Rusové vzkazují olympijskému výboru: Jděte do p*dele! Jaké jsou další reakce na vyloučení z Olympijských her?

Moskva - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v úterý večer oznámil, že ruští sportovci budou smět startovat na nadcházejících Zimních olympijských hrách pouze pod neutrální vlajkou. Jak se na celou situaci dívají v Rusku? Je země smířena se svým osudem? Nebo hodlá bojovat?

Přidejte svůj názor 88 komentářů

Ilustrační foto

Jako jeden z prvních se projevil bývalý ministr sportu Vitalij Mutko, který měl podle vyšetřovacích komisí být za státem řízený doping zodpovědný. Ten napsal nelichotivý vzkaz MOV i jeho předsedovi: "Ať si sami startují pod tím svým hadrem (neutrální vlajkou). Rusko na kolena nedostanete! MOV a konkrétně Thomasi Bachu, FAK JU!!!"

Později ještě dodal, že "meldonium lidi neničí, lidi ničí WADA (Mezinárodní antidopingová agentura)". Připomeňme, že meldonium je jednou ze zakázaných látek, která zvyšuje výkonnost sportovce. K jeho užívání se například přiznala ruská tenistka Maria Šarapovová.

Ruská zpravodajská agentura Lenta poznamenala, že ještě není zdaleka jisté, zda bude Rusko olympiádu bojkotovat. "Jedni tvrdí, že se musejí všichni ruští sportovci spojit a jednohlasně OH bojkotovat. Druzí jsou přesvědčení, že by se měl každý sportovec rozhodnout sám, jestli bude startovat pod neutrální vlajkou, nebo zachová věrnost své vlajce," píše se ve zprávě.

Lenta si také pokládá otázku, kdo může za nastalou situaci. Tyto myšlenky popisuje článek nazvaný "Dohráli jsme - Kdo nese vinu za ruskou olympijskou ostudu". V příspěvku se píše, že "pád, který Rusko potkal od OH v Soči, by nezaregistroval jen lenoch a slepec". Zároveň si však agentura neodpustila poznámku na předsedu MOV Thomase Bacha. "Pokusíme se rozebrat, proč země, která každoročně utrácí miliardy rublů na podporu sportu, nemohla ochránit své sportovce před neprokázanými obviněními a útokem mentálně nemocného podvodníka," hlásá ironický komentář.

Deník Kommersant pro změnu píše o tom, že "sportovci budou muset čekat na osobní pozvánku do Pchjongčchangu". Periodikum píše o tom, že v Koreji budou moci startovat pouze ti ruští sportovci, kteří "budou odpovídat kritériím čistoty Mezinárodního olympijského výboru".

Kommersant také připomíná to, že původní ruská rétorika byla taková, že "v případě, pokud se MOV opravdu odhodlá k tomuto kroku (myšleno vyloučení z her - pozn. red.), pak se (Rusko) zcela vzdá účasti na Zimních olympijských hrách". Zároveň deník citoval slova vysokých ruských vládních představitelů, že start Ruska bez použití národních symbolů, by znamenal "ponížení země".

Televizní stanice Rossija zašla ještě dál - podle ní "bez Ruska neexistují Olympijské hry". Státem řízená televize poznamenala, že se za Rusko "postavila velká část zahraničních sportovců", která označila vyloučení země jako "neslýchanou nespravedlnost". Zároveň se podle televize za ruské sportovce postavili "uživatelé internetu z celého světa".

Reportérka sportovních zpráv na televizní stanici uvedla, že "Rusko musí hry bojkotovat, protože svět na ně nečeká". Zároveň projevila lítost nad tím, že "sportovci, kteří se celý život připravovali na tuto akci, budou zbaveni možnosti zúčastnit se olympiády".

Navíc si televize postěžovala na to, že "ruským sportovcům dodatečně odebrali zaslouženě vybojované medaile z předchozích soupeření".

Střízlivěji popisovala situaci Natalija Gartová, prezidenta Federace sáňkařů Ruska. Ta popsala verdikt ve vztahu ke sportovcům, kteří jsou čistí, jako "nedůležitý". Podle ní bude důležité především to, "jaké pocity bude mít daný sportovec v srdci, jak se k němu budou chovat ostatní, apod.".

S ní souhlasí i vyznamenaná trenérka Taťána Tarasovová. Ta navíc dodává, že "v nastalé situaci jsme pro ruskou účast na olympiádě udělali maximum a víc toho udělat nešlo". Navíc připomněla, že Rusové nebudou jen "nějakými sportovci v bílých úborech, ale budou oficiálně představeni jako 'Ruští sportovci pod neutrální vlajkou'".

Jak celá situace s Ruskem na ZOH dopadne? Zatím nevíme. Hodí se dodat, že se Rusko proti verdiktu MOV odvolalo ke sportovnímu soudu CAS v Lausanne. Až po vynesení rozsudku této instituce budeme vědět, jak to bude s ruskou účastí na olympiádě.

Vstupte do diskuze (88)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Máme miliardy kulek, zabijeme vás! Srbský prezident dostal z Německa…

16.12.2017 13:49 Bělehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučić dostal výhrůžný dopis podepsaný, jako by ho poslali…

Atmosféra na Ukrajině houstne. Hrozí nový Majdan?

16.12.2017 00:01 NÁZOR - Je tomu čtyři roky, co Ukrajinci vyšli do ulic, aby volali po nezkorumpované demokratické…

Rusko Spojeným státům s KLDR nepomáhá, postěžoval si Trump

15.12.2017 19:22 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump prohlašuje, že by Rusko mělo Spojeným státům více…

Ukrajina zřejmě vydá Saakašviliho do Gruzie

15.12.2017 19:20 Kyjev – Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili bude pravděpodobně předán z Ukrajiny k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama