Ztracenou ponorku hledá i ruská loď, její sondy se ponoří do hloubky 6000 metrů

Moskva/Santiago de Chile - Rusko vyslalo na pomoc při pátrání po argentinské ponorce oceánografickou výzkumnou loď. Je vybavená dvěma sondami, které se dokážou ponořit až do hloubky šesti tisíc metrů. Vojenská ponorka San Juan se ztratila minulou středu v jižním Atlantiku. Od té doby se s ní nepodařilo navázat kontakt.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Do pátrání po ztracené ponorce se 44 lidmi na palubě se už zapojily desítky zemí, zatím však neúspěšně. Šance na přežití posádky jsou už velmi malé, neboť podle expertů vzduch v této ponorce vydrží od posledního ponoření maximálně na deset dní. Ponorka při posledním kontaktu hlásila technickou poruchu, zřejmě problém s bateriemi.

zdroj: YouTube

Situace podle expertů, citovaných agenturou Reuters, odráží problémy s nedostatkem peněz i výcviku, kterým čelí ozbrojené síly od konce vojenské diktatury na počátku 80. let minulého století. Druhou největší ekonomikou Jižní Ameriky v posledních desetiletích zmítala jedna krize za druhou, a tak financování ozbrojených sil nebylo vládní prioritou.

Porušování lidských práv za diktatury přerušilo vazbu mezi společností a ozbrojenými silami - většina Argentinců se o ozbrojené síly vůbec nezajímá, a proto ani politici nemají valný zájem o jakoukoliv vojenskou či obrannou politiku.

Po prohře ve válce s Británií o Falklandy v roce 1982 a pádu diktatury v následujícím roce vojenské výdaje země klesly podle údajů Světové banky z 2,16 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 0,87 procenta v roce 2011. Loni činily 0,96 procenta HDP, což je méně než vynakládá Brazílie (1,3 procenta HDP) či Chile (1,9 procenta HDP).

Argentinské ponorky v roce 2014 strávily celkem jen 19 hodin pod vodou, zatímco pro provoz a výcvik by bylo zapotřebí 190 dnů, uvedla odborná publikace Jane's Sentinel. "Musí někdo zemřít, aby se věci změnily?" ptala se šéfa státu manželka jednoho námořníka.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka s Ruskem muže začít dřív, než si myslíme, varuje britský generál

23.01.2018 22:12 Aktualizováno Londýn/Moskva - Ruská hrozba je pro Británii největší od dob "studené války". Tak to alespoň vidí…

Ve švýcarských městech se konaly demonstrace proti Trumpově účasti na fóru…

23.01.2018 21:54 Curych - V Curychu a dalších švýcarských městech dnes protestovaly tisíce stoupenců antikapitalismu…

Poplach v Belgii: Hrozí teroristický útok? Ztratil se kamion s výbušnými…

23.01.2018 14:03 Brusel - Protiteroristické složky v Evropě vyhlásily poplach. Na území Belgie se totiž ztratil…

Zeman prohrává v průzkumech proti Drahošovi, podpora akademika roste, píší…

23.01.2018 11:40 Praha/Sarajevo - Miloš Zeman v průběhu prezidentské kampaně ztrácí hlasy svých voličů. Alespoň tak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama