Přednáška o AIDS? Požadavky ruského ministerstva školství vyvolaly skandál

Moskva - V Rusku se chystala celostátní internetová přednáška pro studenty a studentky o prevenci viru HIV a nemoci AIDS. Pořadatelé ale narazili u ministerstva školství. Jeho úředníce totiž požadovala, že nesmí zaznít výraz "prezervativ", a má se hovořit "raději o mravnosti, než o oplzlostech".

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Ochrana je důležitá

Skandál okolo přednášky propukl krátce poté, co se na veřejnost dostalo, že vlivná pravoslavná církev se snaží prosadit do škol nový předmět: mravní základy rodinného života.

Předchozí internetové lekce, uskutečněné loni a předloni 1. prosince na Světový den boje proti AIDS, si ministryně školství pochvalovala. Tentokráte ale ministerstvo zaujalo stanovisko, že přednáška by se od "prevence HIV" měla posunout k "prevenci morálních hodnot".

Redukovat rizika nákazy jen na asociální chování pokládá koordinátor projektu Sergej Bulanov za nesprávné: "Třicet procent infikovaných žen se nakazilo od jediného partnera ve svém životě. Asociální způsob života nevedly ani děti, nakažené od narození," prohlásil Bulanov.

"V Rusku teď převládá názor, že je lepší dětem o sexu nic neříkat," prohlásil šéf federálního střediska pro AIDS Vadim Pokrovskij. "V Německu, kde je sexuální výchova povinným předmětem, loni zaznamenali 3500 případů nákazy HIV, zatímco v Rusku více než 100.000. Vidíme dva odlišné přístupy a dva odlišné výsledky," dodal.

V Rusku je oficiálně zaregistrováno kolem 800.000 lidí nakažených virem HIV. Podle odhadů zdravotníků je ale celkový počet přinejmenším dvojnásobný.

Témata: Rusko | hiv | nemoc | kondomy | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda Ivanoviće? Kosovo ji potřebovalo jako sůl, tvrdí americký profesor

23.01.2018 10:26 Washington/Priština - Vražda Olivera Ivanoviče, vrchního představitele kosovských Srbů, je přesně…

Rusko zve do Soči aktéry konfliktu v Sýrii

22.01.2018 20:36 Moskva - Rusko znovu pozvalo "všechny klíčové regionální a mezinárodní aktéry" konfliktu v Sýrii na…

Norwegian Airlines uskutečnily nejkratší let přes Atlantik

21.01.2018 05:48 Oslo - Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v nejkratším letu přes Atlantik uskutečněný…

Ruská policie pátrala po zbraních, v domě objevila nebezpečného predátora

20.01.2018 20:19 Aktualizováno Petrohrad - Ruská policie pátrala v jednom z petrohradských domů po skladu zbraní. V objektu našla…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama