Ruská média očekávají z Prahy tlak na zrušení sankcí, Kyjev má obavy o ukrajinské migranty

Moskva/Kyjev - Podle ruského listu Kommersant bude vláda Andreje Babiše spolupracovat s vedením východoevropských zemí nespokojených s politikou Bruselu. Server Vesti napsal, že po českých volbách "zavládl mezi evropskými činiteli v Bruselu znovu smutek".

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Moskevský kreml

Kommersant upozorňuje, že v programu ANO se hovoří o snaze vypracovat novou strategii vztahů s Ruskem s cílem upevnit bezpečnostní architekturu v Evropě a přispět k rozvoji česko-ruských styků. "Od roku 2014 vůdce ANO prohlašoval, že sankce vůči Moskvě jsou neúčinné, a letos v říjnu podpořil názor prezidenta Miloše Zemana, který navrhl uznat připojení Krymu (k Rusku) a vyplatit Ukrajině kompenzaci," uvádí Kommersant. Kvůli výrokům o Rusku podle něj česká sociální demokracie Babiše nepodporuje.

I Rossijskaja gazeta připomíná, že Babiš nejednou hovořil o nezbytnosti "ukončit sankční válku s Ruskem". Jeho hnutí ANO označuje za "centristické s prvky populismu".

Rozčarování českých občanů s politikou tradičních politických stran je "očividně spojeno s tím, že ministři odcházející vlády Bohuslava Sobotky byli příliš závislí na Bruselu," uvádí list. "Často to neodpovídalo národním zájmům Česka, nebo jim to přímo škodilo. A Češi jsou velmi citliví na vše, co se týká jejich svrchovanosti," konstatuje se v komentáři.

"Mezi evropskými činiteli v Bruselu zavládl znovu smutek," komentuje výsledky českých voleb server Vesti. Uvádí, že, soudě podle některých Babišových výroků, jeho názory na vztahy s Ruskem a EU jsou identické s míněním prezidenta Zemana: sankce jsou zbytečné, téma Krymu je třeba uzavřít.

Podle ruského serveru Politikus nové rozložení sil v České republice velmi rozčiluje Ukrajinu, protože Babiš je znám svým negativním vztahem k protiruským sankcím. "V Česku je v dané chvíli velmi mnoho nelegálních ukrajinských migrantů, které nová státní moc vyžene nejdřív. Později přijdou na řadu i legálně zaměstnaní migranti, jejichž kvóty Praha nejednou zvyšovala kvůli Bruselu. Pokud se Babiš odhodlá ke konfrontaci s pohlaváry v EU ohledně migrační otázky, Ukrajinci jako oběti svých vlastních neschopných politiků poletí ze země jako první," praví se v komentáři.

Protiimigrační tábor v Evropě značně posílil, což vyvolá nový bolehlav u německé kancléřky Angely Merkelové, uvádí komentář publikovaný na webu ukrajinské zpravodajské televize 24 kanal. Ukrajinských migrantů v Česku se nová situace může týkat jen nepřímo, protože Ukrajinci tam zdaleka nejsou uprchlíky.

"Česká vláda spolu s polskou v Bruselu tvrdí, že uprchlíky z islámských zemí Blízkého východu nemůže přijímat proto, že je země plná Ukrajinců. Samozřejmě chytračí, do přeplněnosti má země daleko. Jako argument se to ale může hodit," píše se v komentáři.

Ukrajinským přistěhovalcům se věnuje i komentář státní agentury Ukrinform. Uvádí se v něm, že Andrej Babiš "dosti důsledně" vítá ukrajinskou pracovní migraci."V tom se právě projevuje jeho přístup obchodníka: Ukrajinci nám pomohli vytvořit 200.000 pracovních míst, co je na tom špatného? Pracují dobře, na čemž máme zájem." Na otázku o protiruských sankcích podle agentury Babiš odpovídá vyhýbavě, ale "anexi Krymu hodnotí správně a události v Donbasu označuje za agresi".

Podle ukrajinského velvyslance v Praze Jevhena Perebyjnise by se neměly výsledky českých voleb dramatizovat. "Budoucí vláda bude pokračovat v podpoře vzájemně výhodných vztahů s Kyjevem a v ukrajinské otázce zůstane v hlavním celoevropském proudu," soudí diplomat.

Podle ukrajinské informační agentury Liga byla Česká republika mnoho let ve visegrádské skupině vzorem demokracie, "nyní ale její vláda může vytvořit nové riziko pro Evropskou unii i Ukrajinu". I kdyby Babiš dostál svému slibu nevytvářet koalici s proruskými stranami, špatný je už sám fakt, že v zemi s takovými demokratickými tradicemi získá miliardář kontrolu nad vládou, píše se v komentáři.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU by měla pomoci v boji proti zločineckým gangům, žádá Tirana

20.11.2017 18:35 Tirana - Země Evropské unie by měly pomoci Albánii v boji proti zločineckým gangům, které těží z…

Běloruská KGB zatkla ukrajinského novináře, pry vytvářel síť špionů

20.11.2017 16:35 Minsk - Běloruská tajná služba KGB obvinila zpravodaje ukrajinského rozhlasu v Minsku, že vytvářel…

Putinovy minusy? Rusové se vyjádřili

20.11.2017 15:19 Moskva - Výzkumné Centrum Levada rozpracovalo dotazník, který dalo respondentům v celé zemi. Ti se…

Spříznění Putinovi státníci: Koho má ruský prezident v oblibě?

20.11.2017 11:02 Moskva - Dneškem začíná pětidenní pouť českého prezidenta Zemana na území Ruska. V průběhu státní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama