V Bosně doutná vážný rozkol: Srbská část schválila rezoluci proti vstupu do NATO

Banja Luka - Srbská část Bosny a Hercegoviny chce znemožnit vstup země do NATO, dnes proto schválila nezávaznou deklaraci vojenské neutrality. Severoatlantická aliance je mezi bosenskými Srby nepopulární, zatímco ve zbytku země má jasnou podporu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

Bosna a Hercegovina je rozdělena na muslimsko-chorvatskou Federaci Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskou, o vojenských záležitostech ale rozhoduje centrální vláda v Sarajevu. Ta dlouhodobě označuje připojení k EU a NATO za strategické priority země.

Bosenští Srbové tvořící necelou třetinu populace však mají blíže k Rusku. "Národní shromáždění RS se rozhodlo vyhlásit vojenskou neutralitu (...) v souvislosti se současnými vojenskými aliancemi až do uspořádání referenda za účelem utvoření definitivního stanoviska," sděluje rezoluce schválená těsnou většinou bosenskosrbských poslanců.

Místní nacionalistický prezident Milorad Dodik opakovaně říká, že případný vstup do NATO musí schválit obyvatelé srbské části, přestože podle bosenské ústavy lze podobná rozhodnutí činit pouze na celostátní úrovni.

"Tato rezoluce není závazná a představuje pouze stanovisko k tématu," řekla agentuře Reuters analytička Tanja Topićová. "Nemyslím si, že by RS mohla jakýmkoli způsobem promlouvat do rozhodování o vstupu do jakékoli vojenské aliance, protože jde o entitu v rámci bosenského státu, který je v tomto směru jedinou autoritou," řekla.

Bosňácký viceprezident RS Ramiz Salkić ale agentuře AP řekl, že deklarace je "nebezpečnější, než by se mohlo zdát". Ve zřejmé narážce na Rusko dodal, že vyhlášení dokládá, jak lídři bosenských Srbů podléhají "pokynům" zahraniční síly, která se snaží destabilizovat Balkán, a rozšířit tak svůj vliv na Evropu.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Firmy, nastavte válečnou produkci." Vladimir Putin připravuje Rusko na…

23.11.2017 10:13 Soči - Ruská armáda musí mít tu nejlepší technologii, lepší než její zahraniční nepřátelé, vyzval…

Skandální prohlášení o invazi 1968: Ruský novinář přidal jiný pohled na věc

23.11.2017 08:38 Moskva - Předevčírem se objevil na stránkách ruské televize TV Zvezda kontroverzní článek, který…

Putin nabídl ruskou pomoc při pátrání po pohřešované ponorce

23.11.2017 02:57 Moskva - Ruskou pomoc při pátrání po argentinské ponorce, která se již týden pohřešuje, nabídl…

Článek o roce 1968 je dílem šílence s vylízaným mozkem, tvrdí Zeman.…

22.11.2017 20:18 Aktualizováno Moskva - Hlavním bodem programu státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Rusku dnes bude česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama