Jednání prezidentů Srbska a Bosny nebylo snadné. Kamenem úrazu jsou hranice

Bělehrad - V Bělehradě se dnes uskutečnilo jednání srbského prezidenta Aleksandara Vučiče s tříčlenným předsednictvem (kolektivní hlavou státu) Bosny a Hercegoviny (BaH). Hovořilo se o stavbě dálnice Bělehrad-Sarajevo, o vymezení hranic a o stanovisku Bosny ke Kosovu.

Přidejte svůj názor

Aleksandr Vučič (srbský premiér)

"Jednání nebylo snadné," prohlásil Vučić na společné tiskové konferenci. Zatímco první téma, stavba dálnice, je zřejmě prosta závažných problémů, téma hranic je složitější. Bělehrad by chtěl, aby vodní elektrárny Zvornik a Bajina Bašta na hraniční řece Drině byly celé na srbském území. Bosenské předsednictvo ale přišlo s jiným návrhem ohledně statusu těchto zařízení. Vučić tento návrh neupřesnil, řekl jen, že se o něm bude dál jednat.

Srbsko rovněž navrhuje určité výměny území, a to na principu "metr za metr", s čímž účastníci bosensko-srbského summitu "v zásadě" souhlasili. Nicméně, jak poznamenal nynější předseda bosenského předsednictva, chorvatský zástupce Dragan Čović, Sarajevo bude potřebovat "ještě trochu prostoru, abychom se doma pokusili dosáhnout shody".

Nejcitlivějším bodem setkání bylo stanovisko předsednictva BaH ke Kosovu. Nedávno se totiž ve vztazích obou zemí zvedlo napětí poté, co bosňácký (muslimský) zástupce v kolektivní hlavě státu Bakir Izetbegović prohlásil, že Bosna měla už dřív Kosovo přiznat. Izetbegović po bouřlivé reakci Srbska sice prohlásil, že byl chybně interpretován, dnes však toto své stanovisko, pro Bělehrad kontroverzní, v zásadě potvrdil.

Vučić podle televize B92 na otázku, jak se dnes jednalo o Kosovu po konfliktním prohlášení Izetbegoviče, odpověděl: "Jsme civilizovaní lidé a mluvíme spolu civilizovaně." Informoval přitom, že je domluveno, že dokud stanovisko ohledně uznání Kosova nezmění Srbsko, nezmění ho ani Bosna.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Třetí světová válka už příští rok? 5 zemí, ve kterých hrozí vypuknutí…

16.12.2017 17:01 Světu se v uplynulém roce podařilo překonat většinu konfliktů bez katastrofických následků. V…

Máme miliardy kulek, zabijeme vás! Srbský prezident dostal z Německa…

16.12.2017 13:49 Bělehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučić dostal výhrůžný dopis podepsaný, jako by ho poslali…

Atmosféra na Ukrajině houstne. Hrozí nový Majdan?

16.12.2017 00:01 NÁZOR - Je tomu čtyři roky, co Ukrajinci vyšli do ulic, aby volali po nezkorumpované demokratické…

Rusko Spojeným státům s KLDR nepomáhá, postěžoval si Trump

15.12.2017 19:22 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump prohlašuje, že by Rusko mělo Spojeným státům více…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama