellroda - Götz Kubitschek, jenž sám sebe nazývá „pravicovým intelektuálem“, je velkou hvězdou mezi pravicovými mysliteli, aktivisty a politiky po celém Německu, kteří se vydají na pouť na jeho panství v Schnellrodě, vesnici ve východním Německu. Kubitschek se identifikuje s „novou pravicí“, která dle něj je naprosto odlišná od „staré pravice,“ tj. nacismu. Jeho kritici si však takovým rozdělením nejsou příliš jisti. Máme se v jeho osobě bát nového Alfreda Rosenberga, hlavního ideologa nacismu? New York Times nabízejí odpověď na tuto otázku představením jeho portrétu

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

47letý Kubitschek je vysoký muž s pečlivě zastřiženou kozí bradkou a vzpřímeným postojem vojenského důstojníka (kdysi sloužil v průzkumné jednotce armády). Na svém venkovském sídle má vlastní zvířecí farmu, která mu má připomínat, odkud pochází jeho jídlo. Tento postoj do určité míry sdílí s levicovými hipstery propagujícími farmářské trhy a některé tyto podobnosti se projevují i v jeho dalších myšlenkách.

Jako někteří levicoví profesorové na humanitárních vědách, i Kubitschek považuje myšlenku čistého etnického typu za absurdní. Populace migrují a absorbují další vlivy. Německo je jak katolické, tak i luteránské, pruské a bavorské; kulturní i militaristické. „Německost je otázka bez odpovědi," říká Kubitschek. I migrant se tedy může stát Němcem, ale, upozorňuje Kubitschek, jen pokud je„ochoten obětovat vše pro tuto zemi a je připraven se s ní identifikovat.“

Rozklad Německy a nutnost jeho obnovy

Nezdá se, že by toto byly myšlenky muže inspirujícího krajní pravici v Německu. Kubitschek má talent svou filozofii vydávat v balení, které jej udržuje v mezích určité přijatelnosti pro liberály, ačkoliv jinak s ním – a on s nimi – svádí tvrdé intelektuální boje. Kubitschek považuje liberalismus, multikulturalismus a feminismus za „sociálními experimenty", které jsou na lidu (die Volk) zkoušeny bez jeho vůle politickými a kulturními elitami.

Kubitschek se sice narodil západním Německu – v bohatém městě Ravensburgu na jihu tehdejšího Západního Německu, to pravé Německo ale dle něj v bývalém Východním Německu. Západní Německo dle něj ztratilo své tradice a jeho města jsou nyní v sevření feminismu, multikulturalismu a politické korektnosti. Kubitschek viní z této eroze skutečných tradičních německých hodnot americký styl materialismu a individualismu. Zvláště si oškliví obchodní centra, plné banálního konzumu a bez jakékoliv duchovnosti, nové chrámy, které nahrazují ty pravé, křesťanské (Kubitschek je věřící katolík).

Tato myšlenka postupného úpadku Německa- a Západu obecně – je pro Kubitscheka zásadní. Není první, který ji v Německu hlásá. Oswald Spengler v roce 1918 vydal známou knihu  Zánik Západu, ve které hlásal onu myšlenku, jakou dnes opakují konzervativní kruhy všude na Západě, že bezbožná demokracie a materialismus vedl k nevyhnutelnému úpadku Západu. Ačkoliv Spengler prosazoval myšlenku autoritářského vládce, který obnoví Západ v jeho slávě, Hitlerem opovrhoval – ačkoliv jeho myšlenky nacismu do určité míry pomohly vydláždit cestu.

Kubitschek též není proti myšlence autoritativního vůdce, který by suverénně prosazoval myšlenky bez toho, aby se radil s parlamentem. Tvrdí, že do určité míry se tak chovala i Merkelová, když nechala otevřít hranice pro migranty. Podle Kubitscheko by bylo naprosto oprávněné, kdyby někdo jiný se stejnou autoritou udělat to samé, jen v opačném směru – bez porady s dalšími stranami a politiky by uzavřel hranice a ty migranty, kteří by se nemohli integrovat, by mez minulosti vyhnal.

Kubitschek, AfD a nacismus

Negativní pohled na Angelu Merkelovou a ochrana tradičních německých hodnot nejsou jediné věci, které jej spojují s AfD. Je to i kritika německého postoje k nacistickému dědictví. Björn Höcke, vůdce AfD, se o Němcích jako o jediných lidech na světě, „kteří postaví památník hanby v srdci svého hlavního města.“ Kubitschek to komentoval následovně: „správné v podstatě, špatné v tónu.“ Podle něj se jednalo o politicky taktickou chybu.

Kubitschek už na střední škole prezentoval myšlenku, že Němci se dopouštějí přílišného sebeponižování ohledně své minulosti. Pomohl vydat knihu Rolfa Petera Sieferleho, historika životního prostředí, který argumentuje, že toto sebeponižování vede neurotické Němce k myšlence, že zločiny nacismu budou očištěny až nebude žádný Němec.

Ačkoliv jej s AfD spojují mnohé myšlenky, Kubitschek k nim nepatří. V roce 2015 se ke straně hlásil, ale byl odmítnut tehdejším umírněným vedením jako příliš radikální. Kubitschek se tím příliš netrápil s tím, že jako intelektuál může komentovat věci po svém a bez politických kompromisů. Navíc, do určité míry má v nynější straně větší slovo než obyčejný řadový člen. Jeho myšlenky jsou inspirací pro radikální křídlo strany, které významně stojí za její proměnou a vyhnáním předchozích umírněných vůdců.

V Rusku se je za prominentní intelektuální postavu mající významný vliv na špičky ruského režimu – včetně, podle některých, prezidenta Vladimira Putina – pravicový myslitel Alexandr Dugin. Kubitschek zatím není tak vlivný. Nikdy ale nelze s jistotou říci, že se věci nezmění a že Kubitschek nebude německým Duginem.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež Pavel VI. má být letos prohlášen za svatého. V roce 1968 odsoudil…

17.02.2018 18:13 Vatikán - Bývalý papež Pavel VI. bude v letošním roce prohlášen za svatého. V čele římskokatolické…

USA budou žádat o vydání obviněných Rusů, jsou z trollí farmy

17.02.2018 16:09 Aktualizováno Washington/Petrohrad - Ruští občané přistižení při vměšování do prezidentských voleb v USA v roce…

Papež obnovil komisi proti zneužívání dětí, ta minulá skončila fiaskem

17.02.2018 15:55 Vatikán - Katolickou církev stále pronásledují pedofilní skandály. Papež František proto obnovil…

Obviněná ruská agentura internetových výzkumů je trollí farma

17.02.2018 08:25 Washington - Ruská agentura internetových výzkumů AII se sídlem v Petrohradě je trollí farmou,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama