Trumf ruské armády? Největší ruská ponorka může zničit svět

Moskva - Rusko, potažmo Sovětský svaz, se vždy mohl chlubit velkou vojenskou silou na vodě. Do té neodmyslitelně spadají jaderné ponorky. A přesto, že Rusko už jednu obrovskou ponorku (Kursk) ztratilo, nemusí truchlit. Ponorky typu Akula Kursk bezpečně nahradí.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Ponorky

Největší ponorky světa nebyly postavené v amerických loděnicích, ale v těch sovětských. Tito "žraloci", jak jsou ponorky pojmenovány, dokážou zničit až 200 nepřátelských cílů. Jaderné hlavice ponorek jsou šestkrát silnější než bomba, která vybuchla nad Hirošimou. Bez pochyby tak jde o jedny z nejsmrtonosnějších zbraní, které kdy člověk vytvořil.

Třída ponorek Akula, nebo také Projekt 941, byly postaveny primárně za účelem zastrašení nepřítele. Americké námořnictvo totiž disponovalo ponorkami typu Ohio, které byly dlouhé 170 metrů a v jejich středu čekalo na svoji 192 jaderných hlavic.

Sovětské námořnictvo chtělo mít ponorku, která by na hrozbu těch amerických odpovědělo. A tak postavilo ještě větší, navrženou tak, aby mohla bránit své cíle blízko sovětským hranicím a aby jí neublížily velké kusy ledu v Severním ledovém oceánu.

Design ponorky také zaručil to, že plavidlo mohlo zaútočit v případě potřeby na Spojené státy ze své arktické bašty. Jeden typ balistických torpéd měl totiž dolet přes 8000 kilometrů, což Sovětům umožňovalo zamířit jakýkoli cíl na území USA.

Ke stavbám takových zbraní docházelo především kvůli závodění. Dohnat toho druhého, nejlépe ho i předstihnout. Proto byly Akuly postaveny tak, aby měřily 171 metrů, jen o metr více než americké ponorky Ohio. Šířka Akuly byla téměř dvakrát větší (23 metrů) než u amerických typů. Dohromady to dávalo váhu 48 tisíc tun, čímž Sověti překonali Američany o polovinu.

Původně byla naplánována stavba osmi Akul, došlo však pouze na šest. Po konci Studené války zůstala v provozu jen jedna z nich - Dmitrij Donskoj. Donskoj sloužil jako zkušební ponorka pro vývoj nové rakety 3M14 Bulava. Vývoj Bulavy byl dlouhý a obtížný, nyní se však zdá, že je dokončený a Bulava bude poprvé vyzkoušena.

Tato obrovská ponorka by nejspíš nikdy nepřišla do povědomí, nebýt bestselleru Toma Clancyho Hon na ponorku. V této knize se pokouší skupina sovětských vojáků emigrovat do USA. Ponorka, kterou Clancy nazval "Rudý říjen" a která je pro Američany hrozbou, vzešla z konceptu sovětských ponorek typu Akula.

Dnes už sice aktivně slouží ruskému námořnictvu jediná ponorka Akula. Avšak i po tolika letech by stále mohla hlasitě promluvit v případném válečném konfliktu.

Vstupte do diskuze (33)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruští chemici se obracejí proti Rusku. Popírají tvrzení, že nevyrábělo jed…

20.03.2018 18:23 Moskva - Další ruský vědec popřel oficiální stanovisko Moskvy, že smrtící jed novičok nebyl nikdy…

Rusko svolalo všechny cizí velvyslance kvůli kauze Skripal

20.03.2018 17:52 Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí pozvalo na středu všechny velvyslance akreditované v Moskvě…

Ruska, která je označovaná za zdroj mrtvé novinářky, se přihlásila na…

20.03.2018 17:11 Atény - Ruska Marija Jefimovová, která byla podle maltského tisku jedním ze zdrojů zavražděné…

Rjabkov: Bouře v Praze nezakryje fakt, že ČR může vyvíjet jedy

20.03.2018 16:35 Aktualizováno Praha/Moskva/Stockholm - Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes řekl, že reakce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama