Kasjanov vyzval ruské opoziční prezidentskékandidáty k vytvoření koalice

Moskva - Předseda ruské liberální strany Parnas a bývalý ruský premiér Michail Kasjanov vyzval opoziční kandidáty na ruského prezidenta, aby v březnových volbách vytvořili koalici. Oficiální předvolební kampaň má začít v době od 7. do 17. prosince poté, co volby vyhlásí Rada federace (horní komora parlamentu).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Michail Kasjanov

S odkazem na Kasjanovovo prohlášení o tom dnes informovala agentura TASS. Expremiér se obrátil na disidenta Alexeje Navalného, vůdce opoziční liberální strany Jabloko Grigorije Javlinského a televizní moderátorku Kseniji Sobčakovou.

„Strana národní svobody (Parnas) se obrací na Alexeje Navalného, Grigorije Javlinského a Kseniji Sobčakovou s důraznou výzvou, aby se v dohledné době sešli a dohodli se na společné účasti v prezidentských volbách," cituje agentura z prohlášení Kasjanova. Podle šéfa Parnasu úspěch opozice ve volbách závisí na spolupráci demokratických představitelů.

Kasjanov k vytvoření koalice poprvé vyzýval opoziční kandidáty už na konci října. Podle politika by se všichni tři měli v prosinci do voleb přihlásit. V případě, že úřady kandidaturu schválí všem, měli by se dohodnout jen na jednom opozičním představiteli.

Společně s Jablokem patří Parnas mezi hlavní opoziční strany Ruska. Strana vznikla bezprostředně po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 a sdružuje politiky liberálně demokratického zaměření. V jejím vedení se angažoval i známý kritik Kremlu Boris Němcov, který byl v roce 2015 zavražděn.

Sobčaková, Javlinskij a Navalnyj se o post hlavy státu Ruska chtějí ucházet jednotlivě. Předvolební průzkumy však zatím ukazují, že šance na úspěch mají všichni tři mizivé. Podle nezávislého sociologického střediska Levada Sobčakovou ani Javlinského by volilo ani ne jedno procento Rusů. Největší šance by pak měl Navalnyj, který by ovšem získal jen zhruba dvě procenta hlasů. Kvůli svému pravomocnému odsouzení podle volební komise ale nemůže kandidovat.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Srbský voják hodil granát na ambasádu USA v Podgorici, pak se odpálil

22.02.2018 16:44 Aktualizováno Podgorica - Bývalý srbský voják v noci na dnešek v černohorské metropoli hodil výbušninu na budovu…

Zakázat mužskou obřízku? Muslimové a Židé se bouří. Hovoří o stěhování do…

22.02.2018 16:34 Reykjavík – Islandský parlament se právě zabývá otázkou, jestli zakázat mužskou obřízku. Pokud by…

Saakašvili nesmí tři roky na Ukrajinu, rozhodla pohraniční stráž

22.02.2018 07:54 Kyjev - Ukrajinská pohraniční služba zakázala Michailu Saakašvilimu vstup do země do roku 2021.…

Sjednocení Albánie a Kosova? Výrok premiéra rozlítil EU i USA

22.02.2018 07:21 Tirana - Výrok albánského premiéra o sjednocení Albánie s Kosovem rozzlobil Spojené státy.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama