Sovětská epocha? Nebyla černobílá, říká hlava rodu Romanovců

Moskva - Carský dům Romanovců se neúčastnil bratrovražedné občanské války v Rusku, má ale podíl viny na tom, že v roce 1917 došlo k revoluci.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Sovětský svaz

V poselství k blížícímu se stému výročí bolševické revoluce v Rusku to uvedla velkokněžna Marija Vladimirovna, považovaná v Rusku za hlavu svržené ruské dynastie. Upozornila, že na sovětskou epochu nelze pohlížet černobíle.

Všichni Rusové bez ohledu na rozdílné názory musejí uznat, že revoluce se stala všeobecným neštěstím, konstatuje třiašedesátiletá aristokratka žijící v Madridu. Zda bylo možné jít jinou cestou, kdo nese odpovědnost a jaký je poměr katastrof a úspěchů v porevolučním období, to jsou podle ní témata nikdy nekončící diskuse.

"Revoluce měla politické, sociální a hospodářské příčiny, hlavním důvodem ale byla hluboká duchovní krize," uvádí se v poselství, o němž dnes informovala agentura Interfax. "Je třeba přiznat, že elita ruské říše nebyla v té době schopna najít uspokojivou odpověď na touhu národa po obnově," píše velkokněžna.

Marija Vladimirovna reprezentuje jednu ze dvou větví rodu Romanovců, které si nárokují následnictví. Argumentuje příbuzenstvím s carem Alexandrem II, který vládl v letech 1855-81. Druhou je skupina žijící ve švýcarském exilu, která svá práva odvozuje od příbuzenství s carem Mikulášem I. (1826-55). Poslední ruský car Mikuláš II. byl i s rodinou zavražděn bolševickým komandem v roce 1918 v Jekatěrinburgu.

Ruská velkokněžna v poselství nehodnotí sovětskou éru jednoznačně negativně. Komunistická epocha byla podle ní i dobou "bezpříkladného hrdinství, nepřekonaného pracovního nadšení a vysokých výbojů vědeckého a tvůrčího myšlení". Z těchto důvodů podle ní nelze v žádném případě vyškrtnout sovětské období z ruských dějin nebo ho líčit jen v černých barvách.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejbohatší Norka dostala obří pokutu za řízení po vlivem alkoholu

17.11.2017 15:06 Oslo - Pokutou ve výši 250.000 norských korun (asi 661.000 Kč) a 18denním podmínečným trestem…

Čeká Evropu vánoční teror? Islámský stát zveřejnil svůj podlý plán

16.11.2017 22:48 Aktualizováno Mediální agentura Wafa Media Foundation, která podporuje Islámský stát, rozšířila plakát nazvaný…

Vyzývají děti Putina, aby šel do války? "Půjdeme s tebou, strýčko Vovo",…

16.11.2017 16:14 Volgograd/Moskva - Poslankyně ruské Státní Dumy Anna Kuvyčková přišla s originálním nápadem, jak…

Islámský stát má vliv i na Evropu. Jak mění nálady ve společnosti?

16.11.2017 10:39 Aktualizováno V posledních měsících a letech nebývale přibylo teroristických útoku, a to i v Evropě. Kontinent,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama