Saakašvili se označil za válečného zajatce, u soudu zpíval ukrajinskou a gruzínskou hymnu

Kyjev – Před kyjevským soudem dnes stanul gruzínský exprezident a odvolaný oděský gubernátor Michail Saakašvili. U soudu, který má rozhodnout o jeho vazbě, se označil za válečného zajatce.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Saakašvili, Michail

Saakašvili čelí obvinění, že ve spolčení se zločineckou skupinou napomáhal na Ukrajině státnímu převratu. Obžaloba žádala o uvalení vazby ve formě domácího vězení s povinným nošením elektronického náramku, napsala agentura Unian.

Soud ale žádost zamítl. Přeplněná soudní síň, kde byli kromě novinářů i Saakašviliho stoupenci, na rozhodnutí soudkyně Larysy Cokolové reagovala potleskem. Saakašvili pak novinářům řekl, že hodlá pokračovat v boji proti oligarchické vládě na Ukrajině.

 Saakašvili pak rozhodnutí soudkyně chválil, znamená to podle něj, že na Ukrajině ještě "není vše ztraceno". "Vzhledem k tomu, že už několik dní hladovím, je mým prvním cílem se najíst," žertoval Saakašvili po vyhlášení rozhodnutí.

Zadržený politik během soudního líčení zazpíval ukrajinskou a gruzínskou hymnu. „Nepovažuji se za zadrženého. Považuji se za válečného zajatce. Považuji se za zajatce ukrajinských oligarchů a (ruského prezidenta Vladimira) Putina. Jsem válečný zajatec. Skutečně. Protože oni vedou válku proti Ukrajině," uvedl Saakašvili.

Policie ho zadržela v pátek, Saakašvili v cele předběžného zadržení o víkendu zahájil hladovku, ve které hodlá v případě uvalení regulérní vazby pokračovat. Exprezident, který si v rodné Gruzii vysloužil pověst zapřisáhlého nepřítele Kremlu, obvinění ukrajinské prokuratury odmítá jako lživé.

K soudu ho dnes přišla podpořit i bývalá ukrajinská premiérka a nyní opoziční poslankyně Julija Tymošenková. Ta společně s dalšími devíti ukrajinskými poslanci uvedla, že je připravena se za Saakašvilihi u soudu zaručit. Před soudní budovou se policie střetla se zhruba 200 stoupenci gruzínského exprezidenta.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný vítr zabil v Moskvě dva lidi, 17 zranil

21.04.2018 20:28 Moskva - Nejméně dva lidské životy a 16 zraněných má na svědomí prudký vítr, který dnes udeřil na…

Ruská armáda v Dagestánu zabila devět ozbrojenců

21.04.2018 20:01 Moskva - Ruské bezpečnostní síly zabily při dnešní protiteroristické operaci v jihoruském Dagestánu…

Porošenko chce sebrat občanství krymským Ukrajincům

20.04.2018 20:41 Kyjev/Moskva - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes předal parlamentu k projednání návrh…

Čeští politici překročili meze. Ukrajina zuří kvůli proti nezákonnému…

20.04.2018 18:35 Praha - Ukrajinské velvyslanectví dnes protestovalo proti návštěvě dvou českých politiků na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama