Zeman je starý závislý člověk, který jen tlumočil ruské návrhy, tvrdí ukrajinský komentátor

Moskva/Kyjev - Projev českého prezidenta Miloše Zemana dnes komentují nejen čeští politici, ale také ruští a ukrajinští politologové a blogeři. Někteří z nich poukazují třeba na rozpor v prohlášeních Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky, který Zemanova slova odmítl s tím, že se neshodují se zahraniční politikou Česka.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Prezident Miloš Zeman

Zeman v úterý označil ruskou anexi Krymu za hotovou věc a navrhl výměnu krymského území za ruské peníze nebo za ruské dodávky surovin Ukrajině.

Ruský politolog Dmitrij Lekuch v článku pro agenturu RIA Novosti označil Zemanova slova o Krymu za důležitý signál a výzvu k obchodu. „Jeho výroky je třeba brát se vší vážností, i když nikoli doslova," tvrdí. Český prezident podle něj vypustil první veřejný pokusný balónek, protože Západ se ukrajinského břemene chce zbavit.

Dodal, že je krajně naivní si myslet, že zkušený Zeman prostě vypustil do světa první, co ho napadlo. Značná část západních elit se vážně zamýšlí nad možností ukončení „ukrajinského projektu", a to pokud možno pragmaticky, tvrdí komentátor.

Tento projekt není v dlouhodobé perspektivě životaschopný a všichni to podle něj vidí. Základní cíl byl navíc splněn: potenciální konkurent byl zničen stejně, jako byla předtím zničena konkurenceschopnost jiných východoevropských zemí. Ukrajina se kromě toho nejen seriózně nechystá bojovat s Ruskem za západní zájmy, ale ještě si dovoluje žádat, aby Západ bojoval sám s Ruskem za cenu hospodářských, politických a informačních ztrát, říká Lekuch.

Také ukrajinský komentátor Oleh Ponomar se domnívá, že Krym se může stát předmětem obchodu - Zemanovými ústy ho podle něj nabízí Moskva. Zemanův projev je podle něj dobrým signálem. „Nezlobil bych se na starého závislého člověka, který jen tlumočil ruské návrhy. Sám tento signál je příznivý - Rusko nabízí obchod. Sami už nevědí, co s touto (ukrajinskou) zátěží dělat," píše Ponomar.

Podle ruského komentátora Dmitrije Oreškina, který ve svých příspěvcích zastává protikremelská stanoviska, svědčí Zemanův projev o tom, že Česko chce od Ruska získat nějaké hospodářské výhody. Takové očekávání ale označil za chybné. Poukazuje totiž na to, že ruská ekonomika je nyní příliš slabá.

Moskva se snaží pracovat s těmi, kdo uznávají jeho kontrolu nad Krymem. Žádná evropská země a většina ostatních s tím ale nesouhlasí. Česko riskuje, protože se může vzdálit evropským hodnotám a přiblížit se k ruským. Nic než kritiku ze strany Evropské unie to Česku nepřinese, píše Oreškin.

Rozpor mezi stanovisky prezidenta Zemana a premiéra Sobotky k řešení krymské krize zaujal ruského politologa Leonida Krutakova. Rozdílná stanoviska ho ale neudivují. „Rozděleno není Česko, ale celý Západ. Rusko je úhelným kamenem, díky němuž se to projevilo," píše komentátor. Rozkol podle něj probíhá mezi evropskými globálními a nacionálními silami.

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Syrskou Rakku jsme dobyli my, tvrdí Rusové

22.10.2017 14:26 Moskva - Rusko dnes obvinilo mezinárodní koalici v čele s USA z "barbarského bombardování" syrského…

Ruský opoziční lídr Navalnyj byl propuštěn z vězení

22.10.2017 10:16 Moskva - Vůdčí osobnost ruské opozice Alexej Navalnyj byl dnes propuštěn z vězení. Oznámil to na…

Dvojí standardy západních států? Případy Katalánska a Černé Hory

21.10.2017 01:16 Barcelona – Právo národů na sebeurčení považují mnohé státy za součást základních lidských práv a…

Politika jako ozdoba miliardářů? Ve světě je stále více bohatých hlav států

20.10.2017 13:49 Washinton/Praha - Jsou to muži, kteří mají za sebou úspěšnou kariéru byznysmena. Vlastní velké…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama