Ukrajina zřejmě vydá Saakašviliho do Gruzie

Kyjev – Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili bude pravděpodobně předán z Ukrajiny k trestnímu stíhání v Gruzii. Na Ukrajině se tento odvolaný oděský gubernátor politicky angažuje od roku 2015, kdy ho do země pozval prezident Petro Porošenko.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Saakašvili, Michail

Souzen by ale mohl být Saakašvili i na Ukrajině, pokud by se jeho odvolání ohledně povolení pobytu v zemi protahovalo. Podle agentury Reuters to dnes řekl ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko.

V září se politik vrátil na Ukrajinu, přestože byl předtím zbaven ukrajinského občanství v táhnoucím se konfliktu s kyjevskými úřady, který se ocitl na mrtvém bodě. V rodné Gruzii je stíhán kvůli podezření ze spáchání čtyř trestných činů, včetně zneužití úřadu.

„Nejpravděpodobnější je extradice (Saakašviliho Gruzii). Dostali jsme oficiální žádost od této země, kterou nemáme právo odmítnout," citoval Reuters vyjádření Lucenka. Faktorem v řízení o vydání podle něj bude termín rozhodnutí soudu o tom, zda bude Saakašvilimu uděleno právo k pobytu na Ukrajině.

„Pokud se toto (vynesení verdiktu) nestane v prosinci, ale koncem února, pak bude velice pravděpodobně čelit procesu tady (na Ukrajině)," uvedl generální prokurátor.

Saakašvili čelí obvinění, že se spolčil se zločineckou skupinou a napomáhal ke státnímu převratu na Ukrajině. To 49letý gruzínský exprezident označuje za vykonstruované nařčení s cílem podkopat jeho kampaň za sesazení ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, kterého obviňuje z korupce. Kyjevský soud v pondělí zamítl žádost ukrajinské prokuratury o uvalení vazby na tohoto politika ve formě domácího vězení.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Alláh čtyři ženy povolil. Nemůžete nám to zakázat, obhajoval polygamii…

25.04.2018 01:21 Moskva - Vůdce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov znovu veřejně obhajoval polygamii, která je v…

Obhájce Pussy Riot a Savčenkové přišel kvůli Twitteru o licenci

24.04.2018 22:03 Moskva - Obhájce ruské punkové skupiny Pussy Riot či ukrajinské důstojnice Nadije Savčenkové Mark…

Autoritářský Lukašenko o protestech v Arménii: S lidem si nelze zahrávat

24.04.2018 19:59 Minsk - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes přednesl své poselství v parlamentu a mimo jiné…

Přes 1000 veteránů z Donbasu spáchalo sebevraždu

24.04.2018 16:32 Kyjev - Více než 1000 ukrajinských vojáků, kteří bojovali na východě Ukrajiny proti proruským…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama