Akta JFK: Měl Sovětský svaz zájem na vraždě Kennedyho?

Moskva - O nové dokumenty k vraždě prezidenta Johna Kennedyho jeví zájem i Rusko. Tamní komentátoři se zamýšlejí nad poměrně bohatou historií styků atentátníka Lee Harveyho Oswalda se sovětským prostředím.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Ruská vlajka

Kennedyho vrah žil přes dva roky v Minsku a ze SSSR si do Spojených států přivezl manželku Marinu. Podle zveřejněných dokumentů před atentátem kontaktoval agenta sovětské rozvědky v Mexiku.

Sovětské kontakty Oswalda nejsou pro ruské historiky žádnou novinkou, uvedla rozhlasová stanice Echo Moskvy. Historik Alexej Kuzněcov dokonce připouští, že sovětské tajné služby měly mnoho příležitostí Oswalda zverbovat, i když hodnověrné důkazy chybějí.

Že by SSSR stál za Kennedyho vraždou ale Kuzněcov odmítá. "Sovětský svaz neměl absolutně žádný důvod zabít Kennedyho. Navzdory karibské krizi a vietnamské válce byly vztahy s Kennedym dobré," konstatoval historik.

I pro Alexandra Michajlova, bývalého generála ruské kontrarozvědky FSB, je tvrzení o spojitosti Kremlu s atentátem na Kennedyho absurdní. Michajlov tvrdí, že veškeré dokumenty vztahující se k Oswaldovi poslední šéf rozvědky KGB Vadim Bakatin předal Američanům. Dostali prý i informace o "opatřeních technického charakteru," tedy pravděpodobně o sledování a odposleších.

Kreml se dnes reakci na zveřejnění amerických archivních dokumentů vyhnul. "Ještě jsme je neprozkoumali, nemůžeme k nim nic říct," konstatoval prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. "Raději se zabýváme budoucností a přítomností, i když se z minulosti učíme," dodal.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Byl Lavrov přichycen při lži? Rusové to odmítají

18.04.2018 21:17 Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí dnes odmítlo zprávu Organizace pro zákaz chemických zbraní …

Arménie je v krizi, Jerevan zažívá mnohatisícové demonstrace, opozice…

18.04.2018 20:34 Jerevan - V centru arménské metropole Jerevanu se dnes znovu sešly tisíce lidí na demonstraci za…

Ortodoxní pop zneužíval nevlastní dceru, církev ho vyloučila

18.04.2018 19:09 Nikósie - Kyperská ortodoxní církev vůbec poprvé potrestala jednoho ze svých kněží za sexuální…

Kreml se snaží zakázat populární sociální síť. Zatím marně

18.04.2018 17:48 Moskva - Navzdory masivním zákrokům ruské internetové cenzury se ani po třech dnech nepodařilo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama