Ztracenou ponorku hledá i ruská loď, její sondy se ponoří do hloubky 6000 metrů

Moskva/Santiago de Chile - Rusko vyslalo na pomoc při pátrání po argentinské ponorce oceánografickou výzkumnou loď. Je vybavená dvěma sondami, které se dokážou ponořit až do hloubky šesti tisíc metrů. Vojenská ponorka San Juan se ztratila minulou středu v jižním Atlantiku. Od té doby se s ní nepodařilo navázat kontakt.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Do pátrání po ztracené ponorce se 44 lidmi na palubě se už zapojily desítky zemí, zatím však neúspěšně. Šance na přežití posádky jsou už velmi malé, neboť podle expertů vzduch v této ponorce vydrží od posledního ponoření maximálně na deset dní. Ponorka při posledním kontaktu hlásila technickou poruchu, zřejmě problém s bateriemi.

zdroj: YouTube

Situace podle expertů, citovaných agenturou Reuters, odráží problémy s nedostatkem peněz i výcviku, kterým čelí ozbrojené síly od konce vojenské diktatury na počátku 80. let minulého století. Druhou největší ekonomikou Jižní Ameriky v posledních desetiletích zmítala jedna krize za druhou, a tak financování ozbrojených sil nebylo vládní prioritou.

Porušování lidských práv za diktatury přerušilo vazbu mezi společností a ozbrojenými silami - většina Argentinců se o ozbrojené síly vůbec nezajímá, a proto ani politici nemají valný zájem o jakoukoliv vojenskou či obrannou politiku.

Po prohře ve válce s Británií o Falklandy v roce 1982 a pádu diktatury v následujícím roce vojenské výdaje země klesly podle údajů Světové banky z 2,16 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 0,87 procenta v roce 2011. Loni činily 0,96 procenta HDP, což je méně než vynakládá Brazílie (1,3 procenta HDP) či Chile (1,9 procenta HDP).

Argentinské ponorky v roce 2014 strávily celkem jen 19 hodin pod vodou, zatímco pro provoz a výcvik by bylo zapotřebí 190 dnů, uvedla odborná publikace Jane's Sentinel. "Musí někdo zemřít, aby se věci změnily?" ptala se šéfa státu manželka jednoho námořníka.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný vítr zabil v Moskvě dva lidi, 17 zranil

21.04.2018 20:28 Moskva - Nejméně dva lidské životy a 16 zraněných má na svědomí prudký vítr, který dnes udeřil na…

Ruská armáda v Dagestánu zabila devět ozbrojenců

21.04.2018 20:01 Moskva - Ruské bezpečnostní síly zabily při dnešní protiteroristické operaci v jihoruském Dagestánu…

Porošenko chce sebrat občanství krymským Ukrajincům

20.04.2018 20:41 Kyjev/Moskva - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes předal parlamentu k projednání návrh…

Čeští politici překročili meze. Ukrajina zuří kvůli proti nezákonnému…

20.04.2018 18:35 Praha - Ukrajinské velvyslanectví dnes protestovalo proti návštěvě dvou českých politiků na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama