Na Islandu byl otevřen nejdelší tunel, postavil ho český Metrostav

Reykjavík - a východě Islandu o víkendu slavnostně otevřeli téměř osm kilometrů dlouhý tunel, který prorazila česká stavební společnost Metrostav. Informoval o tom dnes server E15.cz.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Metrostav a.s.

Podle serveru jde o nejdelší stavbu svého druhu na ostrově. Místním obyvatelům tunel usnadní cestování především v zimních měsících. Tunel Nordfjardargöng měří 7,9 kilometru a spojuje města Neskaupstadur a Eskifjördur v nejvýchodnější části Islandu. Řidiči se díky němu budou moci vyhnout silnici vedoucí průsmykem Oddsskard s jednostopým tunelem Oddsskardsgöng.

Celková cena zakázky blížila 7,5 miliardy islandských korun (1,5 miliardy Kč). Zhruba 65 procent této částky získal Metrostav, zbytek dostala místní firma Sudurverk, která se na zakázce podílela. Podle islandské veřejnoprávní stanice Ríkisútvarpid se ale celkové náklady na výstavbu tunelu s přilehlou infrastrukturou vyšplhaly až na 14,3 miliardy islandských korun (tři miliardy Kč).

Slavnostního otevření se zúčastnil kromě islandského ministra dopravy Jóna Gunnarssona také český velvyslanec v Norsku a na Islandu Jaroslav Knot a zástupce firmy Metrostav.

Práce na tunelu začaly v roce 2013; slavnostní odstřel se tehdy uskutečnil 14. listopadu. Během výstavby ale došlo z finančních důvodů ke zdržení, což vyvolalo protesty místních obyvatel. Stavba se slavnostně otevřela téměř přesně po čtyřech letech od jejího zahájení.

Metrostav při stavbě tunelu využil novou razicí metodu původem z Rakouska. Tunel se razil ze dvou stran, celkově se vytěžilo 460.000 metrů kubických horniny. Na stavbě pracovali výhradně Češi a Slováci, informoval server E15.cz.

Obyvatelé východního Islandu se podle serveru icelandreview.com nemohli otevření tunelu dočkat. Dosavadní spojení mezi východoislandskými městy Neskaupstadur a Eskifjördur bylo totiž především v zimě značně komplikované: silnice bývala kvůli počasí často uzavřená.

"Všichni na to velmi dlouho čekali. Je to průlom," řekla islandskému webu jedna z místních obyvatelek Kristín Hávardardóttirová. "Jedním z důvodů, proč si lidé tento tunel přáli, je nemocnice v Neskaupstaduru. Slyšela jsem o případech, kdy musel záchranář před sanitkou odklízet sníh ze silnice. Cesta, která mohla trvat i sedm, osm hodin, by nyní neměla zabrat více než hodinu," dodala Islanďanka při otevření tunelu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přijedou znovu tanky? Rok 1968 se letos může zopakovat

21.02.2018 13:45 NÁZOR - V roce 1968 proběhla v celém západním prostoru včetně tehdejšího Československa série…

Srbský prezident odmítá dělbu Kosova

20.02.2018 17:26 Bělehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučić odmítá návrhy na rozdělení Kosova. Řekl to v rozhovoru…

Moskva přiznala ztráty: Desítky mrtvých a raněných Rusů v Sýrii

20.02.2018 16:59 Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí dnes přiznalo, že při bojích v Sýrii před dvěma týdny…

Sarajevo se obává návratu až desetitisíců migrantů

20.02.2018 13:21 Sarajevo - Sarajevo vyjádřilo obavu, že by zpět do Bosny a Hercegoviny mohly být deportovány tisíce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama