Ruská vojenská strategie? Od dob Sovětského svazu se nezměnila, tvrdí analytik

NÁZOR - Rusko je osočováno, že sní o vybudování Sovětského impéria. Rusko to ostře odmítá. Podle Pavla Felgenhuera, obranného analytika a sloupkaře pro ruské nezávislé noviny Novaya Gazeta, však Rusko stále zůstává v zajetí představ získaných ještě ze sovětských dob. Tyto myšlenkové struktury jsou dle něj zvláště patrné ve vojenských strategiích Ruska.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko má v plánu přetransformovat 10 000 starých tanků ještě ze sovětských dob. Do roku 2020 bude pouhých 4000 tanků zničeno, zbytek bude modernizován a znovu uveden do provozu, případně exportován.

„Měnící se mezinárodní situace, rostoucí vlastenectví ruských občanů a zavedení nových technologií modernizace způsobily změnu plánů," vysvětlil generál Alexander Ševčenko, proč se Rusko nezbaví sovětských tanků kompletně.

Armáda tvrdí, že modernizovaný T-72B3, tj. s vyztuženým pancířem, lepší zbraní, francouzským zařízení pro noční vidění a počítačovým řídicím, je stejně dobrý jako nový T -90A, hlavní bojový tank ruské armády, ale stojí jen zlomek ceny.

V letošním roce byly T-72B3s dodány předním tankovým jednotkám na Krymu a do Rostovské oblasti hraničící s Ukrajinou, též byly dodány elitní 1. tankové divizi v nižněnovgorodské oblasti.

Falešná hrozba?

Toto masivní přezbrojování sovětských tanků je dle Felgenhuera motivováno studenoválečným pojetím, které záměrně vytváří domnělou hrozbu, aby tato masivní investice – která v tomto případě může stát až bilión dolarů – byla odůvodněná. Rusko pokračuje v linii Sovětského svazu, který tajně shromáždil 100 000 tanků, aby je mohl postavit proti 30 000 tankům NATO. Žádné z nich nebyly vůbec v akci a jednalo se tak o vyhozené peníze.

Felgenhuer poukazuje na to, že tankové divize jsou v Evropě na ústupu. Dnes má Francie a Německo asi 250 tanku. Británie má několik hlavních pluků bojových tanků, ale jinak má zcela pozastavenou výrobu tanků. Americká těžká obrněná a mechanizovaná divize,jenž během studené války byla připravená čelit Sovětům v Německu, byla v roce 1990 odeslána do Iráku a do Evropy se doposud nevrátila.

Scénáře války

I přesto se Rusko stále drží nejhoršího možného scénáře, podle něhož Západ zaútočí na Rusko. V takovém duchu se vedlo masivní vojenské cvičení Zapad 1999, ještě než byl prezidentem Putin, i Zapad 2017. Obě tyto cvičení předpokládají, že lokální konflikt přeroste do velké regionální - celoevropské – války.

Ruské strategické scénáře předpokládají, že Rusko tuto válku vyhraje za pomoci omezeného jaderného útoku, známého jako „jaderná deeskalace.“ V rámci Zapadu 1999 ruské bombardéry přeletěly přes Atlantik a Arktidu do vybraných míst, odkud by mohly provést dálkový raketový útok na USA. Podobná cvičení jaderné deeskalace proběhly i v roce 2017, kdy ruské bombardéry přeletěly přes Atlantik, Baltské a Norské moře, tvrdí Felgenhuer.

V Rusku je tvrdý boj o národní, finanční zdroje. Ruská armáda se je pokouší získat vykreslováním hrůzného obrazu vojenské hrozby, která ohrožuje Rusko a vůči které je potřeba se postavit. Podle Felgenhuera je však jisté, že tím pravým nepřítelem vrchních ruských vojenských špiček není Washington, ale spíše ministerstvo financí a tzv. liberálně ekonomický blok ve vládě (strana míru), kteří prosazují snížení výdajů na armádu.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lavina ve švýcarských Alpách zranila turisty, Slovák dostal infarkt na…

18.02.2018 18:30 Aktualizováno Bern - Lavina ve švýcarském kantonu Valais zranila dva turisty. Dalším osmi lyžařům, o jejichž…

Jasnovidec předpověděl svoji smrt. Chtěl ošálit osud, udělal ale tragickou…

18.02.2018 17:31 Aktualizováno Moskva – Když 11. ledna 2018 spadl letoun Antonov An-148 Saratovských aerolinií, byl na jeho palubě…

Muž zahájil palbu do lidí před chrámem, zemřely čtyři ženy

18.02.2018 16:57 Moskva -Při dnešní střelbě v dagestánském městě Kizljar na jihu Ruska zemřelo pět lidí včetně…

Lukašenko nabízí 10 tisíc vojáků pro mírovou misi v Donbasu

18.02.2018 14:16 Minsk - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko je připraven vyslat 10 tisíc vojáků, kteří by v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama