MOV byla dotlačena k tomu, aby nás vyloučila, hřímají Rusové. Jak snášejí svoje vyloučení z OH?

Moskva - Před týdnem došlo k historické události. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) poprvé v dějinách vyloučil z Olympijských her nějakou zemi za státem řízený doping sportovců. Rusové byli po tomto rozhodnutí zlostí bez sebe, padala ostrá slova, mimo jiné o tom, že s Ruskem si není radno zahrávat, protože má jaderné zbraně. Jak se na situaci dívají ruská média s odstupem, když se emoce uklidnily? Změnilo se něco?

Přidejte svůj názor 17 komentářů

olympiáda

Pokud se něco změnilo, pak jedna drobnost, která Rusy nejspíš potěší, ale z praktického hlediska to nebude žádný velký rozdíl oproti původnímu verdiktu. Tou drobností byla laskavost od předsedy organizačního výboru ZOH 2018 I Hi-boma, který povolil ruským sportovcům start pod svojí vlajkou alespoň na závěrečném ceremoniálu.

"I když ruští sportovci nesmějí startovat pod vlajkou své země v jednotlivých soutěžích, mohou ji nést při závěrečném ceremoniálu, který hry ukončí," uvedl podle ruské agentury Lenta I Hi-bom.

Pomalu se s rozsudkem smířili i oficiální ruští představitelé. Ti včera rozhodli, že Rusko vyšle své "čisté" sportovce na olympiádu do Pchjongčchangu pod olympijskou vlajkou. Pro sportovní server "championat.com" to řekl mluvčí Ruského olympijského výboru Konstantin Vybornov.

"Samozřejmě, že podpoříme všechny ty sportovce, kteří mohou a budou se chtít zúčastnit Olympijských her, ale vyzýváme k tomu, aby se lidé zachovali s respektem i k těm, kteří se rozhodli nejet. Náš výbor finančně podpoří jak první, tak druhou skupinu," uvedl v prohlášení Vybornov.

Tímto rozhodnutím Rusko vyslyšelo přání velké části svých sportovců. Ti v pondělí vystoupili se společných prohlášením, ve které nazvali účast na hrách svým snem. Zároveň podle agentury Lenta slíbili, že každé vítězství "věnují Rusku, kde budou s hrdostí reprezentovat".

Fakt, že Rusové přijali trest, ještě neznamená, že tak učinili s klidem. Agentura Lenta informuje o tom, že "verdikt vyřazení Ruska z Olympijských her byl přijatý MOV pod nátlakem". Tak to alespoň sdělil státní televizi Rossija předseda Ruského olympijského výboru Aleksandr Žukov.

"Rozumím tomu, že nátlak na MOV byl ze strany našich soupeřů a protivníků kolosální. Mohu potvrdit, že takový tlak byl už před OH v Riu od celkem 19 států. Dnes už téměř všichni sportovci, experti, novináři ze všech koutů světa vyvíjejí neskutečný tlak na rozhodnutí MOV," řekl pro televizi.

Podle názoru hlavy Ruského olympijského výboru čelí Rusko nespravedlivé situaci. Dokládá to na příkladu mladých závodnic. "Tak například osmnáctiletá krasobruslařka Jevgenija Medvěděvová nebo patnáctiletá Alina Zagitovová byly ještě děti, když dělal Rodčenkov (chemik, bývalý šéf moskevské části Ruské antidopingové agentura - pozn. red.) ty věci. Proč zrovna ony mají nést odpovědnost za cizí chyby?"

Žukov také nezapomněl postavit Rusko do role oběti. Agentura TASS píše, že "Olympijský výbor Ruska přijal direkt na sebe, aby se sportovci mohli zúčastnit her". 

"Ruský olympijský výbor nebyl nijak zapojen v tom (dopingovém - pozn. red.) systému a v jeho machinacích. Ruská antidopingová agentura měla bojovat s dopingem a místo toho porušovala pravidla. Ano, vzali jsme odpovědnost na sebe, ale jen proto, aby naši atleti mohli na OH startovat," uvedl Žukov pro TASS.

Předseda výboru zároveň nazval Grigorije Rodčenkova a všechny, kteří s ním spolupracovali v rámci antidopingové organizace RUSADA, "dvojitými agenty". "Způsobili kolosální škody ruskému a mezinárodnímu olympijskému hnutí," zlobil se.

Nynější situace s dopingem okolo Ruska se však nemusí odrazit jen na Olympijských hrách. Pod velkou drobnohledem budou i ruští fotbalisté na nadcházejícím světovém šampionátu, kdy budou hrát na domácí půdě. Dopingová aféra může podle ruského ministra sportu Pavla Kolobkova vést k provokacím.

Ten pro server RIA Novosti komentoval přípravu ruských fotbalistů. "Všichni naši sportovci budou podstupovat dopingové zkoušky. Úředníci, kteří toto mají na starosti, už jsou připraveni pracovat. Je jasné, že na MS dojde k provokacím ohledně dopingu. Je však důležité na ně reagovat v klidu - diplomaticky a v souladu s právem. Nejdůležitější bude, abychom nedávali soupeřům k provokacím ještě větší důvod," řekl Kolobkov.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež Pavel VI. má být letos prohlášen za svatého. V roce 1968 odsoudil…

17.02.2018 18:13 Vatikán - Bývalý papež Pavel VI. bude v letošním roce prohlášen za svatého. V čele římskokatolické…

USA budou žádat o vydání obviněných Rusů, jsou z trollí farmy

17.02.2018 16:09 Aktualizováno Washington/Petrohrad - Ruští občané přistižení při vměšování do prezidentských voleb v USA v roce…

Papež obnovil komisi proti zneužívání dětí, ta minulá skončila fiaskem

17.02.2018 15:55 Vatikán - Katolickou církev stále pronásledují pedofilní skandály. Papež František proto obnovil…

Obviněná ruská agentura internetových výzkumů je trollí farma

17.02.2018 08:25 Washington - Ruská agentura internetových výzkumů AII se sídlem v Petrohradě je trollí farmou,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama