V ruských regionech utlačují úřady stoupence Navalného

Moskva - Úřady v ruských regionech tvrdě zasahují proti stoupencům Alexeje Navalného, kteří tomuto předákovi ruské opozice poskytují prostory pro předvolební setkání. Napsal to dnes opoziční list Novaja gazeta.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Alexej Navalnyj

Navalnyj se chce příští rok ve volbách ucházet o post hlavy státu, podle volební komise mu to ale znemožňuje pravomocné odsouzení za zpronevěru. Někteří ruští politologové si myslí, že zásahy úřadů povedou k poklesu podpory Navalného v regionech.

Navalnyj na začátku listopadu oznámil, že úřady na příkaz Moskvy odmítají povolovat setkání jeho stoupenců na veřejných místech ve všech velkých i malých městech. Disident se proto rozhodl pořádat předvolební setkání pouze v soukromých prostorách. Podle opozičního listu se tomu ale přizpůsobily také úřady, které teď vyvíjejí tlak na vlastníky těchto prostorů a šéfy štábu Navalného v regionech.

Na začátku listopadu byl například k pěti dnům vězení odsouzen majitel obchodního domu v sibiřském městě Irkutsk, protože pronajal pozemek za obchodním domem Navalného týmu pro soukromou akci. Podle policie šlo ale o veřejné setkání, muž tak byl obviněn z organizace nenahlášeného mítinku.

U výslechu skončil i představitel majitelů obytného domu v Iževsku na východě evropské části Ruska. Na jeho zahradě se v polovině listopadu totiž konalo shromáždění Navalného příznivců. Policie je viní z nepovolených úprav pozemku před shromážděním. Šéf místního štábu Navalného Sergej Urban navíc musel zaplatit pokutu 28.000 rublů (10.300 Kč) za to, že během setkání řekl slovo "mítink", píše list.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku startuje kampaň k prezidentským volbám, do Kremlu chce i zpěvačka

18.12.2017 09:17 Moskva - V Rusku dnes oficiálně začala kampaň k prezidentským volbám. O post hlavy státu se uchází…

Rusko díky informaci od CIA zmařilo atentát v Petrohradu

17.12.2017 22:13 Aktualizováno Moskva - Teroristé plánovali útok na katedrálu Panny Marie Kazaňské a další místa v Petrohradu.…

V centru Kyjeva demonstrují tisíce stoupenců Saakašviliho

17.12.2017 19:02 Aktualizováno Kyjev - Tisíce stoupenců odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho se dnes sešlo na…

Třetí světová válka už příští rok? 5 zemí, ve kterých hrozí vypuknutí…

16.12.2017 22:22 Aktualizováno Světu se v uplynulém roce podařilo překonat většinu konfliktů bez katastrofických následků. V…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama