Jednání prezidentů Srbska a Bosny nebylo snadné. Kamenem úrazu jsou hranice

Bělehrad - V Bělehradě se dnes uskutečnilo jednání srbského prezidenta Aleksandara Vučiče s tříčlenným předsednictvem (kolektivní hlavou státu) Bosny a Hercegoviny (BaH). Hovořilo se o stavbě dálnice Bělehrad-Sarajevo, o vymezení hranic a o stanovisku Bosny ke Kosovu.

Přidejte svůj názor

Aleksandr Vučič (srbský premiér)

"Jednání nebylo snadné," prohlásil Vučić na společné tiskové konferenci. Zatímco první téma, stavba dálnice, je zřejmě prosta závažných problémů, téma hranic je složitější. Bělehrad by chtěl, aby vodní elektrárny Zvornik a Bajina Bašta na hraniční řece Drině byly celé na srbském území. Bosenské předsednictvo ale přišlo s jiným návrhem ohledně statusu těchto zařízení. Vučić tento návrh neupřesnil, řekl jen, že se o něm bude dál jednat.

Srbsko rovněž navrhuje určité výměny území, a to na principu "metr za metr", s čímž účastníci bosensko-srbského summitu "v zásadě" souhlasili. Nicméně, jak poznamenal nynější předseda bosenského předsednictva, chorvatský zástupce Dragan Čović, Sarajevo bude potřebovat "ještě trochu prostoru, abychom se doma pokusili dosáhnout shody".

Nejcitlivějším bodem setkání bylo stanovisko předsednictva BaH ke Kosovu. Nedávno se totiž ve vztazích obou zemí zvedlo napětí poté, co bosňácký (muslimský) zástupce v kolektivní hlavě státu Bakir Izetbegović prohlásil, že Bosna měla už dřív Kosovo přiznat. Izetbegović po bouřlivé reakci Srbska sice prohlásil, že byl chybně interpretován, dnes však toto své stanovisko, pro Bělehrad kontroverzní, v zásadě potvrdil.

Vučić podle televize B92 na otázku, jak se dnes jednalo o Kosovu po konfliktním prohlášení Izetbegoviče, odpověděl: "Jsme civilizovaní lidé a mluvíme spolu civilizovaně." Informoval přitom, že je domluveno, že dokud stanovisko ohledně uznání Kosova nezmění Srbsko, nezmění ho ani Bosna.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změní Putin ústavu? Pátý mandát prý neplánuje. Ale vládní změny budou brzy

18.03.2018 22:26 Moskva - Ruský vůdce Vladimir Putin, potvrzený dnes v čele státu pro další šestileté období, se o…

Putin popřel podíl Ruska na otravě Skripala

18.03.2018 21:57 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin dnes na tiskové konferenci se zahraničními novináři…

Putin na mítinku v Moskvě poděkoval voličům, jeho vítězství je rekordní

18.03.2018 21:53 Aktualizováno Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin (65) dnes večer na mítinku v Moskvě poděkoval za podporu.…

Bizarní střípky z ruských voleb: Komise lákají občany na jídlo, v Omsku…

18.03.2018 16:46 Moskva - Pozornost celého světa se soustředí do Ruska, kde dnes lidé volí nového prezidenta. Nikdo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama