Ne Kolumbus, ale muslimové objevili Ameriku, tvrdí prezident

Istanbul - Ne Kryštof Kolumbus, ale islámští mořeplavci objevili Ameriku, tvrdí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten svoje tvrzení dokazuje zápisem z Kolumbova deníky, ve kterém se píše, že na jednom z kopců Kuby měl spatřit mešitu.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Kryštof Kolumbus

Když se scházeli islámští lídři Latinské Ameriky v Istanbulu, turecký prezident se postaral o zajímavé zpestření. Tvrdí, že existují důkazy dokazující přítomnost islámských mořeplavců u amerických břehů již v roce 1178, ti tam pak vybudovali i první mešitu, takže kontakt mezi Latinskou Amerikou a islámem trvá už od 12. století.

Údajná mešita, kterou měl Kolumbus identifikovat ve svých zápiscích, dnes už nestojí, Erdogan však potvrdil, že by "velmi rád" svatostánek postavil na tom místě znova. Turecký prezident ovšem žádné další důkazy o islámu v Americe ve 12. století už nemá. "Přesto je jasné, že jsme tam dorazili již v roce 1178," trvá na svém politik.

Obecně je přijímáno, že Ameriku objevil Kryštof Kolumbus, když hledal novou trasu do Indie. V roce 1996 to ovšem zpochybnil islámský historik Youssef Mroueh, který považuje Kolumbův deník za důkaz o vyspělosti islámu a že se světem víra rozšířila mnohem dříve a ve větším měřítku, než se doposud mělo.

Mnoho akademiků je však přesvědčeno, že Kolumbus ve svém deníku použil pouze přirovnání, když popisoval jeden z vrcholků ostrova jako cosi připomínající mešitu. Žádné islámské stavby ani její pozůstatky se z "předkolumbovské" Ameriky nenašly. Obecně se má za to, že první lidé přišly do Ameriky z Asii zhruba před 15 tisíci lety, když překročili Beringův průliv.

Turecký prezident má však za to, že na kubánských kopcích by se mešita krásně vyjímala, proto o výstavbě svatostánku jedná již s kubánskými úřady.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka s Ruskem muže začít dřív, než si myslíme, varuje britský generál

23.01.2018 15:45 Londýn/Moskva - Ruská hrozba je pro Británii největší od dob "studené války". Tak to alespoň vidí…

Poplach v Belgii: Hrozí teroristický útok? Ztratil se kamion s výbušnými…

23.01.2018 14:03 Brusel - Protiteroristické složky v Evropě vyhlásily poplach. Na území Belgie se totiž ztratil…

Zeman prohrává v průzkumech proti Drahošovi, podpora akademika roste, píší…

23.01.2018 11:40 Praha/Sarajevo - Miloš Zeman v průběhu prezidentské kampaně ztrácí hlasy svých voličů. Alespoň tak…

Vražda Ivanoviće? Kosovo ji potřebovalo jako sůl, tvrdí americký profesor

23.01.2018 10:26 Washington/Priština - Vražda Olivera Ivanoviče, vrchního představitele kosovských Srbů, je přesně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama