Válka Ruska a NATO? Moskva má recept na vítězství

Moskva - V září uskutečnilo Rusko a Běloruskem masivní exhibici své vojenské techniky Zapad 2017, které mělo nepřátelům připomenout sílu ruské armády. Je jasné, že tím vyslali NATO jasný vzkaz - jsou zpátky a jejich vojenství je silnější, přesnější a modernější, než kdy dřív.

Přidejte svůj názor 80 komentářů

NATO

Jasná ukázka ruských provokací ovšem nezůstala bez povšimnutí. Otázka je, zda evropská a potažmo celá reakce NATO byla přiměřená. Členské země jako vždy se chytly do pavučin slovních vyhrožování a odsouzení provokací a agrese v médiích, tato odpověď je však dnešní době už spíše zastaralá a působí jako klišé.

Problémem zde totiž není ruská armáda, její modernizace nebo hrozba, že by mohla jednoho dne zabrat zbytek Evropy podobně tak, jak to udělala s Krymem, potažmo doteď je Rusům vytýkáno, že rozvrací stabilitu celé Ukrajiny. Ve skutečnosti, jak mnozí odborníci se domnívají, Moskva se NATO nemůže rovnat, ať už se jedná o počet vojáků a technologii nebo jejich vyspělost.

To však zdaleka neznamená, že by Kreml v případné válce nemohl vyhrát. Putin dobře vidí obrovskou nevýhodu a slabost NATO, členové se navíc svůj nedostatek nesnaží ani zakrývat. Teorie akce a reakce je až příliš přímočará - nadhodíte problém/hrozbu, a pak jen čekáte až ostatní zareagují.

Evropa však už dlouhodobě reaguje příliš předpovídatelně. Její scénář je vždy stejný - odsoudit, ale nic nepodniknout. A tohle si je Kreml až příliš dobře vědom. Čím víc totiž NATO mluví a diskutuje, tím menší je pravděpodobnost, že se do něčeho skutečně pustí. Ve finále by totiž Putinovi stačilo pár let k tomu, aby se unitárnost aliance rozpadla pod tíhou rozdílné argumentace.

Ve vojenském střetu by nejspíš Moskva s NATO prohrála, ale v otázce jednoty má rozhodně navrch. Členské země nejenže si nerozumí, klesá také chuť bojovat a vlády spíše sahají po apatii a odvrácení se od problémů, dokud se jich to samotné nezačne týkat. V případě Ukrajiny či Sýrie bylo navíc jasné, že kdo jedná rychleji, má výhodu.

Kreml totiž doposud neudělal vůbec nic, co by mohlo vyvolat vznětlivou reakci NATO. Alianci se nelíbí všemožné věci, ale zatím se nestalo nic tak hrozného, aby to vyžadovalo sjednocený postup. Jenže tohle je právě taktika Moskvy, kterou můžeme vystopovat již z dob studené války.

Postupně zabírat a upravovat geopolitiku tak, aby se to nikomu nelíbilo, ale přesto se držet bezpečně v té hranici, aby nikdo nechtěl zvažovat útok. Než se nadějete, zjistíte, že Rusko máte už všude kolem. A NATO bude moci opět volat po nepřípustných provokacích, ale zase nic neudělá. Nebo by se členové mohly konečně jednou domluvit a ukázat světu, že aliance není jen na ozdobu.

Témata: NATO | Rusko | válka | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (80)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Srbský voják hodil granát na ambasádu USA v Podgorici, pak se odpálil

22.02.2018 16:44 Aktualizováno Podgorica - Bývalý srbský voják v noci na dnešek v černohorské metropoli hodil výbušninu na budovu…

Zakázat mužskou obřízku? Muslimové a Židé se bouří. Hovoří o stěhování do…

22.02.2018 16:34 Reykjavík – Islandský parlament se právě zabývá otázkou, jestli zakázat mužskou obřízku. Pokud by…

Saakašvili nesmí tři roky na Ukrajinu, rozhodla pohraniční stráž

22.02.2018 07:54 Kyjev - Ukrajinská pohraniční služba zakázala Michailu Saakašvilimu vstup do země do roku 2021.…

Sjednocení Albánie a Kosova? Výrok premiéra rozlítil EU i USA

22.02.2018 07:21 Tirana - Výrok albánského premiéra o sjednocení Albánie s Kosovem rozzlobil Spojené státy.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama