Z Putinovy bilanční tiskovky je fraška. Chybí údernost, odpovídal na bizarní otázky

Moskva - Na bilanční tiskovou konferenci rueckého prezidenta Vladimira Putina přišlo dnes 1640 redaktorů ruských i zahraničních médií. Připuštěni byli i zpravodajové amerických rozhlasových stanic financovaných vládou USA, které jsou na seznamu "zahraničních agentů".

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Moskevský starosta Sergej Sobjanin už před tiskovou konferencí označil Putinovo setkání s novináři za hlavní politickou událost roku. Množí se ale náznaky, že dosavadní podoba tiskové konference ruskému vedení už nevyhovuje. Široké spektrum otázek a odpovědí postrádá údernost a dává prostor exhibicionistům a poloamatérům z okrajových médií. Putin dnes musel vysvětlovat stanovisko vlády k výlovu rybovitých obratlovců v Bajkalu, k početnímu stavu porodních asistentek na venkově, k budování mostu v Ulan-Ude nebo k havarijnímu bytovému fondu v Karélii.

zdroj: YouTube

Okázalá mediální show, na hony vzdálená tiskovým konferencím pořádaným na Západě, byla tradičně věnována vnitropolitickým tématům. Ze zahraničních účastníků dostali slovo novináři z Číny, Kazachstánu, Iráku, USA a Ukrajiny. Příležitost položit dotaz dostali jako vždy i žurnalisté z opozičních médií, tentokrát to byla rozhlasová stanice Echo Moskvy a internetová televize Dožď.

Její zpravodajkou byla na tiskové konferenci Xenija Sobčaková, dcera někdejšího Putinova mentora a petrohradského starosty Anatolije Sobčaka. Televizní moderátorka, považována v ruských konzervativních kruzích za skandální celebritu, nedávno ohlásila kandidaturu v prezidentských volbách, které se uskuteční příští rok v březnu.

Poprvé tak na bilanční tiskové konferenci promluvila osoba, která se postavila Putinovi ve volebním souboji, i když boj to z její strany bude nepochybně beznadějný. Nikdo nepochyboval, že prezident dá Sobčakové slovo. Putin si přitom neodpustil dotaz, zda šestatřicetiletá blondýna klade otázku jako novinářka nebo jeho protikandidátka.

Dotaz, který se týkal státem řízeného postihu ruských opozičních politiků, Putin odbyl standardním odkazem na ukrajinský příklad, který Kreml často používá jako odstrašující doklad chaosu a extremismu. Rusové si nic takového nepřejí a režim nikdy nic takového nedopustí, ujistil kremelský šéf Sobčakovou.

Putin bude kandidovat jako nezávislý. Podle ruských komentářů se prezident rozhodl nespojovat svou kandidaturu s hlavní vládní stranou proto, aby zvýraznil své postavení nadstranického kandidáta, který stojí nad soupeřením politiků. Putin má v zemi obrovskou podporu, podle průzkumu s jeho politikou souhlasí čtyři pětiny Rusů.

K osudu premiéra Dmitrije Medveděva, pro něhož by podle mnohých komentářů mohly prezidentské volby znamenat konec působení ve vládě, se Putin přímo nevyslovil. "Mluvit o tom je předčasné, i když předběžné nápady mám," poznamenal Putin s tím, že Medveděvův kabinet pracuje "uspokojivě".

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný vítr zabil v Moskvě dva lidi, 17 zranil

21.04.2018 20:28 Moskva - Nejméně dva lidské životy a 16 zraněných má na svědomí prudký vítr, který dnes udeřil na…

Ruská armáda v Dagestánu zabila devět ozbrojenců

21.04.2018 20:01 Moskva - Ruské bezpečnostní síly zabily při dnešní protiteroristické operaci v jihoruském Dagestánu…

Porošenko chce sebrat občanství krymským Ukrajincům

20.04.2018 20:41 Kyjev/Moskva - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes předal parlamentu k projednání návrh…

Čeští politici překročili meze. Ukrajina zuří kvůli proti nezákonnému…

20.04.2018 18:35 Praha - Ukrajinské velvyslanectví dnes protestovalo proti návštěvě dvou českých politiků na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama