Článek o roce 1968 je dílem šílence s vylízaným mozkem, tvrdí Zeman. Hovoří o možném zhoršení česko-ruských vztahů

Moskva - Hlavním bodem programu státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Rusku dnes bude česko-ruské podnikatelské fórum. Na seminář, jehož zahájení má být Zeman přítomen, přijelo v úterý do Ruska kolem 140 zástupců českých firem. Jde o nejpočetnější zahraniční podnikatelskou misi v dějinách České republiky. Mluvčí Zemana Jiří Ovčáček už také uvedl, že má prezident v plánu mluvit také o kontroverzním článku o roce 1968.

Přidejte svůj názor 93 komentářů

Miloš Zeman s Putinem v Soči (21.11.2017).

Po zahájení podnikatelského fóra bude následovat Zemanova soukromá schůzka s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem v Gorkách u Moskvy. Při té příležitosti se podle Ovčáčka ohradí proti textu, který v Česku vyvolal velké pozdvižení.

„Vstup vojsk do Československa (v roce 1968) nedovolil Západu uskutečnit státní převrat podle technologie uskutečněné za 'sametových' revolucí a zachoval na více než 20 let život v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy," tvrdí autor úterního článku Leonid Maslovskij. Jeho text odsoudil mimo jiné český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

„Pan prezident dnes vyzve ruského premiéra Dmitrije Medveděva, aby se distancoval od článku na webu armádní televize Zvezda,“ uvedl Ovčáček na sociálních sítích. „Toto prohlášení je urážkou našeho národa,“ řekl podle mluvčího Zeman k článku na česko-ruském podnikatelském fóru v Moskvě.

„Pan prezident považuje článek, který byl publikován na úvod oficiální návštěvy Ruska, za záměrnou provokaci,“ dodal Ovčáček na Twitteru. Článek je podle Zemana činem „novinářského šílence s vylízaným mozkem". Prezidenta přitom pohoršilo, že text vyšel v době jeho pobytu v Rusku. Zeman doufá, že ruské vedení článek „jasně odmítne".

Pokud se ruské vedení nebude od textu distancovat, půjde o "vážné narušení česko-ruských vztahů". Výzvy k předčasnému ukončení návštěvy, které se ozývají z Prahy, prezident uposlechnout nemíní. „Jeden novinářský blázen nemůže (česko-ruskou) spolupráci narušit," uvedl Zeman.

Vstupte do diskuze (93)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruští chemici se obracejí proti Rusku. Popírají tvrzení, že nevyrábělo jed…

20.03.2018 18:23 Moskva - Další ruský vědec popřel oficiální stanovisko Moskvy, že smrtící jed novičok nebyl nikdy…

Rusko svolalo všechny cizí velvyslance kvůli kauze Skripal

20.03.2018 17:52 Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí pozvalo na středu všechny velvyslance akreditované v Moskvě…

Ruska, která je označovaná za zdroj mrtvé novinářky, se přihlásila na…

20.03.2018 17:11 Atény - Ruska Marija Jefimovová, která byla podle maltského tisku jedním ze zdrojů zavražděné…

Rjabkov: Bouře v Praze nezakryje fakt, že ČR může vyvíjet jedy

20.03.2018 16:35 Aktualizováno Praha/Moskva/Stockholm - Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes řekl, že reakce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama