Ukrajina zřejmě vydá Saakašviliho do Gruzie

Kyjev – Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili bude pravděpodobně předán z Ukrajiny k trestnímu stíhání v Gruzii. Na Ukrajině se tento odvolaný oděský gubernátor politicky angažuje od roku 2015, kdy ho do země pozval prezident Petro Porošenko.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Saakašvili, Michail

Souzen by ale mohl být Saakašvili i na Ukrajině, pokud by se jeho odvolání ohledně povolení pobytu v zemi protahovalo. Podle agentury Reuters to dnes řekl ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko.

V září se politik vrátil na Ukrajinu, přestože byl předtím zbaven ukrajinského občanství v táhnoucím se konfliktu s kyjevskými úřady, který se ocitl na mrtvém bodě. V rodné Gruzii je stíhán kvůli podezření ze spáchání čtyř trestných činů, včetně zneužití úřadu.

„Nejpravděpodobnější je extradice (Saakašviliho Gruzii). Dostali jsme oficiální žádost od této země, kterou nemáme právo odmítnout," citoval Reuters vyjádření Lucenka. Faktorem v řízení o vydání podle něj bude termín rozhodnutí soudu o tom, zda bude Saakašvilimu uděleno právo k pobytu na Ukrajině.

„Pokud se toto (vynesení verdiktu) nestane v prosinci, ale koncem února, pak bude velice pravděpodobně čelit procesu tady (na Ukrajině)," uvedl generální prokurátor.

Saakašvili čelí obvinění, že se spolčil se zločineckou skupinou a napomáhal ke státnímu převratu na Ukrajině. To 49letý gruzínský exprezident označuje za vykonstruované nařčení s cílem podkopat jeho kampaň za sesazení ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, kterého obviňuje z korupce. Kyjevský soud v pondělí zamítl žádost ukrajinské prokuratury o uvalení vazby na tohoto politika ve formě domácího vězení.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka s Ruskem muže začít dřív, než si myslíme, varuje britský generál

23.01.2018 22:12 Aktualizováno Londýn/Moskva - Ruská hrozba je pro Británii největší od dob "studené války". Tak to alespoň vidí…

Ve švýcarských městech se konaly demonstrace proti Trumpově účasti na fóru…

23.01.2018 21:54 Curych - V Curychu a dalších švýcarských městech dnes protestovaly tisíce stoupenců antikapitalismu…

Poplach v Belgii: Hrozí teroristický útok? Ztratil se kamion s výbušnými…

23.01.2018 14:03 Brusel - Protiteroristické složky v Evropě vyhlásily poplach. Na území Belgie se totiž ztratil…

Zeman prohrává v průzkumech proti Drahošovi, podpora akademika roste, píší…

23.01.2018 11:40 Praha/Sarajevo - Miloš Zeman v průběhu prezidentské kampaně ztrácí hlasy svých voličů. Alespoň tak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama