V Bosně doutná vážný rozkol: Srbská část schválila rezoluci proti vstupu do NATO

Banja Luka - Srbská část Bosny a Hercegoviny chce znemožnit vstup země do NATO, dnes proto schválila nezávaznou deklaraci vojenské neutrality. Severoatlantická aliance je mezi bosenskými Srby nepopulární, zatímco ve zbytku země má jasnou podporu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

Bosna a Hercegovina je rozdělena na muslimsko-chorvatskou Federaci Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskou, o vojenských záležitostech ale rozhoduje centrální vláda v Sarajevu. Ta dlouhodobě označuje připojení k EU a NATO za strategické priority země.

Bosenští Srbové tvořící necelou třetinu populace však mají blíže k Rusku. "Národní shromáždění RS se rozhodlo vyhlásit vojenskou neutralitu (...) v souvislosti se současnými vojenskými aliancemi až do uspořádání referenda za účelem utvoření definitivního stanoviska," sděluje rezoluce schválená těsnou většinou bosenskosrbských poslanců.

Místní nacionalistický prezident Milorad Dodik opakovaně říká, že případný vstup do NATO musí schválit obyvatelé srbské části, přestože podle bosenské ústavy lze podobná rozhodnutí činit pouze na celostátní úrovni.

"Tato rezoluce není závazná a představuje pouze stanovisko k tématu," řekla agentuře Reuters analytička Tanja Topićová. "Nemyslím si, že by RS mohla jakýmkoli způsobem promlouvat do rozhodování o vstupu do jakékoli vojenské aliance, protože jde o entitu v rámci bosenského státu, který je v tomto směru jedinou autoritou," řekla.

Bosňácký viceprezident RS Ramiz Salkić ale agentuře AP řekl, že deklarace je "nebezpečnější, než by se mohlo zdát". Ve zřejmé narážce na Rusko dodal, že vyhlášení dokládá, jak lídři bosenských Srbů podléhají "pokynům" zahraniční síly, která se snaží destabilizovat Balkán, a rozšířit tak svůj vliv na Evropu.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Srbský voják hodil granát na ambasádu USA v Podgorici, pak se odpálil

22.02.2018 16:44 Aktualizováno Podgorica - Bývalý srbský voják v noci na dnešek v černohorské metropoli hodil výbušninu na budovu…

Zakázat mužskou obřízku? Muslimové a Židé se bouří. Hovoří o stěhování do…

22.02.2018 16:34 Reykjavík – Islandský parlament se právě zabývá otázkou, jestli zakázat mužskou obřízku. Pokud by…

Saakašvili nesmí tři roky na Ukrajinu, rozhodla pohraniční stráž

22.02.2018 07:54 Kyjev - Ukrajinská pohraniční služba zakázala Michailu Saakašvilimu vstup do země do roku 2021.…

Sjednocení Albánie a Kosova? Výrok premiéra rozlítil EU i USA

22.02.2018 07:21 Tirana - Výrok albánského premiéra o sjednocení Albánie s Kosovem rozzlobil Spojené státy.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama